Swan Lake

elipopa

Active Member
vreau sa pun si eu pe o arcada swan lake in combinatie cu un catarator cu nuanta de mov(mai inchis sau mai deschis, nu conteaza)! am vazut aceasta combinatie intr-o revista si mi-a placut mult! numai ca nu stiu care va fi partenerul lui swan lake :? :?
 

anasstasia

Active Member
Asa Bebe, invirte cutitul in rana! Frumos iti sade! :suparat: :astept:
Intradevar, frumoasa combinatie alb si mov.
 

anasstasia

Active Member
Dar chiar vreau sa stiu ce trandafir este cel pe care il ai tu. Si ii facem un topic al lui pentru ca meritaaaaa :D
 

carla

Active Member
Acest frumos Sachsengruss este de fapt Mme. Isaac Pereire, un trandafir Bourbon foarte celebru.
As vrea sa-l cumpar si eu dar intre timp si Coral si Rosafruct l-au scos din oferta, mai ramane sa-l caut prin magazine.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Bebe ! asta inseamna ca si tu l-ai luat de la Rosafruct !nu-i asa ?
vezi ca acolo pe forum [ linkul ce ai dat tu ] mai jos scrie cineva ca dupa descriere si dupa poza de pe Hmf ar trebuii sa fie roz ....


ideea e ca multi trandafiri sunt vinduti sub alte denumiri ,pt ca producatoul nu are licenta pt soiul respeciv si atunci le da fel si fel de denumiri :roll:

cred azi am vazut la furnizori la nu mai stiu care topic o poza de Reine des Violettes satirat care defapt e un ciclam -mov in realitate fara nici o dunga sau altceva :roll:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Acest frumos Sachsengruss este de fapt Mme. Isaac Pereire, un trandafir Bourbon foarte celebru.
As vrea sa-l cumpar si eu dar intre timp si Coral si Rosafruct l-au scos din oferta, mai ramane sa-l caut prin magazine.
multumim Carla :eek: nu m-am gindit ca asa de repede va fii identificat !

si eu am vrut sa-l cumpar chiar daca nu stiiam ce e ! dar imi place pt ca florile aduc cu cele englezesti !


gata se poate deschide topic pt frumoasa ! Bebe , nu trebuie sa-l tunzi cumva :rofl: nu are vreun lastari de care te agati :rofl:
 

anasstasia

Active Member
L-am mai gasit undeva prezentat si avea si tablita cu numele infam de Sachsengruss, insa este o imagine de pe alt forum si nu cred ca e ok sa o postez...
Discutiile insa duc la concluzia ca se gaseste asa doar la noi in tara, fiind de fapt o identificare falsa. Deci nu ne-am lamurit cu nimic.... :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va spun ceva dragut: cum eu mi-am dorit f. mult un mme Pereire, l-am comandat la Petrovic, a sosit si ma asteapta in beciul unei persoane binevoitoare. Dar, cum l-am gasit si in Italia, la un cultivator care scoate pe piata trandafiri nobili pe radacini proprii, nu altoiti, am zis sa iau si unul de-asta. Acuma...eu plantasem in toamna un asa-zis Sachsengruss, procurat via Ciumbrud :mrgreen: , despre care am aflat, de curand, cu stupoare, ca e...Mme Isaac Pereire asta atat de celebra :rofl: Asa ca voi avea 3 doamne de-astea :rofl: Deci puteti sa va-nscrieti la butasi, cand vor fi dispuse sa doneze :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

elipopa

Active Member
cred ca identificarea Carlei e corecta, am dat si eu search dupa Mme. Isaac Pereire si a aparut trandafirul lui Bebe! acum de unde-l luam ca-mi place de mor si chiar il vreau in arcada cu swan lake!
 
Sus