Summer Song (David Austin)

claude

Well-Known Member
Moderator
O fi ca o matura, dar al meu a fost o matyura de-aia cracanata, n-am reusit sa fac poze la toata tufa decat de la ceva distanta si dupa ce am legat unii lastari, ca sa incapa toata tufa in poza :rofl: Cu toate bubele pe care le are, printre care si decolorarea florii la maturitate intr-un...nici nu stiu cum sa-i zic la culoarea aia, eu tot nu renunt la el, floarea lui la deschidere, atat prin culoare cat si prin parfum il salveaza de container

 
Ultima editare:

monika 82

Well-Known Member
Este frumos , de fapt la tine totul este frumos,... tufele si peisajul , combinatiile , toate sunt mortale!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Monika, multumesc de aprecieri, eu cred ca doar par mai frumoase in poza! Sau poate m-am obisnuit eu cu ce e in jur pentru ca nu sunt deloc multumita, ma uit la pozele altora cu gradini si ma roade invidia, mi se pare ca la mine e un balamuc fara cap si coada :rofl: Acum ca ma uit la poza a doua, vad ca s-a nimerit in poza o chestie interesanta pe care am observat-o in primavara, care nu prea am vazut-o des... sa fie inflorite in acelasi timp caldaruse, trandafiri si irisi, petele acelea violet inchis ce se vad mai in spate sunt irisi
 

geodezia

Well-Known Member
ce figura esti Claude dar asta la tine e superb
daca la tine zici ca nu sunt frumsoi sa ii vezi pe chinuiti mei ..
acum am pus multi trandafiri in vale in gradina de legume ca saracii asa inghesuiti nici nu cresc
la tine e super trandafirul asta si restul florilor
felicitari
stiu ca este mult de munca dar sunt superbi
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
[...]

De exemplu, eu am plantat Summer Song intr-o pozitie unde are soare doar dimineata. Nu ii place deloc, dupa 3 ani are 2 bete rahitice si flori 1-2 de 2 ori pe sezon. E clar ca trebuie mutat, cu toate riscurile legate de arderea petalelor, nu are sens sa insint sa il mai tin tot acolo. Nu ii place si pace.
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
De exemplu, eu am plantat Summer Song intr-o pozitie unde are soare doar dimineata. Nu ii place deloc, dupa 3 ani are 2 bete rahitice si flori 1-2 de 2 ori pe sezon. E clar ca trebuie mutat, cu toate riscurile legate de arderea petalelor, nu are sens sa insint sa il mai tin tot acolo. Nu ii place si pace.
Carmen, nu-l muta in soare plin ca vei regreta! Summer Song e un trandafir care nu lastareste mult de la baza, de felul lui, se dezvolta mai mult pe verticala, o sa pun poza cu el fara frunze acum in primavara ca sa vezi cum e al meu. Incearca sa-l tratezi preferential, vezi daca se schimba ceva! Al meu are soare pana la ora 14 si tot se arde rau in zilele fierbinti, sub nici o forma nu e cazul sa-l bata in cap soarele toata ziua!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Tocmai ca am vazut cum s-a dezvoltat in alte gradini. Al meu arata de parca ar fi plantat in primavara respectiva. Te rog sa ma crezi, e un bat subtire cu 2 ramificatii aproape de baza. Si intra in al 4-lea an. :(
Mi-ar prinde bine niste poze, dar am impresia ca tocmai pe al tau l-am vazut inflorit si m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva cu el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum spuneam si pe alt topic, unii au ceva bube de la bun inceput si orice le-ai face nu merg bine. Incearca sa-l muti in alt loc dar tot cu soare pana la amiaza si vezi ce se intampla
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, tot ce se poate, prea nu-i merge deloc. Intr-o prima faza il voi muta. Ma gandesc si ii voi cauta un alt loc unde sa beneficieze de protectie la amiaza.
 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
scuze de of topic:rofl:referitor la summer song, si eu l-am mutat in toamna, e un trandafir ciudat in sensul ca are distante mari intre nodurile de frunze, e lalau, dar ce culoare!!! eu l-am mutat intradevar mai la soare dar pt ca in stratul unde era strica toata estetica asa desirat-in fata lui chiar in aceeasi groapa l-am pus pe double knock out , am citit ca e foarte florifer, si sper sa se completeze frumos unul pe celalalt....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
@claude am facut pozele promise cu Summer Song. L-am pozat si mutat ieri in alt loc, nu de alta , dar are aceeasi varsta cu al tau, vreo 4 (?!) ani. Ce sa mai zic, imi era si rusine cand imi cereau prietenii butasi din el si nu prea aveam ce sa tai. Asa a iesit din iarna, mai are ceva verde, 20cm pe o tija si 5 pe cealalta, ce a stat sub pamant. Restul pocneste de uscat.

 
Ultima editare:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi Carmen :eek: si eu tot atunci mi-am luat S S ,da are doi metri ,e drep ca e cam maturoi ,dar cand infloreste compenseaza lipsurile .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al meu nu a depasit 1m. Si evident la asemenea tije nu putea face mai mult de 1-2 flori in varf. Sunt sceptica in privinta succesului mutarii, dar am zis sa incerc si varianta aceasta, altfel ajunge compost. Este foarte posibil ca problema sa fie chiar butasul.
Claude, multumesc! :)
 

geodezia

Well-Known Member
si la mine ss este rahitic si are vreo 5-6 ani dar il pierdusem odata si cred ca de acolo I se trage dar tot asa culoarea e superba il vinez de fiecare data cind il prind inflorit sa il pozez e super
 

ICANSEE

New Member
Sunt superbi Anna, o sa plantez si eu , revin cu rezultate, sunt incepator sa zic asa, si orice sfat e binevenit!
 

gabrielais

Active Member
Fetelor, poate are cineva bunavoinata dupa ce tunde o tufa de englezesti sa posteze o poza si pt noi...undeva eu fac o greseala...ai mei sunt mereu rahitici si cu flori putine desi le dau de mancare la greu; nu inteleg chestia asta cu netunsul lor...adica nu raresc nici tufa? las asa incalceala? daca tai cat tb sa tai? daca are deja 2,5 m il las asa sau mai tai din el? Unii n-au treaba dar altii parca dau inapoi in loc sa inainteze...
 
Sus