Summer Song (David Austin)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Trandafir englezesc creat de D Austin in anul 2005 .
Culoarea portocaliu foarte parfumat.


Anul asta pe el l-am asteptat cel mai mult sa infloreasca :) e un trandafir superb ,parfumat doar ca se cam arde la soare ,dar am auzit ca la umbra nu prea infloreste cum ar trebuii ,dar eu zic ca merita un loc in gradina pentru ca frumusetea lui compenseaza minusurile .

 

marirogo

Active Member
E SUPERB, Anna! L-am comandat si eu la Petrovics, dar toti cati au fost comandati au venit mici. Acum, sa vedem cine are noroc sa se prinda sau cine e mai priceput!
Ai grija de el, ca-i minunat!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Marirogo :hug: pai am grija de el, l-am musuroit bine , sunt curioasa la anul cum se va manifesta ,se spune ca e cam cu fite ,dar culoarea compenseaza ;-)
la mine a fost plantat toamna trecuta de la Lottum ,si tot ce era afara din musuroi a inghetat .
 

R@MONA

Active Member
E superb, Anna! L-am comandat si eu de la Petrovic, dar a venit un avorton! Partea buna e ca nu are ce sa inghete, ca e prea mic si l-am acoperit cu pamant, nu se vede decat movila! :rofl: :rofl: :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Ramona :hug: e bine daca e acoperit de tot , sub pamint tot se va gasi un ochi din care sa dea lastari in primavara , vezi sa nu desfaci musuroiul prea devreme :D defapt musuroiul se desface cand apar lastari de 10 cm :D
 

R@MONA

Active Member
Sa dea Domnul sa mi se prinda, ca il iubesc tare muult!
Problema pe care am observat-o la cei plantati de la sarb este ca ramurile care ieseau in afara musuroiului s-au innegrit.E semn rau?
 

nicol

Member
La mine este trandafirul pe "care mi s-a pus pata" si l-am cumparat de la Gradina Bijoux. L-am plantat la sfarsitul lui aprilie 2011. Deocamdata, nu pot spune multe despre el. Are trei lastari cam de 1.50-1.60 inaltime. Lastarii sunt subtirei inca, frunzele cam rare. Culoarea este superba( doar culoarea mi-a cauzat "fixul"). Stiind ca superba nuanta de portocaliu ii dispare rapid in plin soare, l-am plantat intr-un loc partial umbrit. Nu am vazut flori arse sau decolorate de soare la el. In iarna trecuta( prima lui iarna in gradina mea) nu a avut nicio problema cu inghetul. Nu am observat sa aiba probleme cu patarea neagra sau fainarea, desi in jurul lui au fost suficienti trandafiri afectati.
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72481122
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72481467
http://nnicol.sunphoto.ro/gradina-_tran ... 2/72481112
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Nicol e foarte frumos , sa te bucuri de el :clap:
si la mine a avut lastari subtirei ,sa vedem la anul ce face :D
 

nicol

Member
Langa Kauflandul din 19, Lucia. :tavalit:
Evident ca imprumut"lastarei", Gabriela. :D
Anna, lastarii cam subtirei si frunzele parca prea mici si prea la distanta unele de altele. Pe ansamblu, tufa cam golasa. Si eu sunt foarte curioasa cum va evolua. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ador culoarea la trandafirul asta ,dar tufa e ca o matura :roll:


sa nu va uitati la aglomeratia din jur :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, e frumos rau. Anna, daca il ai cumva il lista de disponibili, il vreau si eu de la tine la toamna (nu mai stiu daca l-am trecut sau nu pe lista). La ce frumos e, ii gasesc eu un loc :)
 
Sus