Sugestii

Sash

Active Member
Tocmai mi s-a dat ocazia sa incerc sa imbunatatesc acest topic (si cel referitor la Ingrasaminte si substante de ingrijire) asa ca va rog sa-mi dati o mana de ajutor si sa raspundeti la una sau toate intrebarile de mai jos.
1. Ce v-a interesat prima data cand ati intrat pe acest topic?
2. Ce subiecte si ce informatii ati vrea sa gasiti aici? Prezentate cum?
3. O alta structura a topicului credeti ca ar fi mai potrivita?
4. Ce alta intrebare ar mai putea avea relevanta aici?
 

byby_anka_w

Member
nu cred ca pot sa iti raspund la intrebarile tale dar eu as face in felul urmator:
as face un clasament al solurilor si al substraturilor in functie de calitate,prezentate cat mai amanuntit.clasamentul l-as face in functie de votul membrilor forumului.
as face topicuri speciale pt fiecare tip de plante(suculente,orhidee,etc).de ce? pt ca foate multi care intra aici intra in felul urmator:" mi-am luat un adenium si vreau sa stiu ce pamant sa ii pun,dar nu ma pricep la flori stiu doar ca e planta suculenta"

e doar o parere,poate nu chiar buna.acum depinde si de sistemul de moderare a forumului.cornelia stie mai bine :)
 

Sash

Active Member
Si eu ma gandeam cam tot asa, dar ma intreb daca un subiect gen "soluri pentru violete" sau "soluri pentru orhidee" nu poate fi "revendicat" de rubrica violete sau orhidee...
Si da, cred ca o "ierarhizare" a tipurilor de pamant pe care le gasim ar fi utila, dar si asta trebuie facuta pe tipuri de plante..
Ma mai gandeam si la ceva gen - am pamant "x", ce ii pot adauga ca sa il fac mai potrivit pentru planta y.
Sau - ce combinatii "nastrusnice" ati facut in lipsa unui substrat adecvat - asta cred ca merge cand vorbim de orhidee - nu cred ca sunt 2 "crescatori" de orhidee pe forum care folosesc exact acelasi substrat...


Ma mai gandesc si eu si mai astept sugestii.
 

byby_anka_w

Member
daca ne referim la "noi" cei care suntem mai tot timpul pe forum am sti cat de cat (din pct meu de vedere)ce pamant sa luam pt planta y.dar sincer eu cand am intrat pe acest forum imi cumparasem cativa hibi si nu stiam ce pamant sa cumpar.asa ca mai intai am intrat am citit de mi-a venit acru :) toate subiectele.
 

cory_helen

Active Member
as sugera sa punem la fiecare rubrica de cultivare a plantelor si un subiect cu tipul de sol sau substrat potrivit sau recomandat... eu am mai multe plante, dar de multe ori am dileme...

am citit si m-am documentat ... dar ar fi mai bine ca la fiecare planta sa gasim informatiile... asta este parerea mea...

multumesc. :D
 

isabella

Active Member
byby si Sash aveti dreptate, ne-ar ajuta mult daca s-ar concepe in felul in care ati spus :D
 

lelia

Well-Known Member
Eu cind am nelamuriri intru la fisa plantei,asa v-am si descoperit,dar recunosc,uneori am si dileme si vreau sa ma documentez din experienta forumistilor pt ca se stie ,cel mai bun prof este experienta.
Deci, asa cum a spus Sash ar fi super daca am gasi la fiecare planta si tipul de sol in care se dezvolta -cel mai bine- :D
 
Sus