sugestie bonsai

gomez99

Well-Known Member
am un piracantha de 3 ani. prin vicisitudinile vremii (desi in ghiveci, el locuind in gradina tot timpul anului) s-a format cum se vede in poza. ma bate gindul sa il bonsaiesc. pina nu imi trece entuziasmul, imi poate da cineva o sugestie despre cum sa il tund in scopul mentionat?
20190323_115154[1].jpg
 

crysty

Active Member
eu mi-am luat acum vreo luna in urma un buxus https://www.dedeman.ro/arbust-ornamental-buxus-sempervirens-h-35-cm-d-13-cm/p/7021388 ca sa il fac bonsai dar inca nu am timp sa ii pregatesc vas (vasul vreau sa il torn eu candva din adeziv ceramic de gr./faianta) si sa tund copacelul asa ca a ramas neatins . Pe mine ma incanta buxusul pentru ca are crengute la greu (toate pleaca dintr-o tulpina care e semiingropata ) si am posibilitati mai multe de unde tunde sau modela cresterea fata de un pui de ienupar dar m-am uitat si la bani ca nu aveam destul, avand in vedere ca un pui de ienupar la ghiveci costa de 3 ori mai mult decat un buxus.
La tine acea creanga e cam prea mare si daca ar fi dupa mine eu as tunde-o mai de jos de langa acel lastar care se vede ca a crescut drept in sus. Asta avand in vedere faptul daca vrei sa obtii un bonsai vertical cu coroana deasupra vasului .
Aici sunt imagini cu piracantha bonsai cu diverse forme :
In cazul in care vrei sa obtii bonsai de tip cascada ,adica oblic si/sau care sa atarne in afara vasului (vezi minutul 01:31 (adica thumbnailul videoclipului) sau chiar 02:44) atunci lastarul lung il lasi mai lung adica scurtezi mai putin din el, nu tot pana la lastarul mic care a crescut drept in sus, si ii modelezi directia crengii cu un cablu de cupru izolat . De exemplu il poti modela ca o spirala mai spre deasupra vasului.
Deci ori alegi sa il faci copacel drept sa faca umbra vasului cum se spune caz in care tai lastarul lung ca sa ii apara o coroana bogata ,ori il faci de tip cascada sa atarne in afara vasului caz in care lastarul lung nu il scurtezi tare ci ii dirijezi directia de crestere cu cablu .
In functie de tipul de crestere pe care o alegi restul nu e greu, tine de imaginatie la tundere care depinde de cati de multi lastari ii creste. Dar e bine sa vezi la inceput clipuri pe youtube cu diverse forme bonsai.
De exemplu in clipul asta se vede cum se face dirijarea de crestere cu cablu, chiar in spirala, la ienupar :

In poza ta in partea dreapta se mai vede o creanga din pamant, daca e planta separata poti sa o separi dar daca e din acelasi pom atunci o lasi sa mai inmugureasca ca e prea mica nu ai ce tunde, poate doar varful un pic ca sa ii stimulezi inmugurirea mai ales ca vine primavara si acum plantele si copacii au putere mare de inmugurire.
Aici alte sugestii de forme de bonsai din piracantha :
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
merci, vreo doua clipuri vazui si eu pe net, da inca nu m-am hotarit ce sa fac
cu placere.
Pai daca nu ai unde sa il plantezi in fata blocului sau in gradina ca sa se faca arbust ca sa isi arate valoarea (va trebui tuns din cand in cand ca sa ai un tufis controlat nu haotic), atunci alta optiune nu ai decat sa pui foarfecul pe el si sa il faci bonsai.
Sau il lasi in vas si il faci copacel cu coroana globulara in varf asa cum este buxusul din imagine.

Posibilitati sunt multe sa te joci cu cresterea lui. Principalul e sa ai curaj si vointa sa incerci ceva chiar daca nu o sa iasa ca in reviste. Mai bine sa iti para rau in viitor ca nu a iesit ca in poze decat sa iti para rau ca nu ai facut nimic.
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
sigur. bonsai e o tehnica, nu un tip de planta. numai ca se prefera plante mature pentru ca procedura e de durata si se cauta sa se sara peste cei 2-4 ani de "copilarie" a plantei. dar se poate.
 
Sus