Suculente rezistente la ger

dumitza

Member
Ce frumosi sunt si iarna............Cred ca m-am indragostit :) :) de sempervivum si sedum si alte suculente.Ma apuc de colectie ce sa mai....dar vreau sa fie toate de exterior ca sa le pun in stancarie.(viitoarea stancarie :) :) )Daca are cineva ceva in plus... :oops: :oops: :oops:
 

fixpix

Active Member
WOW. AI o adevarata invazie!!!
Sunt super asa multi la un loc...

La mine prima data infloreste!

 

Antonio2003

Member
Sunt sute de specii de suculente hardy. Sempervivum,Jovibarba,majoritatea Sedumilor,Prometheum,Rosularia,Orostachys. Mii de varietati,forme,cultivaruri si nenumarati hibrizi. Mai sunt si plantele care seamana cu Suculentele,aici se adauga inca cateva sute de specii de Saxifraga,Draba si alte alpine. Doar ca 90% din ele sunt aproape imposibil de gasit in Romania. A trebuit sa fac schimburi cu persoane din strainatate pentru Prometheum si niste specii mai rare de Sempervivum si Orostachys. Din ultimul schimb am peste 10 specii si variatii ale lor,in total 17 plante. mai exact Sempervivum pumilum (ex Verkhnyaya Balkariya si Ex Daru Ali),Orostachys spinosa (4 tipuri),Sempervivum montanum ex Schonau,Sempervivum altum,Sempervivum atlanticum,Sempervivum ciliosum galicicum,Prometheum muratdagense (2 forme),Prometheum tymphaeum,Sedum amplexicaule,Sempervivum wulfenii. Astea sunt doar cateva,insa exista peste 5000 hibrizi+specii+cultivaruri+forme+subspecii de Sempervivum doar. Gama este extrem de variata,din pacate 90 la suta din speciile de Sempervivum se pot gasi doar la magazine experimentate si la colectionari.
 
Sus