Suculente rezistente la ger

sorina

Active Member
am cumparat-o si eu de siebertz dar inca nu a inflorit deabia astept , iat-o era muuult mai mica dar a crescut dsetul de bine ia aceasta este cumva delosperma cooperii?????? ca eu asa cred si este si ea rez la ger nu ????
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am "cumparat" de pe aleea Gradinii Botanice de la Balcic o bucatica mica, mica! :eek: :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Abia astept! :astept: :visator: Erau si mult mai mari, dar....am zis ca totusi e ...suficient! :oops: :)
 

gino

Member
Sedumul ala minion este o adevarata bijuterie !
Daca nu as fi stiut, n-as' fi zis in veci ca rezista la temperaturi scazute la cat este de fragil si delicat... :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
S. brevifolium rezista iarna afara? :eek: Si al meu a inceput sa deschida ... stelutele. :dans:
 

sorina

Active Member
am cumparatun set de 6 Sempervivummixt , i-am pus in rocarie si au facut de jur imprejur o gramada de puisori , in jurul fiecaruia .... oare vor si face flori anul asta :?:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine plantele! :D Eu nu stiu dupa cat timp infloresc Sempervivumurile, dar daca infloresc dupa mai multi ani oricum nu stii ce varsta au, asa ca asteptarea .... e solutia! :wink:
 

sicamin

Member
Sorina ,la mine a inflorit in al 3-lea an,dar atunci planta mama,care a inflorit, moare si raman puii.Plantele tale arata mature ,asa ca s-ar putea sa infloreasca (unele dintre ele)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Sorina ,la mine a inflorit in al 3-lea an,dar atunci planta mama,care a inflorit, moare si raman puii.Plantele tale arata mature ,asa ca s-ar putea sa infloreasca (unele dintre ele)
:eek: Moare planta mama? Si eu astept sa-mi vad Sempervivumul inflorit, dar la mine s-au dezvoltat niste tufe maaaaari, si eu acum cateva zile am scos cam jumate din rozete,( cele mai micute) si cam toti noii puisori in crestere, ca sa fac spatiu celor mari, in speranta ca vor inflori. Acuma sper sa nu se hotarasca sa infloreasca si pe urma sa decedeze toate! :mrgreen:
 

Maranta

Member
Buna seara ,

:( aud si vad o multime de persoane care atunci cand o planta lastareste ...hop si noi sa-i rupem puii sau lastarii ! :? Daca Mama Natura a lasat acea planta sa formeze o colonie , sa lastareasca abundent sau nu, stie Ea ce face, nu inteleg de ce trebuie sa le mutilam :?:
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva...este doar o opinie :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maranta a spus:
Buna seara ,

:( aud si vad o multime de persoane care atunci cand o planta lastareste ...hop si noi sa-i rupem puii sau lastarii ! :? Daca Mama Natura a lasat acea planta sa formeze o colonie , sa lastareasca abundent sau nu, stie Ea ce face, nu inteleg de ce trebuie sa le mutilam :?:
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva...este doar o opinie :(
Presupun ca pe mine ma certi :mrgreen: Nu-i nici o suparare. :D Colonia era foarte mare si nu mai avea unde sa se extinda...M-a durut sufletul dar n-am avut ce face...urasc sa rup o planta, dar daca o luam asa, si buruienile sunt tot niste plante lasate de mama natura sa se inmulteasca abundent...si noi le exterminam...Tu ce faci cu o planta care s-a inmultit exagerat? O lasi sa sufoce plantele vecine?
 

Maranta

Member
Buna seara ,

stiam ca asa are sa se intample....nu cert pe nimeni , nu sunt in masura sa cert pe nimeni , ma refeream strict la cactusi si suculente...iar daca te referi la Sempervivum in speta sa stii ca am o colonie de aproximativ un metru patrat si crede-ma este minunata..asa trebuie sa creasca aceasta planta inghesuita , compacta , asa este forma ei naturala,imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva nu asta a fost intentia mea .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maranta a spus:
Buna seara ,

stiam ca asa are sa se intample....nu cert pe nimeni , nu sunt in masura sa cert pe nimeni , ma refeream strict la cactusi si suculente...iar daca te referi la Sempervivum in speta sa stii ca am o colonie de aproximativ un metru patrat si crede-ma este minunata..asa trebuie sa creasca aceasta planta inghesuita , compacta , asa este forma ei naturala,imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva nu asta a fost intentia mea .
Iti repet, nu m-am suparat, nu e cazul sa fii asa susceptibil. Tu ti-ai spus opinia, cred ca pot si eu sa spun ceva, nu? Fara ca asta sa fie cu suparare pentru careva dintre noi. Am explicat doar motivele, recunosc chiar si faptul ca habar n-aveam ca ii place sa fie asa inghesuita, greseala mea ca nu m-am informat :oops: si multumesc pentru informatie. Cat despre faptul ca ii limitez extinderea...n-am ce-i face, spatiul e cel care e, asa ca...
 
Sus