Suculente inflorite

magda

Active Member
Moderator
Semprevivumul nu este deloc greu de ingrijit. Rezista peste iarna afara si are nevoie doar de soare si un pic de apa cand iti amintesti de el. Planta perfecta pentru rocarie :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In ghiveciul in care il vezi sta toata iarna,afara.Exact cum a zis si Magda,plus ca exista multe varietati.
 

magda

Active Member
Moderator
Domnu Fixu aceea este delosperma de la mine, de anul trecut ?
Identificari : 1 haworthia, 2 aloe, delosperma si sedum. Graptopetalumul tau si-a deschis florile mai repede decat al meu. Esti tare :clap:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine in stancaria ta! :marfa: E o ciudatenie aici, parca nu te poti bucura din plin de florile plantei stiind ce urmeaza ... :nu-mi_place: dar natura isi urmeaza cursul. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Anul trecut am achizitionat planta dupa ce inflorise asa ca nu stiam cum arata floarea, dar acum m-am bucurat de aspectul ei.
Senecio crassissimus
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! :D
Am inceput sa indragesc din ce in ce mai mult suculentele. Sunt micute si au niste floricele deosebite. :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Stapelia la debutul infloririi
iar dumnealu isi vede in continuare de treaba sa:

Un sempervivum roscat se pregateste si el si face la fel si o crassula
 

gino

Member
:clap:
Felicitari pentru Stapelia !
Superba floarea!
La Crassula falcata chiar este un mic eveniment, rar se vad flori la aceasta planta... :clap:
Mi-ar place sa vad si o fotografie de aproape la inflorescenta, se poate ? :rugaciune: :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sigur, Gino! Se executa imediat!

Iata cum arata acum inflorescenta (de la poza inserata mai sus au trecut cam 4 zile):
 

gino

Member
Multumesc de promptitudine, eu credeam ca a inflorit deja.
Oricum va fi un spectacol pe care te rog sa nu-l ratezi si sa ni-l prezinti si noua.
Crasula falcata este o planta pe care o indragesc in mod special.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:D Oricum eram si au curioasa intrucat e la prima inflorire. Pentru mine va fi o nouate. N-am s-o ratez si vin la momentul respectiv cu niste poze.
 
Sus