Substratul pentru Hoya

Simona D.

Member
Hoya are nevoie de un substrat care se dreneaza usor. Cel pentru cactusi este foarte bun.
Eu am reteta mea proprie care in timp am ajuns sa o simt dupa pipait :)
Ingredientele sunt : pamant universal, nisip, praf de caramida si perlit ( MULT perlit ).
Poate ati citit la subiectele dedicate fiecarei varietati de hoya, ca unele dintre acestea prefera substratul putin umed. Ei bine, putin umed, dar sa fie substrat pentru hoya, care nu retine apa, nu orice fel de substrat ca altfel radacinile putrezesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu folositi Florimo general. Retine prea multa apa si unele varietati de hoya au radacini micute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am facut un test de inradacinare in perlit pentru 2 varietati: angustifolia si curtisii. Am avut probleme cu ele asa ca am schimbat macazul. Sa vedem ce urmeaza...
 

carmenn

Member
eu bella si thompsonii am inradacinat in perlit...
bella oricum inradacineaza repede, dar mi-a placut progresul lor... :D
 

dorinas

Member
La noi substratul de orhidee este prea mare si trebuie maruntit dupa parerea mea. Oricum eu nu-l folosesc, nu stiu daca-i bun.
 

tinaM

Member
Eu am acum la inradacinat hoya anulata in pamant de orhidee si putin din ala de florarie. E drept ca a facut radacini in cateva zile, e o bucata de tija fara nici o frunza, dar cred ca este una care face radacini usor.
 
Buna, am si eu o floricica micuta de Hoya,stiti cum am inradacinat-o? Am primit butasul de la o colega toamna trecuta si l-am pus direct in pamant,intr-un ghivecel de marime medie.Cum am avut parte de o toamna lunga am tinut ghiveciul afara si s-a prins,acum e asa de frumoasa! :wink:
 

bibacj

Member
Ati incercat sa inradacinati carnosa in perlit? Cu ce rezultate? Cat de des udati perlitul?
 

VreauSaStiu

Member
Până la urmă, care ziceţi voi, că e cea mai sigură metodă de înrădăcinare :?
Întreb, pentru că tocmai am primit butaşii de la Pakeha şi tare n-aş vrea să ratez operaţiunea ! :rugaciune:
 

Lopy

Member
Re:

Sash a spus:
http://www.rareflora.com/hoyalac.htm

In linkul de mai sus oamenii aia recomanda amestecarea a 2/3 pamant flori de buna calitate cu 1/3 substrat pentru orhidee. Ati incercat pana acum?
O prietenă a încercat combinaţia şi a mers perfect, la Hoya Multiflora.
Voi aplica metoda şi eu la Multiflora mea care nu prea "mişcă" acum, în pământ de cactuşi.
 

Pakeha

Member
Ar trebui adaugat ca substratul trebuie modificat in functie de zona climatica (sau micro-climatica) unde se afla fiecare

In zona umeda si relativ racoroasa unde ma aflu (Normandia - climat temperat-oceanic) sunt nevoit sa am un substrat cat mai putin dens ca sa evit putrezirea radacinilor de prea multa umezeala cu temperatura scazuta

Intr-o zona temperat continentala, daca substratul nu e destul de dens, se usuca prea repede si planta nu creste (sau trebuie udat zilnic, eventual chiar de 2 ori pe zi in caz de canicula)
 

Lopy

Member
Merci beaucoup, Pakeha, pentru completare!
Ar mai fi o nelamurire: ce fel de ghivece sunt recomandate pentru Hoya Multiflora? Mai mici sau ceva mai mari?
Spunea prietena pasionata de hoya ca ea a folosit un ghiveci mai marie deact cel initial si planta s-a dezvoltat frumos si infloreste abundent.
 

Pakeha

Member
Lopy a spus:
Merci beaucoup, Pakeha, pentru completare!
Ar mai fi o nelamurire: ce fel de ghivece sunt recomandate pentru Hoya Multiflora? Mai mici sau ceva mai mari?
Spunea prietena pasionata de hoya ca ea a folosit un ghiveci mai marie deact cel initial si planta s-a dezvoltat frumos si infloreste abundent.
ghiveci mic : vegetatie mare si radacini mici
ghiveci mare : vegetatie mica si radacini mari
:fluierat:
cand stiu ca planta va fi mare, o pun intr-un ghiveci mare dar umplut pe sfert
si adaug pamantul pe masura ce creste planta
 
Sus