Substratul favorit

Ce pamant de flori folositi uzual si de ce il preferati celorlalte tipuri?

  • Agro

    Votes: 0 0,0%
  • Compo sana

    Votes: 0 0,0%
  • Florimo

    Votes: 1 100,0%
  • Floraself

    Votes: 0 0,0%
  • Florasol

    Votes: 0 0,0%
  • Primaflora

    Votes: 0 0,0%
  • Altul - precizati care.

    Votes: 0 0,0%
  • Sunt nehotarat, inca ma documentez

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    1

Sash

Active Member
Ce pamant de flori folositi uzual si de ce il preferati celorlalte tipuri?
- ma refer aici la marca, nu la sortiment -
 

byby_anka_w

Member
pana acum nu am folosit nici unul din cele de mai sus.dar cred ca ma voi axa si eu pe compo pt ca sunt foarte multumita de aceasta marca de produse
 

kriss

Member
eu am votat florasol pentru ca asta am folosit la majoritatea florilor mele si sunt multumita. am folosit si florimo, dar mi s-a intamplat de multe ori sa nu gasesc. altceva nu am folosit pana acum.
 

albela

Active Member
Eu am folosit florimo si florasol. Bune amandoua. De Compo nu am auzit, mai precis nu am vazut de vanzare pe aici :? .
 

mymo

Active Member
La orhi pana acum am folosit doar compo,la celelalte am pus uneori cocopeat(hibi),dar in general deoarece nu am bunul obicei sa-mi fac provizii pun mana pe ce apuc, nu tin cont daca e florasol sau florimo si amestec cu perlit sau nisip... depinde de planta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Florimo folosesc si eu.La inceputurile mele pe forum :) eram disperata cind vedeam ca lumea se da de ceasul mortii sa gaseasca un anumit tip de pamint pentru fiecare tip de floare pe care o crestea stiind eu ca in zona unde vazusem cele mai mari si mai frumoase fuchsii si hibi si muscate lumea habar nu avea de sortimente de pamint.Folosea si inca mai foloseste pamint obisnuit ,uneori argilos, amestecat cu nisip sau folosesc pamint de padure ;insa mai putini stiu despre el ca este mai bun :mrgreen:
Asa ca scriam la vremea respectiva :D chiar enervata uneori :oops: cum se `poate sa ai flori asa frumoase crescute intr-un pamint prost si noi sa dam banii pe un pamint cu anumite calitati :)
Nici acum va spun sincer nu stiu cum se poate intimpla lucrul acesta...........Pamint prost,apa calcaroasa.......adica toate ingredientele pentru a NU avea plante frumoase.
Si totusi......... :gandit: chiar asa este.


Ca sa revin si sa rezum.Folosesc Florimo datorita Corneliei caremi l-a recomandat pe care il amestec uneori in functie de necesitati cu perlit si chiar cu nisip grosier.
Rareori nu gasesc si iau /daca chiar este musai/ Florasol.
Scuze ca am scris cam mult :oops:
 

Fleur

Active Member
Si eu folosesc tot Florasol sau Florimo pe care le amestec 1:1 cu pamant de padure care dreneaza foarte bine, este acid iar cele mai multe din plantele mele sunt acidofile si este si gratis. :wink: Mai amestec perlit sau nisip grosier in functie de plantele la care il folosesc.
 

yca

Member
Eu am folosit florasol dar as fi dispusa sa-l schimb cu altceva mai bun daca imi ziceti voi ca este Am incredere in cele mai eperimentate decat mine !
 

Amadeo

Member
Eu folosesc tot florasol.......din pacate in zona mea, nu am gasit altul mai bun.....asa ca ma multumesc cu acesta. totusi, la Hibi, merge destul de bine.
Cand am, mai pun in amestec si mranita......in proportie de 1:3.
 

magda

Active Member
Moderator
in ultimul timp de cand sotul meu a dat in boala substratului folosesc pamant de padure de foiose in amestec cu pamant de scorbura si nisip. Saracul cara acasa saci de pamant, pietris pt. cactusi, marunteste caramida, este un dragut
 

nutilepadat

Active Member
Sa-ti traiasca sotul Magda, sa te ajute mereu,eu una nu am folosit inca vreun, substrat anume ...am gasit la BAUMAXturba din Ungaria ....sa nu ma intrebati de care :rofl: ,numai ca...am uitat sa o pun pe Iudit sa traduca :wink: ,am amestecat cu pamant de gradina....si asta a fost.Dar pe viitor am sa cumpar si eu Florimo....am vazut ca este in topul cumparaturilor
 

Sash

Active Member
Da si eu vad ca e castigator in top. Mai las insa chestionarul sa mearga un pic.

Cornelia ar trebui sa le ceri bani pentru reclama sau macar un bonus ceva :rofl: :rofl:
 

Sash

Active Member
Sau scoarta...sau sphagnum...sau ce-or mai produce :rofl:
Dar...macar sa isi extinda reteaua de distributie ca sa avem de unde cumpara...
 

bluegeannie

Member
Eu pana acum am folosit TerraDena si am fost multumita de el. E un pamant cumparat la saci de 50l de la Metro. Costa cam 25 de lei sacul si mi s-a parut calitate buna la pret rezonabil.

Acum ma documentez cum e cu perlitul si vermiculita. Poate achizitionez pt hoya mea...una singura pe care o am :)
 
Sus