Substrat verificat pentru orhidee

LadyBug

Well-Known Member
Floria se gaseste peste tot iar la cora de curand era la jumatate de pret - aprox 10 RON / 5l. Din nefericire, desi pare foarte bun, intotdeauna la suprafata se usuca repede iar la fund sta ud mereu, va spun din proprie experienta. Atat timp cat nu ai un vas adanc, ese acceptabil, ma incanta ca se zvanta repede la suprafata...
 

LadyBug

Well-Known Member
Intr-adevar, poate la Iasi nu se gaseste.
Oare daca pun carbuni in partea de jos in ghiveci, si apoi pun scoarta, o fi mai bine? Ideea e sa nu mai balteasca apa jos iar sus sa fie uscat rau.
A propros de substrat de calitate, mi-a adus o colega acum 3 ani de la Baumax Craiova un substrat perfect, dar n-a mai gasit de atunci. Nu mai stiu cum se numea, din pacate.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am cateva nelamuriri in legatura cu acest carbune de lemn (mangan): am citit ca absoarbe apa, clorul, toxinele dar si nutrientii din sol, inseamna ca tb sa ud mereu cu ingrasamant de-acum incolo? Si nu exista nici un risc pt planta daca folosesc mai mult carbune care sa ajunga si la radacini? Si inca o interbare mai ciudata: S-ar putea innegri cumva frunzele de la carbune, adica la fel cum ca atunci cand punem cerneala la radacina plantei si aceasta ajunge in seva si ii da o tenta de albastru florilor sau frunzelor? Multumesc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ideal ar fi ca rădăcinile plantei să între în contact cu cărbunele. În felul acesta va găsi acolo nutrientii absorbiti de cărbune. Nu stiu ce să îti spun legat de colorare. Presupun că nu influenteaza.
 
Pentru ca poluantii din apa si fertilizantii sa fie adsorbiti de carbune, acesta trebuie sa indeplineasca o conditie, adica sa fie activ.
Carbunele activ (granulat,pulbere si extrudat) este facut din carbune incalzit pentru activare la temperaturi foarte ridicate, unele sunt tratate cu substante acide. Acest proces determina carbunele sa dezvolte un numar mare de pori minusculi care retin poluantii prin adsorbtie.
In functie de gradul de activare, carbunele este mai bun sau mai prost, adica are loc adsorbtia mai bine sau mai prost. In functie de provenienta carbunelui, fiecare carbune scoate din apa anumite minerale, in comparatie cu altele.
Ca acest carbune sa-si indeplineasca sarcina ar trebui ca apa sa treaca peste el sau sa stea, pur si simplu, in apa. La un anumit volum de apa iti trebuie o anumita cantitate de carbune.
De fiecare data cand il speli, va innegri apa.
Carbunele nu retine apa, altfel si-ar mari volumul, doar se uda.
Chiar daca folosesti astfel de carbune, acesta va scoate mineralele din apa care curge peste el si nu pe acelea care au fost absorbite de catre scoarta sau radacini in procesul de udare.
Acest fel de carbune il gasesti cu usurinta in magazinele de acvaristica. Se poate folosi, inclusiv, in frigider.
Acum, nu stiu daca carbunele despre care vorbesti tu, este din aceasta categorie, eu nu cred. Daca nu este tratat, nu va scoate mare lucru din apa. Fiind de origine minerala, s-ar putea sa se intample invers: radacinile orhideelor sa absoarba aceste minerale. Nu stiu daca le-ar placea.
 

Camik

Active Member
Lady Bug ,ca sa nu mai balteasca apa( cum zici tu ), in ghiveci in partea de jos, trebuie sa faci doar niste gauri suplimentare la ghiveci.Asa scoarta se va usca uniform.
Mare grija si la masti .Daca sunt prea fixe pe ghiveci.
 

ionascus

Active Member
Tocmai am avut o mare deziluzie cu substratul acesta...
http://growin.ro/substraturi-de-crestere/pamant/orchid-focus-3l-substrat-pentru-orhidee
Era sa omor 5 orhidee....se imbiba cu apa cumplit de tare.....am ramas in pana de Compo pentru orhidee.....
 
Observ ca are fibre de cocos care, de obicei, absorb mai multa apa. In acest gen de substrat eu am cumparat Cattleya (5 buc.). Ca urmare, trebuie sa le ud mai rar, in comparatie cu Phale, de exemplu, care au ca substrat numai scoarta.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da o cautare ,Roxana,in google imagini dupa cocos chips si o sa vezi diferenta.Chipsurile de cocos sunt mai "paroase".
 
Sotul meu si-a cumparat lapte de cocos de baut din Real. Era de fapt nuca de cocos cu invelisul fibros. La prima nuca de cocos nu mi-a picat fisa sa opresc invelisul, dar m-am desteptat la a doua. Prea semana cu ce aveam eu in unele ghivece de orhidee. Am taiat-o frumos cu cutitul si am maruntit-o, am pus-o la uscat si o pastrez. Chiar am folosit la unele orhidee.
Nicio orhidee asezata in acest substrat nu o ud prin scufundare. Este suficient 1 minut sub jet de apa.
Trebuie sa cumpar si eu acest gen de substrat. Este foarte indicat pentru unele orhidee. Spre exemplu, cand am cumparat Aganisia cyanea as fi avut nevoie de el. Am fost nevoita sa aleg din Compo bucatele de filtru.
 

Roxana

Active Member
dorina, m-ai desteptat si pe mine. :rofl: nu m-am gandit pana acum ca invelisul de la nuca de cocos poate fi folosit ca substrat la orhidee. voi incerca si eu. :)
 

adite

Active Member
Ar fi bine ca acest substrat sa fie dezinfectat inainte de utilizare. Se poate fierbe si se usuca la soare sau in cuptor. Asa se curata de eventualii paraziti sau de diferite substante cu care a fost in contact nuca de cocos.
 

calin ivan

New Member
Substrat: scoarta de pin, brad, molid se introduce in cuptor pentru distrugerea daunatorilor dupa care se marunteste (bucati de 1-2 cm).
Udare: totala cel putin odata la doua saptamani (prin scufundare sau prin turnare pe substrat de mai multe ori, dupa care se lasa sa se scurga bine) cu conditia ca sa fie stropita pe frunze, flori si radacinile aeriene zilnic, ideal dimineata. Seara stropirea se va face doar pe substrat.
Apa sa fie mereu fiarta pentru eliminarea calcarului si a clorului.
Ghiveciul sa fie asezat pe un strat de pietricele unde sa fie mereu apa, fara sa atinga fundul ghiveciului.
Fundul ghiveciului sa aiba orificii mari pentru scurgera apei.
Planta sa fie asezata intr-un loc cu lumina dar fara soare direct.
Ingrasamant pentru orhidee odata la o luna fara a depasi concentratiile specificate.
Daca diferentele de temperatura intre noapte si zi sunt mai mari planta va inflori mai des.
Bilele de argila pentru substrat nu stiu cat sunt de bune deoarece nu le-am incercat.
Cand se schimba pamantul se va evita ca planta sa aiba flori iar radacinie moarte, putrezite se vor taia.
Am un Phalaenopsis de 7 ani (la mine acasa), care cu tijele florale ajunge la 1,5 m.
 

MaraSilvia

New Member
Substrat: scoarta de pin, brad, molid se introduce in cuptor pentru distrugerea daunatorilor dupa care se marunteste (bucati de 1-2 cm).
Udare: totala cel putin odata la doua saptamani (prin scufundare sau prin turnare pe substrat de mai multe ori, dupa care se lasa sa se scurga bine) cu conditia ca sa fie stropita pe frunze, flori si radacinile aeriene zilnic, ideal dimineata. Seara stropirea se va face doar pe substrat.
Apa sa fie mereu fiarta pentru eliminarea calcarului si a clorului.
Ghiveciul sa fie asezat pe un strat de pietricele unde sa fie mereu apa, fara sa atinga fundul ghiveciului.
Fundul ghiveciului sa aiba orificii mari pentru scurgera apei.
Planta sa fie asezata intr-un loc cu lumina dar fara soare direct.
Ingrasamant pentru orhidee odata la o luna fara a depasi concentratiile specificate.
Daca diferentele de temperatura intre noapte si zi sunt mai mari planta va inflori mai des.
Bilele de argila pentru substrat nu stiu cat sunt de bune deoarece nu le-am incercat.
Cand se schimba pamantul se va evita ca planta sa aiba flori iar radacinie moarte, putrezite se vor taia.
Am un Phalaenopsis de 7 ani (la mine acasa), care cu tijele florale ajunge la 1,5 m.
Buna ! Chiar nu stiu ce sa spun, acum e mai greu de gasit un copac cu scoarța sanatoasa, dar slavă Domnului, in Botosani avem scoarta de orhidee la florărie si supermarket , nu mai e atat de complicat ,pentru ca scoarța din pădure trebuie tratat a cu un fungicid pentru a ucide bateriile de pe ea , fiartă, pusa in cuptor, ar ajunge la pret cu aia de la florărie .
 

calin ivan

New Member
Aveti dreptate. Doar ca si scoarta din magazine , de multe ori, contine daunatori si tot la cuptor ajungeti. Asta daca vreti o planta sanatoasa si sa nu aveti musculite sau gandaci in casa.
LA MULTI ANI! pentru toate doamnele cu numele MARIA.
 

Roxanna

Active Member
A mai gasit cineva pe la noi scoarta pentru orhidee? Singura marca pe care o gaseam, Floria, vinde mai nou scoarta amestecata cu bucatele de cocos, ceea ce nu-mi place... nu mai zic de celelalte amestecuri care au in afara de scoarta o gramada de pamant. Ati gasit vreo sursa de scoarta de pin fara alte chestii adaugate?
 
Sus