Substrat verificat pentru orhidee

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru cei care cauta substrat pentru orhidee si gasesc doar la pachete mari, iata o solutie: pamantul Tercomposti adus la Romstal Garden in Vitan. Pachetul are 10 L, costa 7.4 RON si contine turba usoara, scoarta de copac si ingrasaminte cu dizolvare treptata. Eu am folosit acest substrat la 6 din orhideele mele si le merge bine. Unele si-au revenit si au inceput sa creasca frumos dupa ce peste iarna m-am straduit sa le tin in viata.

Asa arata pachetul:


Aceasta este compozitia:


Iar aici vedeti textura:
 

carmenn

Member
In cazul in care nu gasim pamant special pt orhidee, putem improviza ceva?
Romanul e inventiv...deci scoarta, de la ce copaci tb procurata? si in ce amestec?
 

lili

Member
carmenn a spus:
In cazul in care nu gasim pamant special pt orhidee, putem improviza ceva?
Romanul e inventiv...deci scoarta, de la ce copaci tb procurata? si in ce amestec?
Carbune pentru gratar....ajutate cu ingrasamant specific. :wink: Cu scoarta prelevata direct de pe pin...eu sunt putin sceptica. Valabil pentru aceasta operatiune este pinus pinaster (pinus maritime).
 

lili

Member
floare mica a spus:
Lili, tu ai pus carbune pentru gratar la orhidee si le merge bine ? :oops:
Da , carbune pentru gratar....si chiar pot spune ca am salvat-o :D Acest substrat (daca se poate numi asa) este pe o perioada limitata de timp .....dar cel putin imi da ragazul sa pot procura necesarul. Planta are substrat aerisit si in acelasi timp este si o bariera impotriva bolilor.
Merge!!! :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
Lili ai pus numai carbune sau ai mai pus si altceva ?
eu am cumparat scoarta pt ca ma gindeam ca la una dintre phale, pe care o am de 2 ani, poate ar trebuie sa-i schimb "pamintul", dar n-am decit scoarta mi-ar mai trebui si alte "ingrediente" pe care nu le am. daca as amesteca scoarta cu carbune o fi bine ?
 

lili

Member
angela draganoiu a spus:
Lili ai pus numai carbune sau ai mai pus si altceva ?
eu am cumparat scoarta pt ca ma gindeam ca la una dintre phale, pe care o am de 2 ani, poate ar trebuie sa-i schimb "pamintul", dar n-am decit scoarta mi-ar mai trebui si alte "ingrediente" pe care nu le am. daca as amesteca scoarta cu carbune o fi bine ?
Eu am pus doar carbune...nu am avut scoarta la momentul respectiv. Este un substrat bun si acest amestec (scoarta+carbune) dar nu pentru o perioada indelungata. Mai poti pune pluta maruntita, perlit cu granulatie mare , sphagnum, etc
 

blueheart_d

Member
as vrea sa schimb substratul la phale ca il are de mai bine de un an (de cand o ma eu), dar nu am scoarta. daca varianta cu carbunele e doar pt moment, nu e prea bine pt ca am citit undeva ca radacinile de la phale adera la peretii vasului si nu-i place sa fie schimbata foarte des din vas. am gasini niste pini prin zona si m-am uitat sa vad de scoarta de care se leapada, dar pare foarte subtire, iar pinus maritime nu stiu care e.
 

rosa

New Member
buna

Am primit si eu o orhidee de ziua mea,si nu prea stiu ce ar trebui sa-i fac sa-i mearga bine.Acum e inflorita,asa am primit-o.e superba.Am observat ceva gonghite albe in pamant,si mi-e frica sa nu o afecteze.E in pamantul cu care a fost cumparata.Va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce sa-i fac sa o mentin in stare buna. Va multumesc. :D
 

angela draganoiu

Active Member
daca ai pune o poza ne-am lamuri mai repede de care e. daca nu ai o poza spune-ne ce scrie pe cartonasul care se afla in ghiveci ca sa-ti putem spune cu exactitate cum s-o ingrijesti.
 

angela draganoiu

Active Member
e in ordine. cauta la sectiunea orhidee si citeste despre ea. daca nu te lamuresti intreaba si iti vom raspunde. nu e o orhidee pretentioasa.
 

ghia_don

Active Member
Problema mea cea mai arzatoare, este ca nu gasesc substrat pentru orhidee...am colindat toate magazinele de pe la noi si n-am gasit nimic. Trebuie sa separ doua cambrii care au crescut si nu mai incap in ghivecele in care le-am cumparat.
Pot sa improvizez eu din altceva? Cind am fost in padure am vazut tot felul de copaci uscati, as putea folosi scoarta de la ei, sau trebuie un anumit fel?
 

Leanna

Member
Deci Ghia iti voi spune cum am preparat eu substratul pt orhi..Citisem pe net acum 2-3 ani. Am facut rost de scoarta, am maruntit-o. Foarte important e sa prelucrezi termic scoarta. O pui in rola sau microunde,sunt pareri impartite in privinta duratei de timp... Dupa ce-ai scos-o..la fel de important e s-o pui in apa fiarta calda sau fierbinte.. sa se imbibe scoarta cu apa, astfel scoarta pe viitor cand vei uda orhideea se va imbiba cu apa..cat de cat..nu stiu exact explicatia dar functioneaza. O tii cateva ore,in sursa ceea scria 4-5 ore. Pregatesti sfagnumu care la fel necesita prelucrare termica. Eu pur si simplu l-am oparit, se poate la fel de folosit medota microundelor. Se adauga si putina turba, dupa preferinte..eu nu am adaugat nimic.
La noi in genere pe atunci nu gaseam substrat pt orhi..deci am fost nevoita sa folosesc metoda, si iti spun ca functioneaza. Acum am gasit substrat dar oricum nu vreu sa risc sa-l folosesc..ca contine prea mult "pamant" il amestec oricum cu o proportie mai mare de scoarta :D
 

Leanna

Member
Apropo prelucrarea termica o aplic si substratului obisnuit :)

La celelate plante am mai folosit si pamant de padure, vac ca le merge foarte bine
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu am aceeasi problema ca si Ghia.
Dar ma deruteaza sphagnumul.Cum arata si unde se gaseste,in afara de padure?
Asta sa fie?
 

Leanna

Member
iudit a spus:
Si eu am aceeasi problema ca si Ghia.
Dar ma deruteaza sphagnumul.Cum arata si unde se gaseste,in afara de padure?
Asta sa fie?

Cam asa arata iudit. Dupa cate imi amintesc de la scoala sphagnum sau muschi cum ii mai zice la noi este de doua feluri. Se gaseste si-n padure cat si in alte locuri umbrite si umede. Intr-un timp aveam chiar si in curte. Pe al meu l-am cules de pe o piatra de calcar :) de la gradina de la tara
 

simonac

Member
leanna atentie ca sunt multe varietati de muschi si nu cred ca toate sunt bune ca substrat pentru orhidee
 
Sus