studiu de caz trandafir STERLING

A

Anonymous

Guest
Mirelush mi-a propus o mica intrecere cu scopuri benefice pt. toata lumea.
Obiectul:domnul Sterling.
Am aranjat cu Miahai 63 sa participe si el.Ii multumesc pt. accept.
Urmeaza ca-n citeva zile Mirelush sa propuna conditiile intrecerii,iar apoi sa vedem cine se-nscrie.Deocamdata premiul cel mare este cunoasterea,o intrecere constructiva...dar poate inventam si un altfel de premiu...
Totusi ar fi greu de jurizat avind in vedere distantele,iar tinta nu este neaparat obtinerea unui trandafir corect si frumos.Poate vorbim si domnul Wagner.Cine stie ?[/b]
 

mirelush

Member
In primul rand nu este o intrecere ( nu particip la intreceri/concursuri nici macar cand stiu ca voi castiga detasat :) ) ci doar o modalitate de a strange informatii despre dezvoltarea unui soi de trandafir in diverse locatii ale patriei noastre.
Toti posesorii de Sterling ( limita minima o bucata ... limita maxima nu este impusa ) sunt invitati sa-si noteze aici observatiile vis-a-vis de dezvoltarea acestul soi de trandafir.

Cam asta ar fi propunerea mea.

Mihai63 , tu ce parere ai ?
 
A

Anonymous

Guest
Bun,cu amendamentul ca acestia trebuie neaparat plantati anul acesta.
De acord ?
Exista un singur furnizor pe piata:Yurta-Bv.
Eu propun sa apelam numai la el,dar trebuie sa vedem ce punem la bataie.Pe cei la cutie,sau la punga.Banuiesc ca sint ceva diferente,cu toate ca le-am cautat,dar nu am costat nimic.
Astept si aici parerea lui Mirelush(ea detinind paternitatea intreprinderii),a voastra.
Meritul meu-marunt- este acela ca am fost primul care am fost invitat la intrecere.Iar Mihai63,este cel care l-a generat.
Iata avem si "parintii costitutiei"
 
A

Anonymous

Guest
ihi...ca sa ma exprim ca un domn.
Erau alturi,pe stativele metalice.Vorbesc de Praktikerul de linga CET,in prima zi erau dimineata afara la usa,iar seara erau inauntru,dincolo de case.
Acum,gata ,fugi si ma cumpara o sacosa de trandafiri. :D
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
ihi...ca sa ma exprim ca un domn.
Erau alturi,pe stativele metalice.Vorbesc de Praktikerul de linga CET,in prima zi erau dimineata afara la usa,iar seara erau inauntru,dincolo de case.
Acum,gata ,fugi si ma cumpara o sacosa de trandafiri. :D
Aia din punga nu erau Sterling ci Sissi ( adica Mainzer Fastnacht ) Seamna dar nu-s la fel. :D
Oricum nu mi se pare rea ideea de a mai da o raita prin Praktiker :)
 

mihai63

Member
Mirelush,ca de obicei remarcile tale sunt de bun simt.Iata ce as propune eu:
Poze cu plantarea
Poze cu primele frunzulite
Poze cu primii boboci
Poze cu eventualele boli(sa ne sfatuim,nu de alta)
.......Plus o fisa cu observatii.......S-at putea sa ai dreptate cu Mainzer Fastnacht....
 
A

Anonymous

Guest
aha..erau Sissi,spre rusinea mea vazind ca au aceeasi culoare,am crezut ca-s identitici.Care-i diferenta?
 

mymo

Active Member
IIplantati acum pe frig? eu zic ca daca nu-i graba mare,poate citesc si alti forumusti si incearca experimentul alaturi de voi.
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
aha..erau Sissi,spre rusinea mea vazind ca au aceeasi culoare,am crezut ca-s identitici.Care-i diferenta?
Sterling e parintele lui Sissi. Primul e mai scund ( in jur de 60 cm ), al doilea poate atinge si 100 cm ( chiar mai mult , zic unii ). Probabil sunt si diferiti ca nuanta. Dar va povestesc eu la vara, care sunt diferentele pe care le constat.
Mihai63, sunt de acord cu tine. :D
 
A

Anonymous

Guest
Nu ma grabesc deloc.Imi place ca atunci cind ma apuc de-o treaba sa nu o lalaiesc.
Poate sint eu sucit.
Infine,eu vedeam asa lucrurile:stabilim ce si cum,adica Mirelush,amendam ce-i de amendat,imbunatatim si gata...lasam topik-ul in stand by.
Ce,e mai bine sa-l saturam cu prostiile mele si ale altora ?
Hai sa nu le facem viata grea la moderatori,poate au alceva de facut decit sa-si bata capul cu delet-ul,cu ce sa lase si cu ce nu.
Nici voua nu v-ar conveni,ia puneti-va in locul lor.Un pic.
Mirelush a inceput o intreprindere,sintem oameni maturi,pai..hai sa ne comportam ca atare,macar aici.
 
A

Anonymous

Guest
Succes in acest studiu de caz,sper din tot sufletul sa nu ramana un singur participant,care sa ajunga ....pe locul doi.Partea a doua a frazei a se intelege ca e gluma. Mi-ar placea un premiu ex aequo pentru toti.
 

mirelush

Member
Defne a spus:
Succes in acest studiu de caz,sper din tot sufletul sa nu ramana un singur concurent,care sa ajunga ....pe locul doi.
Hai sa vedem parte buna a lucrurilor ... nu-i rau nici locul doi : ramane pe podium :) Acum serios ...nu-i concurs. Sau, cel putin, eu nu-l vad asa :D

Revenind la studiul nostru. Care si cum prinde vreme buna si planteaza " obiectul " studiului " da de stire. Ok ?
 
A

Anonymous

Guest
Mirelush,se-ncalzeste.Putin,dar se-ntimpla.
Nu vrei sa te apuci sa clarifici regulile jocului? (poate miine,dupa ce vine Mos Craciun cu sacii de cadouri )
Te rog.(uitasem formula magica)
Eu am afirmat din capul locului ca este "un studiu".
Acum este bine?
 

mihai63

Member
Maine am sa pun pozele cu trandafirii....sa se vada clar ca sunt Sterling...ma refer la cutia in care sunt ambalati (asta pentru a evita orice suspiciuni si comentarii acid..ulate)..
 
A

Anonymous

Guest
Astazi am cumparat un SISSI de la Sellgros iASI.Deci am doi:un Sterlig si un Sissi,astept startul.
Seful de raion mi-a zis ca au fost reclamatii vis a vis de cel din curie deoarece este importat din Italia,pe cin SISSI-ul estori de la noi ori din Ungaria.De aceea primul are probleme de adaptare.Banuiesc ca e o prostie,dar am considerat ca trebuie totusi mentionata.
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
Astazi am cumparat un SISSI de la Sellgros iASI.Deci am doi:un Sterlig si un Sissi,astept startul.
Seful de raion mi-a zis ca au fost reclamatii vis a vis de cel din curie deoarece este importat din Italia,pe cin SISSI-ul estori de la noi ori din Ungaria.De aceea primul are probleme de adaptare.Banuiesc ca e o prostie,dar am considerat ca trebuie totusi mentionata.
Asteptam atunci momentu propice pentru plantare. Mihai 63 s-ar putea sa ne-o ia inainte. La el vine primavara mai repede :D
 
A

Anonymous

Guest
Nu,nici vorba,am vorbit cu el astazi si era mirat ca m-am mai dus odata la magazin dupa plante.Deci,boala este contagioasa.
Am mai cumparat un climbing alb .in ideea de a face un "montaj"cu ceilalti doi+un liatris.Habar n-am daca merge,dar voi vedea mai tirziu.
 
Sus