Stropiri pomi

nely

Member
Este normal sa arate asa? :? l-am stropit (ca si pe ceilalti pomi) cu macerat de apa-tutun si decis la o saptamana :D
 

dan_6393

Member
Daca ai combinat tutunul cu Decis nu cred ca a fost o solutie inspirata !
Stropirile "preventive" se fac in anumite etape de vegetatie.
Stropiri mai frecvente si, eventual, cu concentratii marite se fac DOAR in cazul unei infestari masive ( daunatori sau ciuperci) care pune in pericol pomul.
Concentratie marita nu inseamna dublul dozei sau mai mult, ci doar, de exemplu- in loc de un plic ( fiola ) la 10 litri apa, se vor folosi 8 litri [ minim 6 atunci cand solutia se aplica local, cu pensula ( cuiburi de daunatori, rani pe scoarta etc)]
Riscul de a provoca arsuri chimice este foarte mare !
Cineva a stropit pomii cu KILTOX (spray pentru muste, tantari) si s-au facut niste gauri in frunze de mai mare dragul ! Dupa 3 saptamani inca se mai vad efectele !
Kiltox este din aceeasi clasa cu Decis-ul , insa concentratia este de cateva ori mai mare!
 

laural

Well-Known Member
Si eu am stropit pomii ieri ( acum arata mai bine)....nu imi vine sa cred cat de mult i-au afectat daunatorii( inca nu am descoperit ce au avut. Nici furnici nu am mai vazut....parca au disparut. Cat de naiva am putut fii :x ca se vor descurca fara stopiri....cum ziceati cu agricultura bio ? Eu incep sa am mari dubii :eek:f:
 

dan_6393

Member
Agricultura "bio" este o "chestie' care presupune eforturi deosebite fata de cele cu care suntem obisnuit noi !
E vorba de "culturi" asociate- de ex.craite, usturoi, ceapa, plante aromatice, care ne ajuta in combaterea unor daunatori.
Mai e vorba de folosirea ingrasamintelor "verzi"- lucerna, linte, mazare, rumegus etc, acestea conferind rezistenta sporita impotriva bolilor.
E cam dificil sa asiguri toate astea in cazul nostru, cei care ne ocupam de "plantatii" o data pe saptamana sau mai rar.
"Bio" mai inseamna si adunatul gandacilor de Colorado sau a omizilor CU MANA !
Deci investitii suplimentare si cu forta de munca.
 

laural

Well-Known Member
Ei ....asa am plantat si eu, cate o craita, o tufa de pelin si condurul doamnei langa pomisori....Am inceput sa pun si usturoi, dar cand mi-au furat pomii din camp am renuntat la usturoi :rofl: ....dar la ce au avut acum pe ei, se pare ca nu a fost suficient. oricum ma bucur ca au scapat. O sa ma mai documemntez....
Se poate ca acum vara iepurii sa atenteze la scorta pomisorilor ? Parca am vazut ceva urme.....in zona e plantat grau. Neaparat trebuie sa le pun plasa de protectie :roll:
 

dan_6393

Member
Pentru iepuri stiu ca se infasura tulpina in paie sau asa ceva.
Pentru imprejmuire, vezi daca nu gasesti la Silvic niste salcam sau vreun arbust care creste foarte des si evenbtual cu tepi. Daca o sa le explici pentru ce iti trebuie, banuiesc ca vor fi in masura sa te ajute.
 

laural

Well-Known Member
Da, asa ma gandeam si eu, pt imprejmuire o sa plantez arbusti " teposi " :evil: .
Contra iepurilor am vazut la cineva facut un tub in jurul tulpinii din plasa sarma rabit. O sa incerc si eu, desi toti mi-au spus ca doar iarna sunt probleme cu iepurii....la mine par a fi mai flamanzi.

Daca au ros din scorta, oare acesta se mai reface ?
Multumesc frumos
 

dan_6393

Member
laural a spus:
Daca au ros din scorta, oare acesta se mai reface ?
Multumesc frumos
Depinde cat de adanc au ros. Daca au ajuns pana la trunchi ( lemn compact), este posibil sa nu se mai refaca si sa ajungi la "Compensarea ranilor"

viewtopic.php?f=53&t=17908

Nu e un capat de tara, dar va trebui sa astepti un pic pana obtii lastarii de compensare.
Daca ranile sunt simple zgarieturi, un pansament cu pamant umed ( eventual lut) poate ajuta la refacerea scoartei.
N-ar strica o poza!
 

nely

Member
Dan, am stropit asa cum mi-ai zis , toti pomii cu macerat de tutun in apa 2 tigari (nu light) la 5 l apa lasat 24 ore, apoi dupa o saptamana am stropit cu dilutie din decis 1 fiola la 5 litri apa....apoi dupa inca o saptamana dilutie cu karate 1 fiola la 5 l apa. :D acum , ceilalti pomi nu arata asa, sunt ok, le-au mai dat cateva frunzulite noi si arata bine, dar ce pot sa fac pt cel "afectat" sau il las asa... :?
 

dan_6393

Member
1.- Nu am spus 1 fiola Decis la 5 litri si nici 1 fiola karate la 5 litri.
oricum, nu cred ca asta ar fi cauza - Decis se dizolva obisnuit in 10 litri, iar Karate in 8 litri.
2- 2 tigari la 5 litri trebuia sa fie doza soc.
3-Ce pom este cel din imagine ca nu reusesc sa-mi dau seama? Daca aspectul asta se extinde, este sigur vorba de o ciuperca sau alta boala foliara.
 

dan_6393

Member
Daca este cires sau visin, este vorba de PATAREA PURPURIE. Se trateaza cu Dithane sau merpan 1 plic la 10 litri apa.
Am marit imaginea si avnd in vedere ingalbenirea frunzei in zonele nepatate, asta este.
Boala se manifesta in mai -iunie se raspandeste rapid in tot pomul si provoaca defolieri masive.
 

nely

Member
:oops: Dan, nu mi-ai spus dozajul, mi-ai zis sa folosesc decis,apoi karate....tipa de la magazin mi-a zis sa le dizolv fiecare fiola in 5 l apa :( , dilutia in 5 l a fost prea puternica pt ceilalti pomi stropiti?
Da, cel din imagine este cires, o sa iau dithane...tb sa-l stropesc repetat cu dithane ( la o saptamana)sau doar o data? multumesc frumos pt sfaturi :D
 

dan_6393

Member
tanti de la magazin "si-a depasit atributiile" ! Adica nu se prea pricepe. Nu ca eu as fi vreun doctor, dar chiar si dupa cativa ani de utilizare, tot recitesc prospectele inainte de a pregati solutiile.
Dupa ce stropesti cu Dithane, asteapta vreo 10 - 12 zile sa vezi daca boala se mai extinde. daca da,dai cu Topsin - 1 plic la 10 litri
 

laural

Well-Known Member
Si la Brasov de mlte ori la magazin am primit indicatii de preparare a solutiilor mult ai concentrate decat recomandarea de pe ambalaj....din pacate :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat un Cyperguard si pe ambalaj scria 0,02 la suta si madam de la "magazin" mi-a zis un dozaj de vreo 0,7 la suta ....sa fie sigura ca scap de problema :pumni: (cred ca scapam si de pomi)

Un alt caz la un alt client , pomul omului nu se prindea , ce sa-i faci , mai pica cate unul la plantare si madam ii dadea atonik ,.... minerale ... si pomul se zbatea cu lumanarea in mana :D mai ramanea o perfuzie
Pe de alta parte si clientul dadea din cap ca , catelusul din luneta de la Dacie fara sa reactioneze asa ca isi merita destinul

Morala .... : "Nu incercati asa ceva acasa" "reclama TV"
 

dan_6393

Member
nely a spus:
:....Da, cel din imagine este cires, o sa iau dithane...
Cum se opresc ploile, stropeste din nou cu Dithane, chiar daca ai stropit intre timp si cu Topsin ! La cata apa este in pamant, Topsinul a circulat foarte diluat prin planta !
 

dan_6393

Member
Nu stiu daca nu am mai postat aceste informatii, dar la vremea asta , o revenire nu strica.
Pentru cei care "lupta" pentru protejarea mediului si a plantelor, dar si pentru cei care lupta pentru "protejarea ' portofelului, pot fi de interes informatiile de la urmatoarele adrese ( insecticide si fertilizatori BIO)

http://www.paradisverde.ro/tratamente/insecticide-bio


http://vegetalshapes.com/Romana/Insecti ... ogice.html


http://vegetalshapes.com/Romana/Fertili ... urali.html

Este timp suficient pentru studiu !
Spor !
 
Sus