Stropiri pomi

victoria

Active Member
astazi am reusit ,in sfarsit, sa intru in gradina si am ramas cu gura cascata cand m-am uitat la caisii mei :cry: :cry: :cry:
Toti 4 au frunzele arse pana la codita si au ramas doar bucatele din ele,sau s-au strans foarte mult,habar nu am.
Jumatate din crengi zici ca au fost arse de sus pana jos,nu mai au nici o frunzulita verde.Celelalte au frunze,dar frunzele atarna moi
Trei sferturi din caise au cazut.Si erau plini de caise.Nu stiu ce ploi au fost astea de au facut asa ceva intr-o saptamana :cry: :cry: :cry:
Am stropit cu Captadin,ca asta il aveam la indemana in gradina
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca si la caisul meu am vazut ceva lastari pleostiti dar nu i-am bagat in seama,eram preocupat cu rasad de rosii si ardei.Poimaine cand ma mai duc poate stropesc si eu.
Madairina,daca ai bagat putin aracet in solutie s-ar putea sa ai noroc altfel daca ploua dupa 2,3 ore se spala solutia!
 

riana

Active Member
camelia_tm10 a spus:
Pentru ca nu mi-a raspuns nimeni la intrebare, am sa va spun ce mi-au transmis cei de centrul de prognoza-diagnosticare Arad, in ideea ca poate mai este cineva in situatia mea.
1. Rănile de pe scoarta ciresului pot fi produse de ciuperca NECTRIA GALLIGENA � CANCERUL RAMURILOR. Atacul se manifestă pe tulpină, sarpante, ramuri. Boala avansează dacă nu se iau măsuri de la primele simptome: scoartă zbârcită, cu numeroase crăpături (poza 1). În timp apar răni tot mai mari si mai adânci în care se instalează si alte ciuperci dăunătoare (poza 2).
Principala măsură de protectie este eliminarea ramurilor afectate (dacă este posibil) si arderea lor. Necrozele de pe tulpină sau sarpante se curătă până la tesut sănătos (poza 3) si se stropesc cu o solutie de sulfat de cupru 2%. Îmbăierea tulpinii si ramurilor se va repeta toamna după căderea frunzelor, iarna si primăvara devreme, în zile cu soare si temperaturi pozitive.
La 2 � 3 zile după tratamentul cu sulfat de cupru se face o pastă dintr-un produs compus din mancozeb, cu actiune de contact si un produs cu actiune sistemică, cu care se badijonează rănile. De exemplu: ACROBAT MZ sau CURZATE SUPER sau FANTIC M sau RIDOMIL GOLD MZ.
Dacă cicatricile nu se închid, se repetă badijonarea. "


Referitor la intrebarea daca am stropit corect caisii cu BRAVO, raspunsul este urmatorul:
2. Tratamentul cu BRAVO 500 SC pentru monilioza caisului este corect. Produsul nu este omologat pentru monilioza caisului dar este omologat pentru monilioza piersicului deci este aproape acelasi lucru.
BRAVO este un produs cu actiune de contact, fiind necesar ca tratamentul să se repete după un interval de 7 zile, cu un produs cu actiune sistemică, de exemplu: SCORE 250 EC � 0,015 % sau FOLICUR SOLO 250 EW � 0,075 � 0,1 % sau ORIUS 25 EW � 0,075 � 0,1 %.
oare pot sa dau cu Bravo pe toti pomii?
 
Riana, nu am intrat aici de mult timp de aceea nu am raspuns. Eu am stropit toti pomii cu BRAVO dar la inceputul primaverii. Mai tarziu nu-l folosi pentru ca plantele au nevoie de 60 zile dupa aceea ca sa treaca efectul, deci nu poti manca fructele.
 
victoria a spus:
astazi am reusit ,in sfarsit, sa intru in gradina si am ramas cu gura cascata cand m-am uitat la caisii mei :cry: :cry: :cry:
Toti 4 au frunzele arse pana la codita si au ramas doar bucatele din ele,sau s-au strans foarte mult,habar nu am.
Jumatate din crengi zici ca au fost arse de sus pana jos,nu mai au nici o frunzulita verde.Celelalte au frunze,dar frunzele atarna moi
Trei sferturi din caise au cazut.Si erau plini de caise.Nu stiu ce ploi au fost astea de au facut asa ceva intr-o saptamana :cry: :cry: :cry:
Am stropit cu Captadin,ca asta il aveam la indemana in gradina
A fost monilioza. Captadinul previne boala.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca produsele otravite cu pesticide sunt super ok sa nu-mi spuna nimeni ca eu nu cred asta! Cine vrea n-are decat sa creada :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am citit topicul cap-coada...asa ca nu sariti pe mine :oops: ci raspundeti :)
Am inteles ca stropirea albastra, de toamna, e foarte importanta, dupa care, intr-o fereastra a iernii, se face una uleioasa, corect pana aici?
Intrebarile mele sunt 2:
- ce concentratie se face la stropirea de toamna, 2% sau mai putin?
- eu voi fi plecata din tara de prin 20 decembrie si, cum nu ma bazez pe tata ca face stropirea uleioasa cu simt de raspundere, peste tot, pot sa o fac eu, daca prind o zi cu temperaturi bune in luna decembrie?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Probleme apar cand se fac solutii slabe de produs si asa se aclimatizeaza si ganganiile

Eu nu folosesc "vanati" sau "urzici" recunosc , dar fac cat de rar pot cele pe baza chimicala , si o fac la intervale regulate si cu spatiu mare inainte de cules

Uleioasele le dau toamna dupa ce cad frunzele complet fara probleme caci ziua inca se mai poate da , iar primavara , da in zile insorite fara vant cu pozitive cel putin cateva ore sa se usuce

Cantitatea e bine de respectat , desi inca mai caut un ulei horticol cat mai eficient caci pe unele pagube mici ,inca mai dau vina pe uleiul slab din primavara
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' toamna, la caderea frunzelor, nu-i recomanata intai piatra vanata, ca dezinfectant general?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O fi Claudia dar eu nu dau cu ea , nu am dat niciodata si am mere sanatoase mari si frumoase , totul tine de urmarirea daunatorilor si sa dai un preventiv cu actiune mare dar care e mai lejer si atunci cand pica faza sa fii in actiune cu unul care isi face treaba si mai ales in doza corecta sa nu castige daunatorul obisnuinta la el :wink:
 

happy

Well-Known Member
Claudia,uite o schema de stropit pe care si eu incerc sa o aplic.Toamna nici eu nu fac stropirea albastra! :D
Perioada de repaus vegetativ
Ianuarie, februarie - o stropire cu una din urmatoarele substante: Oleocarbetox, Carbetox, sau Polisulfură de bariu - toate speciile de pomi fructiferi;
- dupa aproximativ 14 zile o stropire cu sulfat de cupru, fără var, în concentraţie de 3% - toate speciile de pomi fructiferi;
Martie - Zeama bordeleza 1% - toate speciile de pomi fructiferi;
Perioada vegetativa
10-15 aprilie - Captadin si Decis - toate speciile de pomi fructiferi
25-30 aprilie - Dithane si Sinoratox - toate speciile de pomi fructiferi
10-15 mai - Topsin si Mospilan - toate speciile de pomi fructiferi
25-30 iunie - Systhane si Sinoratox - mar
- Dithane si Decis - par, prun, cais, piersic, nectarin
5-10 iulie - Topsin si Nissorum - mar, par, prun
5-10 septembrie - Zeamă bordeleză 1% - cais, piersic, nectarin, cireş, vişin.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Happy, dar ce nu inteleg eu e faza cu uleiul mineral si sulfatul de cupru...unii zic ca prima data cu sulfat de cupru si pe urma cu uleios iar altii invers. Dupa logica mea parca ar fi mai bine intai sulfat de cupru, ca uleiul mineral face o pelicula si pe urma nu mai patrunde bine sulfatul de cupru, nu? :?
 

happy

Well-Known Member
Asa dau si eu cu zeama bordeleza 3% prima data apoi uleioasa si apoi in martie zeama bordeleza 1% :D
Am un gutui nealtoit tare fain!Le face pe fructe la fel de mari ca cel altoit!! :wink:

Cum sa nu-l stropesc cu de toate pe acest pom? :rofl:
 
azi am fost la o ferma de meri si d-nul inginer ne-a spus ca ultimile studii facute ar arata ca substanta uleioasa care se da pe copaci ar fi daunatoare pentru viitoarele fructe si in timp consumarea acestor fructe ar da cancer.....voi ati mai auzit asa ceva????ca pe mine m-a pus pe ganduri....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sulfatul se da inainte , iar primavara se foloseste la piersic si cais (caci piersicul si nectarinul nu suporta cupridele) o solutie care previne moniloza care ataca in faza de inflorit a pomului cat si basicarea prematura la piersic , se da cu Bravo 500

am sa analizez varianta lui Happy
 

claude

Well-Known Member
Moderator
deci la piersic si nectarin nu se da deloc cu sulfat de cupru, ca nu-l suporta,doar primavara cu Bravo, am inteles bine?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In fiecare primavara dadeam cu sulfat de cupru gata facut , sa previn fungii si vedeam ca tot pica cate un cais si piersicii nu prea erau ok si am fost la nenea al meu cu solutii si mi a zis sa nu mai dau cu sulfat de cupru caci nu le place in schimb imediat cum se umfla mugurii de floare sa fac un tratament la 6 zile cu Bravo500

unde am dat cu el , am scapat de toate chestiile

iar la vie cu Mikal (parca) :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Piersic

Bășicarea frunzelor
(Taphrina deformans)
Monilioză
(Monilinia laxa)

0,15%
(1,5 l/ha)

preventiv, înainte de instalarea infecției sau începând cu stadiul de dezmugurit - buton roz
 
Sus