Stropiri pomi

adi o

Member
re

o sa fac ceva poze ,la clei si cum il aplic.raspunsul pe care il astept este legat de un soi de pere...(cauta la casuta cu mesaje private)
 

simali

Member
Mi se pare interesanta ideea ci cleiul. Voi incerca si eu. Tu dupa cei ai aplicat cleiul ala ai mai facut si alte stropiri dupa inflorire?

Poate si capcanele alea ale mele or fi pe acelasi principiu. Ma rog... ei spun pe cutie ca ar contine un fel de hormoni care atrag daunatorii.

N-am cumparat multe "capcane" de'astea. Doar 4 bucati. Ei spun ca actioneza si la pomii din jur. Mi-am fcaut eu socoteala si la pomii mei ajung 4. Ba chiar mai si ramane... Va tin la curent cu ce se prinde. Macar copilu' e fericit ca deja viseaza sa prindem acolo insecte la care sa se uite cu microscopul. Macar o musca...
 

adi o

Member
stropiri

binenteles ca am mai facut stropiri.sunt si daunatori care zboara.datorita cleiului pot spune ca am scapat de paduchii de frunze
 

simali

Member
claudia_s a spus:
Am patit si eu ca Mirelush cu un piersic tanar. Saracul nu ii dadeau bine frunzele ca toate se rasuceau, se basicau, avea scurgeri gomoase, varful crengutelor se inegrea si stagna in crestere. I-am facut o mie si o suta de tratamente si tot nimic. Intr-o zi m-am hotarat ca daca pana toamna nu isi revine, il scot si pun altul. Zis si facut, l-am udat si atat. Nu exagerez dar intr-o luna si-a facut al meu o coroana rotunda, bogata de nici daca l-as fi bibilt toata ziua nu era asa.
Eram sigura ca la pomi amenintarile merg uneori mai bine decat stropirile. Am avut su eu un merisor asa. M-am dus la el si i-am spus " daca nu te dai pe brazda pana luna viitoare pun pe altul in locul tau". Si si-a revenit "animalul". Deci nu uitati: termenele limita si amenintarea cu concurenta sunt aliaii de nadejde ai unei livezi sanatoase...
 
A

Anonymous

Guest
Lipiciul se cheama :"TOP GUN",este produs de compania India ChimicheS.p.a. Padova,Italia.
Eu il folosesc de vreo 10 ani pt.prinderea soriceilor.L-am pus in garaj acum multi ani,exasperat si am prins zilnic cite un rontzaitor timp de vreo saptamina.
Uite,ca ideea folosirii in gradina...nu mi-a venit.Pare interesanta,dar ce facem cu mitzele ?
 

lvasilr

New Member
Buna ziua,

Am citit intr-o carte mai veche de pomicultura ca una dintre stropirile de iarna sa se faca cu polisuflura de bariu concentratie 6%.

Se mai foloseste asa ceva in zile noastre.

Daca da, m-ar interesa de unde pot sa cumpar. Sunt din Brasov.

Daca nu cu ce s-a inlocuit intre timp.

Multumesc anticipat,
Laurentiu Vasilica
 

adi o

Member
stropiri

eu unul zic ca nu este tirziu.daca aveti timp frumos si 5-6 grade ar trebui facut tratamentul.acuma asta e parerea mea si probabil ca o sa fiu iar contrazis.nici eu nu am stropit pt ca nu am avut timp favorabil. P.S. NU UITATI SA IMBAIATI BINE POMII!!!! sa nu ramina neacoperita nici o portiune de pe suprafata pomului!!!!
 

ACHIMENES

Member
scd a spus:
este tarziu sa stropesc zilele urmatoare cu sulfat de cupru????
Am mai dat pe undeva un raspuns de genul asta, un tratament care nu s-a facut la timpul lui, in acest caz dupa caderea frunzelor..... se face degeaba apoi.......altfel de ce s-ar recomanda la caderea frunzelor stropirea albastra, pt ca atunci agentii patogeni pt care se face stropirea, sunt mai sensibili la sfarsitul lui octombrie si nicidecum la sfarsitul lui februarie cand deja trebuie sa incepem alte stropiri.
 

violett

New Member
Buna ziua. Am cumparat astazi CONFIDOR. Am citit ce ati postat, ca se pot stropi si ceilalti pomi, nu numai mar si prun.. dar, am facut bine ca am cumparat? Ce-mi recomandati pentru cais si cires? Sau pot folosi CONFIDOR si pentru acesti pomi? Multumesc.
 

ACHIMENES

Member
Confidorul este un insecticid bun si dupa parerea mea va ajunge sa fie folosit ca Decisul sau ca Mospilanul....adica la greu pana vom crea rezistente.
Ideea este urmatoarea.....mai cumpara inca 2 feluri de insecticide .....si alternezi tratamentele: tratamentul 1=confidor, tratamentul 2 =decis, tratamentul 3= actara si uite asa poti ajunge in toamna fara sa mai revii la confidor
Decisul si Actara au fost doar un exemplu :)
Nici Mospilanul nu-i de lepadat mai ales ca e fff bun cand apar puricii verzi, prin mai - iunie, de incep sa staluceasca pomii din cauza dejectiilor sau daca stai sub un astfel de pom sa te pomenesti ca puriceii si-au facut casa in parul tau :cry: :cry: , eu pateam in fiecare an cu un prun care isi intindea ramurile pe alee si cum ne apuca vorbitul taman sub prun :rofl: :rofl: :rofl:
Anul asta am scapat de puricei....am taiat prunul :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

adi o

Member
stropiri

eu in fiecare an stropesc in februarie-martie si rezultatele.... se vad! :p :p :p :p....si daca dupa caderea frunzelor nu se mai inrunesc conditii optime de facut tratamentul ,ce facem atunci,renuntam? :eek: :eek: :eek:
 

ACHIMENES

Member
pai daca gasesti o perioada mai buna in ferestrele iernii, da........altfel vine primavara si paaa tratamente albastre treci la uleiul horticol.
Eu am ratat-o si nu am mai stropit apoi.
Iar ne invartim in jurul cozii pe tema asta? :?:
 

violett

New Member
Multumesc pentru raspuns. Am luat CONFIDOR sa stropesc in perioada aceasta... dar... am inteles ca nu este bun... abia dupa aparitia frunzelor... asa cum am mai citit si pe forum. Incetul cu incetul invat cate ceva....
 

iris

Active Member
ACHIMENES te rog frumos da-mi un sfat si mie. Am cumparat azi OLEOCARBETOX SUPER si KUMULUS DF. Intentionez sa fac stropirea cu Oleocarbetox in urmatoarele zile insa am o nelamurire. La depozitul de unde le-am cumparet mi-au recomandat ca in solutia de oleocarbetox sa amestec si 50 de grame de aracet de constructii pe baza de apa dizolvat in 10 litrii de apa. :? Cica pentru a lipi mai bine solutia de pom. :nu stiu:
Tot de dansii mi-a fost recomandat sa fac stropirea cu solutia KUMULUS DF cand se formeaza mugurii.In aceasta solutie mi-a spus sa adaug si piatra vanata 50 de grame la 10 litrii de apa si inca aceeasi solutie de 50 de grame aracet de constructii pe baza de apa la 10 litrii de apa
Este ok reteta minune oferita de respectivul inginer ? :?
 

scd

Member
dupa parerea mea aracetul nu are ce cauta pentru ca pomul oricum absoarbe solutia , tie nu iti trebuie sa ramana lipita de el ... spun eu, dar poate gresesc
 

iris

Active Member
scd a spus:
dupa parerea mea aracetul nu are ce cauta pentru ca pomul oricum absoarbe solutia , tie nu iti trebuie sa ramana lipita de el ... spun eu, dar poate gresesc
Asa am spus si eu.De cand e nevoie de lipici pentru solutii. :nu stiu:
 
Sus