Stropiri pomi

Cosstel

Member
ACHIMENES a spus:
......ne pui si niste poze :oops:
aici sint citeva
http://picasaweb.google.com/Cosstel/PomiFructiferi#

Ca numar sint in jur de 150 de pomi, ca suprafata mi se pare totusi mica de fapt prea ingusta 270x20. Primi pomi au fost plantati in 2005 primavara si anul acesta sper sa am cit de cit o recolta de fructe (caise)

O sa revin cu poze de fapt sa-mi duc treaba pina la capat. Daca te plimbi un pic prin restul pozelor (albumului) iti faci o ideie despre ce si cum.
 
A

Anonymous

Guest
OLEOCARBETOXUL este teoretic scos de pe piata.Se mai gaseste dar trebuie neaparat verificata data valabilitatii,adica sa nu fie expirat.
A fost inlocuit cu un produs agreat de U.E.si fabricat la noi in colaborare cu o companie "made in japan".Pe bune.
Asadar,doamneleor si domnilor:APLAUDUS-Super
Costa in jur de 250 mii,la Iasi,i litru. Dozaj :150 ml /10 litri apa.
Mihai63 nu trebuie sa ploua citeva ore.
 

ACHIMENES

Member
mihail a spus:
OLEOCARBETOXUL este teoretic scos de pe piata.Se mai gaseste dar trebuie neaparat verificata data valabilitatii,adica sa nu fie expirat.
A fost inlocuit cu un produs agreat de U.E.si fabricat la noi in colaborare cu o companie "made in japan".Pe bune.
Asadar,doamneleor si domnilor:APLAUDUS-Super
Costa in jur de 250 mii,la Iasi,i litru. Dozaj :150 ml /10 litri apa.
Mihai63 nu trebuie sa ploua citeva ore.
Zi-mi care este substanta activa a acestui produs si grupa de toxicitate.
Mersi :oops:
 
A

Anonymous

Guest
Achimenes,nu vreau sa ma cert cu nimeni,nici nu am pregatirea necesara...
Nu am facut decit sa "prezint" un aspect al vietii cotidiene.Sa atrag atenteia ca oleonustiucum nu este ok-ei ,ca nu se mai importa si ca de aia poate fi expirat.
Doar atit.
Hev a nais dei. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am citit aici la acest topic dupa ce stropisem pomii cu el.O fi cum zici Mihail dar totusi un nr de ani s-a folosit si cica si cu succes.Ce s-o fi descoperit intre timp cit sa fie retras de pe piata?
Oricum pot sa imi spun:Doamne ajuta :) .Oricum o alta stropire nu mai fac........... :(
 
A

Anonymous

Guest
Gabiutza..stai asa. :)
N-am inventat eu apa calda,m-am dus la marmacie si-am cerut chestia aia de care faceti toti vorbire.este ,in Iasi(deci la tzara) o marmacie deservita de un nene in virsta(mult peste 60) care-a fost injiner agronom.M-au trimis la el,anul trecut,cei de la Statiunea de cercetare pomicola.Ei omul e tare.El mi-a spus ca umblu dupa ceea ce nu exista.Iar daca exista e cu probleme.
Asta mi-a vindut asta va vind si eu.



ps. putina cultura tehnica:Statiunea aia de care tot pomenesc,are cea mai mare colectie de ciresi din tara.Au citiva ciresi care rodesc in octombrie.Aia doi impuscati la Tirgoviste erau innebuniti dupa ciresele alea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am inteles perfect.Intrebarea mea era oarecum retorica. :?

Si eu sunt innebunita dupa cirese :) .Al meu are patru sau cinci ani nu mai stiu exact,cumparat de la statiunea Baneasa.Aveau o pepiniera minunata.\spun aveau fiindca acum chiar nu mai stiu exact ce au si ce nu Plante oricum ioc. :mrgreen:
 

ACHIMENES

Member
mihail a spus:
Achimenes,nu vreau sa ma cert cu nimeni,nici nu am pregatirea necesara...
Nu am facut decit sa "prezint" un aspect al vietii cotidiene.Sa atrag atenteia ca oleonustiucum nu este ok-ei ,ca nu se mai importa si ca de aia poate fi expirat.
Doar atit.
Hev a nais dei. :D
Adica , ce sunt "nervii" astia, am intrebat si eu ca eram curioasa, atata tot, chiar nu inteleg, ce te-a suparat sa-mi raspunzi asa :? :? :? :?
 
A

Anonymous

Guest
Deci :
"este un concentrat emulsionabil ce contine13.5 grame buprofezin/l,sub forma de lichid limpede,omoge,mobil,de culoare galben-bruna,cu miros caracteristic"
Grad de toxicitate moderata,XN,R20/21/22,GRUPA A-2-A.
Citat de oe sticla.
 

ACHIMENES

Member
mihail a spus:
Deci :
"este un concentrat emulsionabil ce contine13.5 grame buprofezin/l,sub forma de lichid limpede,omoge,mobil,de culoare galben-bruna,cu miros caracteristic"
Grad de toxicitate moderata,XN,R20/21/22,GRUPA A-2-A.
Citat de oe sticla.
Adica ne interzice un produs de toxicitate medie ( grupa a 3 a ) si ne da un produs mult mai toxic ( grupa a 2 a ).
A innebunit lupu', asta-i sigur..... :suparat: :suparat: :suparat:
 
A

Anonymous

Guest
..nu ma pricep deloc,dar nu m-ar mira..asta este ..eu am copiat de pe sticla.Am senzatia ca nu scrie chiar tot.
 

simali

Member
Am cumparat saptamana trecuta de la supermarketul acela de gradinarit si bricolaj nou deschis in Militari langa Kika niste "chestii" care se pretind capcane pentru daunatorii pomilor fructiferi. Sunt niste triunghiuri verzi, din plastic, acoperite pe interior cu un lipici (cam ca folia de prins muste) si cica daca le agat in copac prind TOTI daunatorii...

Ce credeti? E o aiureala foarte mare?
 

ACHIMENES

Member
Nu stiu ce sa zic despre capcanele cumparate de tine, nu am folosit niciodata......ai avut curaj de ai cumparat un lucru "netestat" , nici macar din auzite.
Sper doar ca ai cumparat putine, sa nu-ti para rau mai apoi.
Asteptam vesti sa ne spui daca s-a prins ceva .......o musca. o albina, ca tot vine sezonul

:) :)
 

adi o

Member
sropiri

mie mi-a ''fatat'' mintea altceva(scuzati expresia). am tot citit ca foarte multi daunatori ierneaza in pamant si primavara urca pe pomi. asa ca intr-o zi cind puneam pe un carton niste clei pt soareci mi-a venit ideea sa pun si pe trunchiul pomilor.zis si facut.la cateva zile aveam prins in clei un adevarat insectar.cleiul nu face rau pomilor si pe parcursul unui an dispare.ca sa fie eficient ar trebui pus de 2 ori pe an,o data primavara devreme si inca o data prin august.eu il folosesc de cativa ani si va spun sincer ca nu am mai vazut purici si paduchi pe pomi! :D
 

adi o

Member
stropiri

8) ...o sa-ti spun desi, imi esti datoare cu un raspuns de vreo saptamana si ceva.., :? :? ..cleiul se gaseste la orice fitofarmacie,este la tub si ambalat in cutiuta de carton pe care e desenat un soarece.costa in jur de 10 lei. pe pom nu trebuie decat o fasie continua, subtire pe toata circumferinta trunchiului. la pomii mai batrini care au coaja crapata ,trebuie insistat in fiecare fisura.dar sa stiti ca merita!!!
 

ACHIMENES

Member
:fluierat: :fluierat: :fluierat: :fluierat: mersi mult de informatii, cam vagi dar ma multumesc cu atat deocamdata, te-ai razbunat ca nu am pus desenele :? :? dar cat sa desenez si nu se prea intelege mare lucru si culmea s-a intepenit aparatul foto....... :( stiu ca suna aiurea dar daca nu ma crezi :rusine: :rusine: :rusine: :oops:
 
Sus