Stropiri pomi

A

Anonymous

Guest
Achimenes,te rog cu lacrimi in ochi,spune-mi sa mai fac acest tratament daca nu l-am facut in toamna ??? :(
Multumesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirelush si Achi v-am crezut dar mai vroiam o confirmare,fir-ar sa fie.Ok.
Raspunsul pentru Mihail o sa-l iau si eu de bun.
 

ACHIMENES

Member
mihail a spus:
Achimenes,te rog,spune-mi sa mai fac acest tratament daca nu l-am facut in toamna ??? :(
Multumesc.
OF, daca un medicament nu s-a luat la timp, adica ai sarit peste el,atunci pa. Acest tratament nu-si mai are rostul acum, ce era de combatut se combatea cu eficienta maxima la sfarsitul toamnei, asa ca ..........ai ratat.
Daca te consoleaza cu ceva iti marturisesc ca si eu l-am ratat din pricina unui mar caruia ii cad frunzele mult mai tarziu, cat am asteptat dupa pomul ala s-a pus vremea rea si a trecut timpul stropirii ...albastre :( :( :(
 

mirelush

Member
Am mai googalit putin si am dedus ca stropirea doar cu piatra vanata ( solutie ) e varianta mai pe scurt a stropirii cu zeama bordeleza ( aceasta mai are si var nestins ) uitati aici ce zice : http://www.fermierul.ro/modules.php?nam ... nt&sid=369

Aici scrie ca prima stropire din cadrul tratamentului de iarna se face in ianuarie si urmatatoarea in februarie-martie http://www.lumeasatului.ro/view.php?id=996

Eu stropesc maine. M-am uitat la prognoza urmeaza cateva zile cu temperaturi pozitive si ziua si noaptea. Luna ce a trecut nu a fost favorabila din punct de vedere a vremii.
Anul trecut prima stropire am facut-o pe 22 ianuarie.
 

claudia_s

Member
Gabiuta draga eu nu ma prea pricep dar eu am fost in toamna la un magazin fito si doamna de acolo m-a sfatuit sa dau cu piatra vanata.
 
A

Anonymous

Guest
Achimenes,mult'am fain pt lamurire.
Daca nu-l fac nu-l fac...gata.Te asigur ca merg pe minutza ta si cu celelalte sfaturi vis a vis de stropiri.Miine ,dis de dimineata ma duc sa caut Oeocarbetox sau Oleocalux,asa cum mi-ai indicat.
E bine ? ceva in plus ?
Multumesc inca o data !
 
A

Anonymous

Guest
DE UNDE CUPERI SULFATUL DE CUPRU ?
AM CITIT POSTAREA CU MARE ATENTIE,MULTUMESC .
 

mirelush

Member
mihail a spus:
DE UNDE CUPERI SULFATUL DE CUPRU ?
AM CITIT POSTAREA CU MARE ATENTIE,MULTUMESC .
Am cumparat de la magazinul fitosanitar din piata Nicolina . Probabil este si la cel de la Pod de Piatra, eu merg rar acolo ( nu prea gasesc loc de parcare in apropiere :oops: )
Am programat stropirea maine ( asta cu sulfatul de cupru alias piatra vanata ) ... si nu ma razgandesc. Nu ca desconsider ce spune Achimenes, dar ...de ce ar strica ?
Ma ofer voluntar sa testez pe pomii mei ce se intampla :)
 
A

Anonymous

Guest
la Podul de Piatra are parcarea in curte la CFR,este loc bereket. :)
Ma duc si eu mii ne sa cumpar.
Nu spuneai chiar tu ca vrei fructe ecologice,"curate" ? :cry: :eek: :rofl:
 

mirelush

Member
mihail a spus:
Nu spuneai chiar tu ca vrei fructe ecologice,"curate" ? :cry: :eek: :rofl:
Recunosc !!! Eu spuneam. Nu fac decat tratamentul de iarna ( pe timpul repausului vegetativ )... asa ca fructele o sa fie cat de cat eco :)
 

adi o

Member
stropiri

dati un telefon la cluj,la d-nul ing.Horia Ghibu intre orele 9-10 la nr.tel.0264-443434 si o sa va spuna dansul despre importanta tratamentului cu piatra vanata
 
A

Anonymous

Guest
multumesc Mirelush,multumesc ADI O,miine voi suna
Mirelush,mi-ai bagat mortu-n casa.Nu mai stiu ce sa fac... :|
Intrebare daca tu faci acum " tratamentul albastru" il mai repeti ? Cind mai faci tratamentul cu Oleocarbetox, mai este timp ?
Astept cu mare nerabdare opiniile tale ?
Multumesc. :idea:
 

mirelush

Member
Fac stropirea si cu oleocarbetox.
Anul trecut am procedat asa : am stropit cu solutie de sulfat de cupru ( intr-o zi cu temperaturi pozitive si ziua si noaptea si fara precipitatii ) dupa 14 zile am stropit cu carbetox ( aceleasi conditii meteo ) dupa inca 14 zile cu oleocarbetox. Am mai facut o stropire inainte sa se desfaca mugurii copacilor ( cu calipso,captadin, bravo si un produs unguresc impotriva omizilor ) dupa care am tras concluzia ca-s nebuna ca bag atata chimicale pe pomi si ...celelalte nspe stropiri ( de ex : cand bobocii de la cais sunt in proportie de 15 % deschisi , alta cand acestia sunt in proportie de 15 % scuturati etc, etc ) nu le-am mai facut.
Asa ca am hotarat, impreuna cu sotul meu, sa facem doar tratamentele in repaus vegetativ.
Anul trecut a fost ceva o boala a caisilor. Se scuturase floarea deja. Unele crengi se uscau pur si simplu . M-am dus la fitosanitare si mi-a zis sa stropesc cu nu-sh ce, de nu stiu cate ori...am ascultat ( si-am zis in gand : las-o bre ) si nu le-am facut nici un tratament. A vazut caisii ca nu-i bag in seama, s-au facut bine. Si-am mincat niste caise din copacii aia ...cat piersicile de mari. Si piersicului i s-au rasucit partial frunzele. Le-am indepartat pe alea si l-am lasat in pace. Am avut o productie foarte buna de piersici ( primul an pe rod ) :)
Probabil cunoscatorii imi vor zice ca sunt ignoranta. Asa o fi. Dar cum nu mi-am propus sa vand productia de fructe , daca se intampla sa fie compromisa intr-un an ... ghinionul meu.
Deci in concluzie : citesc , ma documentez si fac cum ma taie capul... si ca tot omul voi invata din greseli ( ale mele, bineinteles ) !!!
 

claudia_s

Member
Am patit si eu ca Mirelush cu un piersic tanar. Saracul nu ii dadeau bine frunzele ca toate se rasuceau, se basicau, avea scurgeri gomoase, varful crengutelor se inegrea si stagna in crestere. I-am facut o mie si o suta de tratamente si tot nimic. Intr-o zi m-am hotarat ca daca pana toamna nu isi revine, il scot si pun altul. Zis si facut, l-am udat si atat. Nu exagerez dar intr-o luna si-a facut al meu o coroana rotunda, bogata de nici daca l-as fi bibilt toata ziua nu era asa. Asa ca sunt si eu Stan patitul. Dar eu cred ca am facut ceva bun fara sa stiu, abia acum in iarna am aflat ca am ajutat piersicul. Am citit intr-o carte legata de culturile ecologice ca daca ai craite (Tagetes) in jurul pomilor ii aperi de nematozi. Eu am avut in jurul piersicului dar le-am semanat fara sa stiu ce rol au.
 

ACHIMENES

Member
Tu nu intelegi ca "dincolo" s-au ocupat locurile ( nu mai face oamenilor invitatii) este un club "exclusivist", ca sa mai primim pe cineva trebuie sa fie bolnav de.... pitici si sa se numeasca ... ca arhanghelul Mihail :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus