Stropiri pomi

ACHIMENES

Member
Eu nu ma mai despart de flaconul de Rondup, anul trecut am avut timp si am urmarit evolutia pirului dupa ce i-am dat cu erbicidul...... dupa o saptamana pirul era galben pentru ca mai apoi am avut nevoie de un pic din locul inpirat si surpriza, cand am sapat cu cazmaua pirul era casant si se sfarama super frumos. Nu pot spune ca l-a eradicat dar nici nu m-a mai deranjat pana toamna.
Aveam mari probleme cu cateva fire de boz, le-am taiat dar au revenit, de smuls imi venea rau de la miros, asa ca inapoi la erbicidul minune......dar de data aceasta am aplicat erbicidul nediluat, cu o pensula de pictura, pe tulpina balariei. Dupa cateva zile bozul era ca oparit :dans: :dans: :dans:
 

sorina

Active Member
l

La piersic stiu ca am avut cele mai multe probleme . Cu ce ma sfatuiti sa-l stropesc ????
 
A

Anonymous

Guest
...am gasit pe aici sfatul de a indeparta cirtitele cu fosfat de aluminiu,bine-bine,dar de unde-l cimpar ori procur.De unde se poate ciordi ?
Este adevarat ca se poate scapa si de ciinii vagabonzi cu el ?
Stiti alte substante "minune" ce se pot ingloba in mincarea pt. ciini ?
Va multumesc !
:|
 

mihai63

Member
Ca sa aiba efect cand dai cu Rondup,trebui sa fie frumos afara?Poate cineva sa detalieze.........asa ca pentru incepatori :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :x :x :x :suparat: :suparat: :suparat:

@Mihail...........Alooooooooooooooo................Domnu'.................cred ca nu ai de gind sa omori ciini fie ei si vagabonzi :? .Vorbeste cu cei de la Iasi care sigur au un adapost sau cu o organizatie de caritate care e ocupa cu "culegerea " lor de pe tarla.Dar te rog muuuuuuuuuuuuult de tot NU LE FACE RAU.
Uite:ma uit eu pe net dupa "ceva",nu stiu ce, aproape de Iasi care poate te ajuta sa ii stringa.Cred ca multi mi se vor alatura in demersul meu...........
Mai ai rabdare o tziruca.
Cit priveste fosfatul :oops: nu am mai avut timp sa ma gindesc si la el :(
 
A

Anonymous

Guest
@Mihai63,
eu am dat cu Roundup toata vara anului trecut.Nu conteaza decit sa nu ploua dupa aplicare 4-6ore.Aplicarea se face cu pompa de stropit si depunindu-se pe frunze nu trebuie sa fie spalate in acele ore.Timp in care ierbicidul este asimilat de catre planta,prin frunze si "coboara" apoi spre radacina.

www.redoxin.ro

Pe mine m-au pus inteligentii de la farmacie sa tund buruiana inainte de aplicare,noroc ca am sunat importatorul si ,calm,mi-a explicat ca acest lucru este o prostie.Cu cit planta are mai multe frunze,este mai bogata cu atit vei stropi mai mult si ea se va "prapadi"mai repede.Vezi ca la adresa de mai sus gasesti si telefonul agentului de zona.Sint foarte amabili.Iti faci prea multe griji,este un produs dincolo care-si face treaba repede.Respecta intocmai dilutia cu apa.
Suuccesuri ! :)

@Gabiutza,
multumesc frumos,padocul orasului Iasi este la 2km maxim de casa mea.Nu vin aici deoarece primaria comunei nu plateste.M-am oferit sa duc eu catzeii acolo,cu pile...am capatat un "sa vedem".
Deocamdata nu m-am apucat de chilarit !
:oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
[quote="mihail
@Gabiutza,
multumesc frumos,padocul orasului Iasi este la 2km maxim de casa mea.Nu vin aici deoarece primaria comunei nu plateste.M-am oferit sa duc eu catzeii acolo,cu pile...am capatat un "sa vedem".
Deocamdata nu m-am apucat de chilarit !
:oops:[/quote]

Of!M-ai linistit cu chilareala iar de "sa vedem" nu prea ma mir :( sau mai bine zis NU MA MIR DE LOC.Trebuie sa insisti ca eu sunt jumate moarta sufleteste numai cind ma gindesc ca s-ar putea cindva sa................

Si apropos de acel produs minune de chilarit plante :rofl: stii cumva daca se gaseste si la litru sau 5 litri si cam cit ar costa?Multumesc frumusel. :wink:
 
A

Anonymous

Guest
ROUNDUP-ul de un litru costa undeva sub 500 de mii,mai este la jumatate si inca o diviziune ceva mai jos,nu mai tin minte.Nu am vazut in farmaciile fitosanitare recipient mai mare de 1 litru.Daca vrei cantitati ambalate,mai mari ( :? ) te rog i-a legatura cu importatorul,am "pus"site-ul mai sus.
Cu placere !
 
A

Anonymous

Guest
AM UITAT,ROUNDUP-UL LA LITRU ESTE MAI IEFTIN DECIT DOUA FLACOANE LA JUMATATE CUMULATE. :idea:
Preturile din Iasi nu pot fi neaparat identice cu cele din Bucuresti.
 
A

Anonymous

Guest
Stie cineva cit costa aproximativ:eek:leocarbetox-ul si oleocalux-ul ?
Daca nu am efectuat "tratamentul albastru"in toamna se paote face acum?mai are sens?
Multumesc. :|
 

adi o

Member
storpiri

oleodiazolul e cam 30-40 ron/l,cele mentionate de tine nu stiu dar tot pe acolo tre sa bata. binenteles ca mai are sens pt tratamentul cu piatra vanata. de tarziu nu e tarziu .nici eu nu am facut inca tratamentul. ideal ar fi sa faci unul toamna dupa caderea frunzelor si unul spre primavara. ai grija sa respecti proportia de 1,5%(150g sulfat de cupru la 10l apa.eu intotdeauna urmaresc prognoza,sa fie cel putin 3 zile fara ploaie si cu 5-6*C dupa tratament.cu uleiul mineral poti face tratamentul cel tarziu pina la dezmugurire.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe oleocarbetox am dat anul trecut 14 ron pe o sticluta de 0,5L.Eu am doar un cais,un cires,doi meri,un visin pitic si un gutui mic.Asa ca mi-a ramas din belsug si pentru anul asta.Are valabilitate destul de mare asa ca...........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hehehehehehe....nu,nu esti :) .

Am poze ,desigur.Cu florile din gradina.Uite,iti dau una singura si la restul te uiti tu........

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mirelush eu am citit (si acum am recitit) ca dai pomii cu piatra vinata in aceata perioada.Zis si facut.L-am trimis pe sotul meu la cumparaturi.La toate fitosanitarele pe unde a umblat i s-a spus ca numai via se stropeste cu piatra vinata;ca nu au auzit o prostie mai mare ca asta si ca forumurile........numai de bine :mrgreen:
Asadar:eek:ri eu am inteles complet gresit ori .............
Oricum cantitatea de 1 kg la care se vinde aceasta pietricica este muuuuuuult prea mult pentru cei cinci pomi ai mei :D dar as fi cumparat .Imi ziceti si mie ce este adevarat?
 

mirelush

Member
Gabiuta, :eek: :eek: :eek: sa stii ca n-am spus prostii. Asa am fost sfatuita de catre altii ( cu studii de specialitate ) si - avand incredere - asa am si procedat anul trecut. Probabil, cate bordeie atatea obiceie.
 

ACHIMENES

Member
Piatra vanata este sulfatul de cupru, deci ne intoarcem la stropirea albastra din toamna, deci se foloseste :) :) :)
 
Sus