Stropiri pomi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am facut acea stropire albastra de care ai zis tu Achimenes :cry: .Dar cred ca deja trebuie sa ma gindesc la stropirea cu solutia oleaginoasa.Eu am de anul trecut OLEOCARBETOX.Peste doua saptamini daca vremea va fi buna..................
 

mirelush

Member
Eu vreau sa stropesc saptamana asta ( ca tot s-a anuntat vremea in incalzire ) cu piatra vanata ( 1kg / 50 litri apa ). Apoi, la interval de min 2 saptamani ( functie si de vreme ) aplic carbetox si , dupa inca 2 saptamani, oleocarbetox.
In primavara, inainte de a da copacii in floare, mai fac un singur tratament ( combinatie de bravo, calipso, captadin + o solutie impotriva omizilor ) si atat.
In restul anului nu vreau sa mai fac nicio stropire. Si asa nu cred ca mai putem vorbi fructe ecologice ... :(
 

ACHIMENES

Member
Gabiutaaaa, tu de la ce fitofarmacie te aprovizionezi?
Preferata mea este cea de la Rosseti, desi cateodata nu prea are tot ce vreau.
Voi ce erbicide totale folositi?
Sunt f. curioasa, daca a-ti avut si rezultate bune cu ele :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merg si la cea de la Rosseti dar si in Obor .Daca e ceva urgent Oborul imi este mai aproape.Parca :)
 

mirelush

Member
Achimenes, am folosit GLIFOSAT ( cu rezultate acceptabile ). Problema cea mai mare care o am e ca apar foarte mute buruieni in gazon. Am folosit erbicide pentru frunza lata - nu stiu ce producator - , dar rezultatele nu sunt grozave. Smulsul buruienilor una cate una e de baza :( In vecinatatea proprietatii mele sunt 2 terenuri lasate de izbeliste pe care cresc balarii la greu... Asa ca am treaba !!!
 

ACHIMENES

Member
Eu pana anul acesta am folosit numai ROUNDUP, producator Monsanto.
Acest produs are ca substanta activa glifosatul, dar este comercializat sub o alta denumire.
Il flosesc mai mult pentru pir, printre pomii fructiferi.
Dupa folosire pirul devine casant pe o portiune buna din sol, chiar sunt multumita pana la un punct. Dupa cateva luni si daca mai da si o ploaie, incep sa apara firicelele de pir.
Asta e un erbicid total dar numai la suprafata.
Si inca o chestie...... e bun daca ai scarba pe un vecin si te deranjeaza ceva de la el...... cu seringa prin gard, cate un puf mic :evil: cateva zile la rand si ai rezolvat problema :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca nu e topicul adecvat dar.................ce insecticid se poate folosi pentru acea nemernica :x de buruiana care seamana cu oxalisul si face floricele galbene?Se intindeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee si se intindeeeeeeeeeeeeeeeeee............de face adevarate covoare si nu scapi de ea cu una cu doua.
Va rog ziceti-mi si mie :)
 

ACHIMENES

Member
Gabiutaaaaa, ai incercat ceva pe ea?
Cumpara Roundup, pune-l dizolvat binenteles, intr-un pulverizator mic de 1 litru si da cate un puf pe" focar".
Daca ai plante prinprejur, ia o bucata mai mare de carton sau folie, protejaza planta respectiva si apoi puf, puf pe buruiana.....localizat.
In felul asta am procedat eu cu bozul, dar eu i-am pictat tulpina, cu solutie nediluata, direct din flacon. Sa vezi cum aratau bozii mei, ziceai ca sunt opariti :evil: :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ok.Despre acest "vitriol" al plantelor mi-a spus si Lili dar plingindu-ma de invazia de volbura.S-a zis cu ele.E clar :!: :rofl:
 

adi o

Member
tratamente

eu am noroc,la noi la cluj daca duci 10 plicuri timbrate si autoadresate la directia de prognoza si avertizare primesti la timp informatii despre tratamente.eu asa fac de cativa ani si tin bolile si daunatori sub control
 

ACHIMENES

Member
Directiile noastre Fitosanitare au alte probleme mai importante decat sa se ocupe cu avertizarea populatiei sau ma rog a celor care solicita acest lucru. Chiar m-ar bate gandul sa incerc faza asta sa vad daca tine :evil:
 
A

Anonymous

Guest
repetitia e mama invataturii!...am citit d pe acest topic,infine..am remarcat ca trebuie neaparat stropiti pomii fructiferi in aceasta perioada,in speta pt paduchele de San Jose.
Pe forum am gasit recomandat CARBETOX sau sinaratox,in magazine am gasit CONFIDOR.
Intrebare:sint identice ?Pe prospectul CONFIDOR-lui erau indicati numai merii si perii,pe cind la primul toata gama de pomi fructiferi.
Si inca o intrebare:pot face tratamentul si la ceilalti copaci din gradina:tei,stejari rosu,salcie creata,salcimi ???

V amultumesc .
:|
 

ACHIMENES

Member
In aceasta perioada se stropesc pomii cu Oleocarbetox sau Oleocalux sau Ecalux care au in compozitia lor ulei mineral.
Ca sa facem o diferentiere intre Carbetox si Confidor ar fi dupa substanta activa continuta; Carbetox ( este un produs organofosforic )contine Malation si se fac tratamente cu el la mar si prun, iar Confidorul contine Imidacloprid si este indicat mai ales pentru musculita alba si afide.
Poti sa faci tratamentul de iarna si la ceilalti pomi din dotare :)
 

mihai63

Member
ACHIMENES,chiar merge sa scapi de pir cu ROUNDUP? Am printre pomii fructiferi cateva portiuni de pir de care nu scap.Am sapat si tot degeaba.
 
A

Anonymous

Guest
@ACHIMENES,
multumesc tare mult pt.raspunsuri si sfaturi.Poat sa va rog sa-mi spune-ti si cum se dozeaza,cum se prepara ?

ROUNDUP este un ierbicid "recunoscut" in toata Europa.Poti da fara nici un fel de probleme,dar nu cumpara flaconul mare,cumpara-l pe cel mai mic,ai grija cum faci dilutia cu apa,respecta dozajul.Dupa aplicare nu trebuie sa ploua citeva ore (4-6).Vezi ca are si site !
Dupa vreo 7 zile o sa vezi ce se-ntimpla.
Probabil ca o sa mai refaci tratamentul de 2-3 ori.
 
A

Anonymous

Guest
ce chestie,
astazi m-am dus la farmacie sa intreb de pruncuciderea Sanjoseului.
La doua farmacii mi-au impins Carbetox-ul.
Mi-au spus ca sint trecuti din ratiuni de spatiu numai marul si prunul.Dar ca fiind din doua familii se subintelege ,nu-i asa,ca este tare bun si pt ceilalti pomi fructiferi.
De doi ani m-am cam lamurit cum este cu recomandarile celor de la farmaciile fitosanitare.Atentie !
De aceea nu am ezitat sa intreb aici .
Se-ntimpla exact ca si la farmaciile umane,unde farmacistul se substituie medicului.Un conflict de secole,ca si cel dintre arhitecti si constructori .
:cry:
 
Sus