Stropiri pomi

iris

Active Member
Pana acum am efectuat 3 stropiri la pomii fructiferi.In urmatoarele zile intentionez sa efectuez stropirea nr.4 (Inceputul infloririi - cand 10 - 15 % din flori sau deschis )cu Dithane + mozolitul pomilor cu var si realizarea inelului magic ( pentru deochi :rofl: ). Am o mica problema cu urmatoarea stropire (cea care se efectueaza la inceputul scuturarii petalelor ).Eu am inteles cum ca, solutia este urmatoarea: fungicid sistemic + fungicid de contact + insecticid, adica 3 in 1. Am inteles eu bine sau nu ? Nu in ultimul rand va rog sa-mi dati si mie denumirile unor fungicide sistemice si de contact cu care ati mai stropit voi si sunteti multumtzi de rezultat.
 

mihai63

Member
Din pacate am ratat stropirea"albastra" si as dori sa-mi spuneti cu ce anume se pot stropi merii si prunii in acest moment?
Mai precis acum cand se scutura petalele la pomii fructiferi.
 

valentyna

Member
daca as sti ca cei de la fito sunt priceputi chiar le-as cere sfatul dar cum am vazut ca dau produse dupa ureche mai bine lasa.......
 

cristi_alunis

New Member
Ingrijirea pomilor fructiferi in primul an

Dragilor,
Incep prin a va descrie prima mea livada: am plantat in zona Alunis Prahova (intre Slanic si Campina) un rand de 3 pruni si un alun , un rand 4 meri, si un rand cu 1 cais 1 par, 1 piersic. Cu exceptia caisului care este cumparat din Metro toti ceilalti sunt din pepiniera Lipanesti. I-am plantat in martie iar acum sunt superbi (flori muguri etc). Vreau un raspuns concis ce tratamente se aplica in acest prim an? Promit un cos de fructe (cand va fi pe rod mica mea livada) celui care-mi va raspunde.
 

ACHIMENES

Member
Eu nu mai dau raspunsuri de nici o "coloare", am fost de atatea ori "pusa la zid" ca produsele pe care le-am recomandat erau scoase din uz, ca mai trag cu ochiul in cartile de specialitate si cate alte ineptii :? :(
Daca crede cineva ca are nevoie de sfaturile mele, ii voi da raspunsurile ( daca ma solicita ) numai pe pm
 

valentyna

Member
ieri am stropit pomii(meri si pruni)cu cupritim 50.la meri pt ca sunt in floare,am folosit solutie mai concentrata,iar la pruni ,pt ca s-au scuturat ,am folosit mai diluata.(are indicatii pe pachet).azi merg sa caut pt zmeur,eu cand am stropit pomii ,am stropit si zmeurul si coacazul cu acceasi solutie,dar am aflat ca necesita stropiri si cu alte produse decat ce am folosit pana acu....
 

ACHIMENES

Member
Bafta multa!
Eu abia am apucat sambata seara sa stropesc, am dat un fungicid CAPTAN pt cires si visin contra patarii frunzelor si moniliozei, p;iersic - basicare, mar - rapan. Toate bolile astea imi mananca zilele in fiecare an.
Ideea este ca trebuia sa fac tratamentul mai inainte dar tot timpul bate vantul, nici nu mai stiu de cand nu a mai fost o zi fara vant :cry:
 

pupu

Member
Ieri am stropit toata gradina pomii fructiferi, zmeura, murele, vita de vie, rosiile abia puse, trandafirii, magnolia ..... cam tot ce era in gradina, cel mai grau a fost la 2 ciresi care au crescut mari si atrebuit sa ma sui pe scara ca sa-i stropesc in varfuri, dar am facut bine pt ca am observat ca erau plini de o substanta lipiciosa din care se ospatau niste chestii mici si negre.

Pomii i-am stopit cu insecticid + fugicid, iar vita de vie cu piatra vanata.

Intrebare: la meri si pruni, in faza de fruct cam cat o corcodusa se mai fac fertilizari ? Mai am niste ingrasamant solubil si l-as folosi pt pomii fructiferi
 

mirela06

Active Member
Lasa Achimenes. Nu fii suparata ca nasucul ala mic se strimba si-i pacat. Nu sfatul tau este devina ci cei care dau produsele expirate. Trage aer in piept si...la alte sfaturi :hug:
 

iris

Active Member
Anul trecut am uitat :mincinos: sa fac stropirea albastra ( :oops: de fapt nu stiam ca, acest tratament este foarte important) doresc sa fac acest tratament azi cam tarziu insa doar de ieri s-au oprit ploile . Am o intrebare intrebatoare am uitat cat timp trebuie sa treaca ca tratamentul sa-si faca efectul inainte de sa-l spele urmatoarea ploaie ( am sa vad cum stam cu prognoza meteo)?
 

ACHIMENES

Member
Chestia asta tine de produs si ar trebui sa fie mentionata pe eticheta, unele au de la cateva ore pana la max o zi.
 

riana

Active Member
iris a spus:
Anul trecut am uitat :mincinos: sa fac stropirea albastra ( :oops: de fapt nu stiam ca, acest tratament este foarte important) doresc sa fac acest tratament azi cam tarziu insa doar de ieri s-au oprit ploile . Am o intrebare intrebatoare am uitat cat timp trebuie sa treaca ca tratamentul sa-si faca efectul inainte de sa-l spele urmatoarea ploaie ( am sa vad cum stam cu prognoza meteo)?
ce este stropirea albastra? :oops:
 

iris

Active Member
ACHIMENES a spus:
Chestia asta tine de produs si ar trebui sa fie mentionata pe eticheta, unele au de la cateva ore pana la max o zi.
Multumesc . :hug: :* :* Deoarece eu stiam ca, mai am Champion si cand colo :eek:f: in punguta unde pastram plicurile cu produsele fitosanitare nu mai era urma de el am stropit cu piatra vanata. :( Sper sa fie ok.
 
Sus