Stropiri pomi

dan_6393

Member
riana a spus:
dan_6393 a spus:
AVERTIZARE- FOCUL BACTERIAN
Camera agricola Vrancea a emis deja doua avertizari.

de cate ori se repeta
Pe horticultorul.ro zice ca se aplica inainte si dupa aparitia bolii.
Eu am stropit initial cam la 2 saptamani cand apareau si niste scurgeri si am zis ca e monilioza.
Ciudat insa, nici vorba de indoit si uscat varfurile.
 

dan_6393

Member
claude a spus:
dan_6393 a spus:
AVERTIZARE- FOCUL BACTERIAN
... unde se recomanda stropirea cu streptomicina sulfat, .....
Am stropit miercuri cu streptomicina - 500mg / 5 litri apa.
Momentan e liniste. Am stropit si cei trei meri de pe langa.
Intrebare:-
- De cate ori se repeta tratamentul cu Streptomicina ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
http://www.horticultorul.ro/insecte-bol ... -de-ardei/

La ardei zice sa se faca un tratament bloc la fiecare 6 zile x 3 ori

Eu am niste paduchi sau ce or fi aia ca nu am vazut bine care persista la cires , calypso a curatat la mar si restul dar la cires nu

Azi am dat cu actara pentru sistemic si fastac , sper sa scap ca sunt destul de agresivi iar perioada asta de calm primavaratic le convine

Am sa fac si niste colier de lipici sa nu mai faca ferma furnicile :incapatanat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am dat si eu azi prunii cu insecticid, ca sunt plini de purici de toate culorile, albi, verzi :x Si n-aveam in casa decat fastac care cred ca e expirat, are ceva peste 2 ani de la data fabricatiei asa ca am dat cu Karate zeon, care-i doar de contact, sper sa omoare macar o parte, ca la pomii inalti n-am ajuns sa stropesc pana sus. Cineva mi-a sutit Mospilanul :roll:
Asa ca va trebui probabil o noua stropire :?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
De unde ai luat streptomicina ? Se gaseste la fitosanitare sau la farmacii ? Am si eu un par afectat serios si pe la unii meri si peri frunze afectate. Am stropit de 2 ori cu cupric si parca s-a mai temperat dar daca nu se opreste parca as da o streptomicina. Merge streptomicina dupa cupric?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat streptomicina de la farmacia veterinara! Daca nu gasesti incearca la farmacie umana
 

nicolae68daniela

Active Member
danero2004 a spus:
http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/patarea-frunzelor-si-basicarea-fructelor-de-ardei/


Eu am niste paduchi sau ce or fi aia ca nu am vazut bine care persista la cires , calypso a curatat la mar si restul dar la cires nu

Azi am dat cu actara pentru sistemic si fastac , sper sa scap ca sunt destul de agresivi iar perioada asta de calm primavaratic le convine

:
La cires pentru paduchi la mine a mers Decis, trebuiesc curatati de cracutelee infestate, asta daca se poate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am facut asta initial apoi au migrat dar am sa fac si colierul sa vad daca nu furnicile sunt de vina , ele muta ouale ca sa recolteze reziduurile dulci are puricilor de pomi
 

nely

Member
Am facut primele doua stropiri cu tutun si decis, acum cu karate cand tb sa dau? la o saptamana dupa decis sau la 2? si cum tb stropit , tot pomul,sau numai frunzele ? :oops: multumesc
 

ana75

Member
la inceput a fost seceta apoi ploi abundente,bietii de ei au suferi mult ai mei au facut paduchi f.multi,am un mar care are frunze uscate ,frunze rasucite multi paduchi,am stropit cu topsin amestecat cu decis dar nu vad mare lucru sincer nu stiu ce sa mai dau.Ca sa nu mai spun ca din cauza ploilor au cazut multe din fructe.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
dan_6393 a spus:
Am stropit miercuri cu streptomicina - 500mg / 5 litri apa.
Momentan e liniste. Am stropit si cei trei meri de pe langa.
Intrebare:-
- De cate ori se repeta tratamentul cu Streptomicina ?
Am stropit si eu cu streptomicina. La tine ce efect a avut stropirea ? Ai mai repetat ?

Si o noua problema : pe un mar mai batran cu o coroana foarte mare am depistat paduchele lanos (mici somoldoace ca vata). Cat de periculos este ? Ce imi recomandati sa fac ? Insecticid ? Ce fel ?
 

dan_6393

Member
Dupaprima Streptomicina s-a redus atacul insa nu multumitor. Asa ca i-am aplicat un Cupru 0,4% si apoi Streptomicina 1g / 5 litri apa Asta acum vreo 3 zile. Mai sunt fructe patate, dar poate fi si rapan. In orice caz, scoarta nu mai este neagra in portiunile atacate, ci gri. Semn ca se intampla totusi ceva.
pentru paduchi ar trebui sa mearga Decis sau tutun.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Multumesc! Eu sambata ajung pe acasa si ma pregatesc (eu ma rog sa nu fie cazul) de o noua Streptomicina. Cu cupric eu am stropit inainte cu o saptamana ca nu stiam de streptomicina. Vad ca ai marit doza la 1g la 5l, ceea ce probabil o sa fac si eu.
Pentru lanosi care e treaba cu tutunul. Dauneaza grav sanatatii lor ? :)
 

dan_6393

Member
Dauneaza ! Am doi pruni, clienti fideli an de an pentru 2-3 generatii de paduchi. Anul asta am stropit si stropesc preventiv si vad ca nu au mai aparut. Am stropit si un cires din vecini plin de "paduchele negru al ciresului" si s-a rezolvat !
Acum vreo 3 zile am gasit pe un mar vreo 3 frunze cu niste vietati negre pe "verso". S-a rezolvat si asta !
 

dan_6393

Member
Tutunul de la o tigara normala, la macerat 24 ore in 5 litri apa.
ATENTIE unde depozitati recipientul ! Foarte toxic ! Si mai si seamana cu coniacul sau cu ceaiul !
Nu depasiti concentratia. Eu am folosit inclusiv la rosii, ardei si plantele nu s-au ars, desi cei care au lansat ideea nu o recomanda pt aceste plante.
(probabil ori au altfel de tutun, ori tigarile mai lungi si le-a iesit solutia mai concentrata!)
 
Sus