Streptocarpusi

D

dyayzh

Guest
As vrea sa detaliz metoda de inmultire prin butasi de frunze intrucat eu am incercat toate trei metodele recomandate (pe care le voi mentiona mai jos) si am reusit sa obtin ceva rezultate doar prin metoda 1 iar cand am studiat metodele mai amanuntit am inteles de ce.De aceea sper ca si alti forumisti care le vor incearca sa fie in cunostinta de cauza.

Frunza poate fi taiata in orice anotimp cand planta are frunze noi si tinere.De obicei acest lucru se face primavara sau vara. Frunza aleasa trebuie sa fie taiata aproape de centrul plantei, sa fie verde si proaspata pe intrega lungime, sa nu fie galbena sau moarta la capat.
Metoda 1:
La aceasta metoda se foloseste frunza intreaga, este metoda cea mai usoara dar o sa rezulte o singura planta.Ca pamant se poate folosi banutul de turba sau un pamant cu multa turba in compozitie.Se introduce baza frunzei cca 2,5 cm adancime in pamant intr-un ghiveci de cca 8 cm in diametru si se uda in profunzime.Ghiveciul astfel pregatit se pune intr-un propagator (sau i se leaga o punga deasupra sau un pet taiat folosindu-se partea cu dopul deasupra) si se aseaza la lumina dar fara soare direct.Se aeriseste zilnic cateva minute.Se uda putin atunci cand pamantul se usuca.Dupa o luna ar trebui sa faca radacina iar dupa alte 2 luni frunzulite la baza frunzei.Din acest moment se mareste usor ventilatia pana planta se obisnuieste cu umiditatea camerei.Cand ghiveciul este plin cu radacini se replanteaza planta intr-un ghiveci cu diametrul de 10 cm in pamant usor pe baza de turba si usor drenabil.Planta ar trebui fertilizata cand apar radacinile pe fundul ghiveciului cu fertilizator NPK -8:11:23.Noua planta ar trebui sa infloreasca dupa inca trei luni.
Aceasta metoda a fost incercata de mine la sfarsitul lui septembrie si au aparut doua frunzulite in ianuarie.

Metoda 2
Este un proces mai lent dar se pot obtine mai multe plante.Frunza se taie transversal in mai multe bucati, fiecare bucata trebuie sa aiba cca 5 cm in lungime.Bucatile de frunza asfel sectionate se pot planta in banuti de turba in ghivece separate avand grija ca fiecare sectiune de frunza sa fie pusa in pamant cu partea corecta.Mai departe se trateaza ca la metoda 1.
In experimentul meu fiecare portiune de frunza s-a uscat incepand din varf si nu a facut radacini.

Metoda 3
Se alege o frunza mare si se taie curat in ambele parti ale petiolului.Petiolul se arunca iar bucatile de frunza se aseaza pe pamant (turba in compozitie)cu partea taiata si se acopera putin pentru a face bine contact cu pamantul. Plantele tinere (multe) vor creste de-a lungul frunzei.Cand plantele tinere au cca 2,5 -5 cm frunza mama se desface cu grija impreuna cu plantele noi care au radacina.Acestea se separa cu grija si se planteaza nu prea adanc in ghivece de 10 cm diametru si se uda.Alternativ se pot planta si in ghivece mai mici (mai ales daca aveti tendinta de a uda prea mult) pana mai cresc, cca 1-2 luni.Aceasta metoda este recomandata celor experimentati intrucat frunza este supusa uscarii.
In experimentul meu frunza s-a uscat si nu a facut radacini.
Bibliografie:http://www.dibleys.com/strep.htm
 
A

Anonymous

Guest
io am gasit intr-o carte de specialitate ca strepto se imnulteste taind frunza pe mijloc si ingropand cele 2 bucati cu bucata de nervura adiacenta in nisip si ca ies mai multe plantutze
am incercat metoda ,dar oha
si nici sa mentin mai mult de 1,1,5 ani un strepto n-am fost in stare
drept care am "divortat" de ei sunt fitosi
 
Sus