Streptocarpusi infloriti

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi! Felicitari!
Nu se potrivesc aceste flori cu mine, dar imi plac si mereu e o placere sa ii admir infloriti!
 

Nicola

Member
Superbi! Din pacate la mine nu rezista. Am incercat ani la rand. Undeva gresesc. Macar ii admir pe ai vostri:)
 

lelia

Well-Known Member
Sunt absolut superbi !
Culorile sunt ireal de frumoase !
Pentru mine aceste plante par venite dintr-o alta lume,sunt delicate ,gingase ,infloricioase si de neatins ...
Felicitari SIni ,pentru priceperea ,dragostea si pasiunea cu care iti ingrijesti colectia de frumuseti!:hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, cred ca trebuie sa ne faci cateva tutoriale despre streptocarpusi, si acum chiar nu glumesc. Sunt putine persoane care intr-adevar au priceperea si pasiunea necesara pentru a ingriji corect strepto. De cand sunt eu pe egradini, am intalnit doar 3-4 persoane cu adevarat experte si una dintre ele esti tu :-)
Cornelia avea si ea o colectie frumoasa de streptocarpusi...si daca vi-o aduceti aminte pe Emeclau si ea se pricepea (cu toate ca la ea prima mai mult partea comerciala :) )
 

sini

Well-Known Member
Multumesc frumos.Dragoste si pasiune,da.Pricepere mai putin.Mai degraba incapatanare, care vine din dragoste fata de ei.Am pierdut multi ,de multe ori,dar pentru ca-mi plac foarte mult,i-am cumparat iar si iar.Mie ,colectia lui Fleur (Domnul s-o odiheasca !) mi-a atras atentia.Pe atunci iubeam hibiscusii.Am cumparat si de la ea ,si de la Cornelia,Emeclau ,dar nu aveam o pasiune pentru ei.Acum,insa....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca eu mereu o sa asociez streptocarpusii cu Fleur, o femeie deosebita si de o noblete sufleteasca aparte, de o generozitate rar intalnita. Nu am auzit-o odata vorbind pe cineva de rau sau facand un comentariu mai acid la adresa cuiva.
Eu datorita ei sunt aici pe forum si foarte multe lucruri am invatat de la ea iar primii mei streptocarpusi de la ea i-am avut.
Mi se strange sufletul cand ma gandesc la ea :cry:, sa o odihneasca Domnul in pace! De asta nici nu pot sa vorbesc despre ea la trecut...

Pentru ca tot am pomenit-o, mai jos e linkul catre albumul cu streptocarpusii ei - am rugat-o odata sa-mi dea voie sa-i pozez frumusetile si sa fac un album dedicat pentru ea
https://plus.google.com/photos/117475991601641606746/albums/5361519040739885169?banner=pwa
 

LadyBug

Well-Known Member
Au inceput sa infloreasca si ai mei, iata cateva poze http://orhidee.sunphoto.ro/Gesneriaceae/pagina7
Am o problema: unele frunze au fost rontaite de soricei, acum ii tin insa intr-o casa unde nu exista mancare, asa ca vin de la vecini, dar asa disperati sa fie incat sa atace streptocarpusii? au rontait si rizomii de smithianthe, bine ca nu cu totul asa ca tot rasar. Cred ca e insa vina mea ca pe unii i-am pus in cutiute de iaurt si poate ii atrage mirosul, chiar daca le-am spalat, stiu ca am patit-o acum cativa ani cu a mea catelusa, darama cutiutele in care fusese iaurt insa acum erau cu flori...
 

jkati

Member
Ai o colectie admirabila. La mine abea acum a inceput dragostea pentru strepto. Nu am decat doua, de aceea ma asezla coada pentru cand vei avea de vanzare cateva frunzulite.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pe @sini n-am mai vazut-o de ceva timp pe forum, ea e experta in streptocarpusi...eu am ramas cu o nostalgie dupa ei asa ca n-am rezistat sa-mi iau unul. Daca rezista bine, incep sa adaug si alte varietati :)
WP_20170601_003.jpg
 
Sus