Streptocarpusi infloriti

LadyBug

Well-Known Member
A-ha, abia acum am observat furtunasele, ai fost foarte grijulie cu ei, bravo! Nu e de mirare ca ai atat de multe frumuseti!

Ai mei vor trebui sa se adapteze iarna la temperaturi foarte mici noaptea (fata de cele 24 de grade ale tale), vor sta la 5-6 sau poate si mai putine grade Celsius in unele nopti, sper ca nu vor muri.
 

sini

Well-Known Member
Streptosilor le place racoarea.N-am incercat cu temperaturi atat de mici.Mult noroc cu ei!Sa-i vedem veseli si plini de floi in primavara!
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o intrebare, nu stiu daca s-a mai discutat: in cat timp infloresc streptocarpusii din frunze? Am vazut parca pe undeva ca in 3-4 ani, dar mi se pare prea mult, asa este? Ca de inmultit din frunze reusesc, dar sa am rabdare 4 ani sa-i vad infloriti e prea greu!!! Asta ca sa stiu ce sa continui sa achizitionez: frunze ori streptocarpusi deja prinsi...am gasit destui pe ebay dar sunt preturi asa diferite... de la 1-2 euro pana la 15-16!
Am mai vazut ceva: 2 strepto ii tin in sera, intr-un colt, lipiti de geamuri, unde la inceputul anului cateva nopti a fost foarte frig (cred ca a ajuns probabil un pic pe la temperaturi cu minus si am crezut ca i-am pierdut. Insa apoi am vazut ca, desi erau uscate frunzele, in mijloc e inca verde, asa ca isi vor reveni. Sunt mult mai rezistenti decat credeam.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
3-4 ani? Mi se pare mult prea exagerat. Fiind inruditi cu violetele, cred ca inca din primul an ar trebui sa faca flori. Dar poate te lamuresc fetele care cultiva streoptocarpusi.
 

LadyBug

Well-Known Member
Asa mai merge, nu mai stiu unde am vazut eu asta cu 3-4 ani, dar stiu ca am fost foarte dezamagita. Probabil se referau la cei obtinuti din seminte?
 

sini

Well-Known Member
Frunzele de streptocarpus se pun la inmultit toamna tarziu,cam prin noiembrie.Teoretic ,dupa o luna fac radacini ,iar dupa inca o luna ies puii.Practic ,depinde de fiecare soi.Unii pui ies chiar dupa o luna.In anul urmator ei infloresc.
De ce sa cumperi de pe ebay cand sunt destui hibridizatori si colectionari cunoscuti si de incredere ,care vand mai ieftin decat pe ebay?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, cand vei avea pui sau frunze de vanzare da-ne un semn, te rog. Parca m-as apuca iar de strepto, sa testez si conditiile noi din casa, poate le place mai mult :)
 

sini

Well-Known Member
Daca o sa am ceva,o sa dau de stire.Nu am spatiu ca sa-i inmultesc pentru vanzare.O fac doar pentru a-mi intineri colectia.Daca mai iese ceva in plus,dau.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ma gandeam ca nu ai, de aceea caut si pe ebay. Dar ma asez cuminte la coada, cine stie, poate vei avea cherry summer sau altii, la vara :)
Ba indraznesc sa sper ca voi face rost pana atunci de unele soiuri frumoase pentru schimb :) Deocamdata streptocarpusii pe care ii am eu ii cam ai si tu, eu am mult mai putini, dar ma straduiesc sa te ajung din urma :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Extraordinar de frumosi! Si atat de multi infloriti, cred ca e un spectacol acolo unde ii ti pe toti! :clap::clap::clap:
Cum ii uzi, Sini? Mi s-a parut ca la unii folosesti wick-watering...
 

sini

Well-Known Member
Multumesc . E inceputul perioadei lor de inflorire.
Ii tin pe balcon.Balconul este inchis cu termopam ,iar usa care da in apartament este deschisa tot timpul,deci au caldura.Acum ii ud normal,pe sus.La ei nu folosesc sistemul wick-watering.Am incercat.Eu nu am reusit cu aceasta metoda..Sunt sensibili la apa.Nu le trebuie apa multa.Vara,cand plec in concediu ,folosesc sisteme de udare cu furtunase,pompa,tot pe sus.
 
Sus