Streptocarpusi infloriti

sarselia

Active Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Woow!Numai frumuseti!Imi place mult si cel variegat.Neaparat sa ni-l arati si inflorit! :visator: :visator:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, esti fenomenala! Le-ai prins chichitele si acum sunt tare fericiti la tine, vad eu :D
Felicitari!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sini ca de obicei ai numai frumuseti!
Mi-a placut mult si raspunsul tau ---ai multi strepto insa nu atatia pe cat ti-ai dori.Asta e raspuns de gradinar 100%.Cu totii avem multe plante insa nu atat de multe pe cat ne-am dori.
Sa ai bafta cu ei si sa le mearga de minune!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, cu asa o placere deschid topicul asta cand vad ca ai postat tu, crede-ma, stiu ca i-ar ma voi delecta cu o floare delicata :rofl:). E minunat Apis dar intreaga ta colectie e o frumusete rar intalnita.
Ca intotdeauna, felicitari din suflet!
 

LadyBug

Well-Known Member
Superbi mai sunt, felicitari :) Cam greu cu ei vara, nu? Iarna am vazut ca rezista mai bine... la ce temperatura minima ii tii? Eu am incercat si la 3 grade in cateva nopti si vad ca au supravietuit...
 

sini

Well-Known Member
Multumesc frumos.
LadyBug:la mine temperatura nu scade niciodata sub 24 grade.Vara daca au conditii de temperatura,lumina si apa constante,nu au nicio problema.Asa aratau in august anul trecut cand am venit din concediu dupa trei saptamani.
 

LadyBug

Well-Known Member
Si in trei saptamani nu i-a udat nimeni?
Eu am lachizitionat multi streptocarpusi anul asta, mai aveam cativa din anii trecuti si abia astept sa infloreasca, am doar cativa cu flori, si vad ca florile lor le plac si melcilor aia fara casa (pe limacsi ii banuiesc, sau poate niste omizi ramase inauntru?):) De fapt, mi-au rontait si florile de la cattleya si galeandra si un pic frunze, trebuie sa iau masuri
Chiar ma gandeam daca e careva interesat de schimburi, incerc sa pun frunze si vedem ce va iesi. In trecut am avut succes cu inmultirea lor prin frunze vara, dar acum e vreme urata si nu stiu daca voi reusi.
 
Sus