Streptocarpusi infloriti

daisy111

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Ieri,am primit o surpriza frumoasa foc de la sotul meu :indragostit:



Credeti car ar trebuii sa le fac ceva,sa le schimb pamantul,sau....?A zis ca sunt luate din Brico.
 

sini

Well-Known Member
Re: Streptocarpusi partea II

Foarte frumoasa surpriza! Felicitari!
Eu zic sa-i lasi asa o perioada,sa se acomodeze la tine.
Arata foarte bine,sanatosi ,vioi,vigurosi.Nu prea pare marfa de magazin.
 

daisy111

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Va multumesc. :hug:
Sini,ca tu esti experta lor,zici ca dupa o perioada sa le schimb pamantul,sau ghiveciul?Nu ar supravietuii sa ii las aici definitiv?Ca recunosc,mie imi pare mai simplu asa,fara sa ii tot mut in ghivece,plus ca nu prea stiu bine cam ce pamant sa folosesc.Am mai avut,dar nu mai stiu ce combinatie am folosit. :oops: Am vazut ca tu ii ti pe unii in ghivece suspendate si probabil in balcon,ca tare frumosi mai sunt. :visator:
 

sini

Well-Known Member
Re: Streptocarpusi partea II

Ei,nu sunt experta.Imi plac foarte mult si invat pe parcurs din greseli.Anul trecut in concediu am pierdut muuuulti.Anul acesta -nici unul.
Substratul pe care-l folosec eu este Composana in amestec cu perlit.Cand sunt mici,cum sunt ai tai,ii tin in ghivece mici.Cand incep sa se mareasca (apar mai multe plante in ghiveci,frunzele se maresc) ii pun in ghivece mai mari.In general,primavara le schimb pamantul.
In afara de perioada verii cand este foarte cald,ii tin agatati de bara,pe balcon.Pentru ca este mai cald la nivelul superior al balconului, vara ii las mai jos.
Cand ii vei muta intrun ghiveci mai mare,vezi daca au cumva balotul de pamant imbracat intro panza subtire.Daca da,atunci desprinde-o incet fara sa deranjezi prea mult radacinile.Nu scuturi pamantul de pe radacini.Plantezi planta asa cum e cu pamantul ei intrun ghiveci mai mare completand cu pamant nou.
 

daisy111

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Multumesc de sfaturi! :hug: Sper sa pot sa am grija de ele,sa ma bucur cat mai mult de florile lor!
 

sini

Well-Known Member
Re: Streptocarpusi partea II

Silvia,reintrat in colectie

Multumesc Cornelia.
si Roma cu o floricica
 

sini

Well-Known Member
Re: Streptocarpusi partea II

Multumesc frumos.Astazi unul care seamana cu Drako.Rozul este un pic mai pal si neregulat:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Cand vad ca a postat Sini ceva la strepocarpusi,stiu ca trebuie sa ma astept la ceva frumos! :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Ioi ce frumos e! :eek: Eu n-am avut niciodata streptocarpusi, recunosc ca nu i-am bagat in seama pana acum, dar asta m-a dat pe spate!
 
Sus