Streptocarpusi infloriti

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Multumesc fetelor! Diana, imi doresc din suflet sa nu am vreo surpriza cu el, mi-e foarte drag :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Multumesc, il cheama Hototogisu :D :D
Mi la daruit Simona Cerasela, o fata de nota 20 careia ii multumesc din suflet!!
 

IoanaTweety

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Asa ma gandeam eu ca asa ii zice. Il tot confund cu Strawberry fizz ala, are penajul asemanator. :D
 

veretregn

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

În primăvara asta când fetele au făcut comandă de strpetocarpus și pelargonium de la fuchsia.be am cumpărat de greșală un streptocarpus în plus. Și am rămas cu el. Nu am știut ce să îi fac și din aprilie a stat mai întâi în solar, după aceea l-am mutat afară într-un loc mai umbros. De două zile este în casă. Au trecut furtuni, ploi și vânt, a stat la 4-5 grade, însă a continuat să înflorească. Am ajuns să îl plac și apoi m-am dus înapoi la fuchsia.be și am cumpărat mai multe soiuri.

Acesta este singurul căruia i-a mai rămas eticheta și știu că se numește Harlequin Blue și este preferatul meu.

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Esti o figura Horea!Cum iti place ceva,cum te duci inapoi la producator si cumperi!
Nu stiam ca le-ar placea afara.
 

diana999

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Foarte frumos ;-) Sa-ti traiasca.
Am avut si eu unul de la Dibleys dar din pacate s-a uscat in vara.
 

sini

Well-Known Member
Re: Streptocarpusi partea II

Tare frumos!
Sa ni-i arati si pe ceilalti.
La noi vara a facut ravagii in randul streptocarpusilor.
Imi plac mult,as mai lua,dar cand ma gandesc ca vine iar vara....

si ,asa ,ca fapt divers,nu ca as fi interesata :) ,cat costa un streptocarpus?
 

adite

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

:eek: Ce bine i-a mers! :clap: In Belgia nu este foarte cald vara, asa ca streptocarpusii se simt bine. La noi, vara sufera si daca rezista pana toamna, se invioreaza. Am scos streptocarpusii mici in balcon si sper sa creasca si sa infloreasca. Cei doi de anul trecut au stat acolo asta iarna si le-a mers bine, chiar daca nu au avut caldura. Nu cred ca temperatura a coborat sub 12 grade, pentru ca, in timpul gerului, usa dinspre camera a stat deschisa.
 

veretregn

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Au mers destul de bine afară, mai alșes în colțulețulde umbră. Melcii au dat iama prin frunze un pic, însă am rezolvat-o. Acum este destul de frig și urmează să îi aduc încet în casă.

4 euro costă un streptocarpus însă este mai mare decât cel din fotografie.
 

adite

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

Este chiar foarte bun pretul. Cei care au cumparat streptocarpusi in primavara, au primit plante tot asa de mari?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Streptocarpusi partea II

Arata excelent, Horea, si Harlequin Blue e una dintre varietatile premiate ale lui Dibley's. Si mie imi plac extraordinar de mult dar sunt extrem de sensibili la variatiile de mediu, la udare, la temperatura...Cu cat ai o casa mai racoroasa, cu atat ai sanse mai mari sa reziste peste vara :(
 

veretregn

Active Member
Re: Streptocarpusi partea II

al meu a fost unul mai mic. cei comandati pentru fete au fost in general in ghivece mai mari. au fost doar cativa pe care mi i-a dat din spate pt ca nu aveau inca varsta "comerciala", insa am insistat.
 
Sus