Streptocarpusi infloriti

D

dyayzh

Guest
Am aflat raspuns fara sa intreb :D Am si eu pui mic, mic de streptocarpella :D e o frumusete planta ta...sa-ti tot infloreasca
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Of! Ieri ma uitam pe net la varietati de streptocarpus si ce-am vazut ... :oops: Mai ca-mi vine sa fac iara colectie. Voi in ce stadiu mai sunteti cu ai vostri?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine a murit cel mov,in rest bine,cresc incet si puii prinsi din frunze.
 

Gaia

Member
iudit a spus:
La mine a murit cel mov,in rest bine,cresc incet si puii prinsi din frunze.
Vezi ca se poate sa isi revina spectaculos. Am avut asta vara unul care parea mort , am lasat ghiveciul prin curte si au aparut frunzulite noi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Probabil ca udatul a fost problema.La suprafata ,pamantul imi parea a fi uscat si mai jos cred ca era totusi prea ud.Nu am umblat inca la radacinile ei,am zis ca o mai las sa vad ,poate da din nou.
Cert e ca trebuie udate, in perioada asta,extrem de putin.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum vreo 1-2 ani aveam o manie cu Streptocarpusii. Chiar incepusem sa fac colectie. Aveam vreo 4-5 exemplare mature si un vraf de seminte. Frate! nu m-am inteles cu ei. Si decat sa moara, mai bine ca i-am dat. :)
 

Dora

Member
Pana sa intru aici pe forum,n-am auzit de streptocarpusi.Acum,atata se vorbeste despre planta asta,ca musai va fi sa-mi iau si eu unul.Da'cum e cu plantuta asta?E greu de intretinut,conditii cam ca la gloxinii?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gloxiniile sunt mult mai tolerante decat Streptocarpusul. Asta la prima dereglare de udare ... adio! Probabil ca udarea necorespunzatoare este asociata si cu solul nepotrivit. Daca stau bine si ma gandesc la ce pamant am folosit eu la ei nici nu aveau cum sa mearga. Asa ca am "copt" alta solutie si de cum vine primavara sunt gata s-o incerc.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cred ca le va merge bine in pamant cu perlit. :wink:
La ai (cioc,cioc,bat in lemn) vad ca le merge bine.
 
Sus