Streptocarpusi infloriti

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Oh, ce ma bucur sa te revad!!! Si daca tu nu ai minunatii, atunci cine oare sa mai aiba?
Doamne, ce frumosi sunt....i-ai luat de la Dibley's? ca ma bate gandul sa fac o comanda la ei...si parca imi aduc aminte ca vin mititei in pastile de turba, nu?
ce le faci dupa, @sini , cum ii ingrijesti pana se fac mari?
 

sini

Well-Known Member
Ma bucur ca iti plac.Nu sunt de la Dibley's.Sunt din Ucraina.Nu am mai luat de mult timp de la Dibley's.Eu nu m-am impacat niciodata cu pastilele de turba.Dibley's asa trimite.Eu indepartam plasa aceea in care era infasurata pastila si puneam pastila in pamant.
 

Chiharu

Member
Buna dimineata, am tot citit si eu pe aici, dar cred ca trebuie totusi sa intreb pt ca imi moare plantuta pana ajung la
 

Chiharu

Member
Vreo concluzie:(. Am un streptocarpus primit in martie. Era mare plin de flori. Au trecut florile si de atunci tot scade in dimensiuni saraca plantuta. O ud o data pe saptamana. Din pacate in ultima saptamana am observat ca frunzele se inmoaie si se fac maro. Vreo sugestie ceva?
 

Chiharu

Member
o concluzie. Am o plantuta primita in martie. Era mare si plina de flori. Au trecut florile si de atunci tot scade in dimensiuni. Acum au inceput sa se inmoaie frunzele si sa se faca maro...intr-un ritm sinistru :(
O ud o data pe sapt cand e ghiveciul usor, ii pun apa in farfurie.
Aveti vreo sugestie, ceva? Sa o scot oare sa vad ce e in ghiveci? Eventual sa o separ? Multumesc
 
Sus