Streptocarpusi - ce varietati stiti albastru semiduble?

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cumparat anul trecut un strepto care ar fi trebuit sa fie rosu, dar tocmai s-a deschis si a iesit albastru, cam ca Bethan, dar semidublu ca numar de petale. E frumusel asa ciufulit cum e, insa nu stiu ce varietate ar putea sa fie. O sa-i fac diseara poze si va astept cu o mana de ajutor la identificare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Seamana cu Lavender lace insa la mijloc nu are movul ala intens.
Poate sa fie un Al's Pal cu o mutatie de vara ... :?
 

emeclau

Active Member
Cornelia, poate fi si un sport si depinde de mutatia ce a suferit-o, poate fi unul din parinti semidublu si a aparut acest caracter ca dominat la a doua generatie
deci putea fi parintele lui rosu, iar acesta ( puiul) sa fie albastru semidublu
din semintele primite de la Michaela am obtinut peste 10 pui care au inflorit conform parintelui, iar un pui a fost un sport, nici gatul ,nici culoarea florii nu a fost cum trebuiau, doar marimea si forma florii si a frunzelor
poti sa ii pui un nume,Cornelia, si ramene la latitudinea ta daca il inregistrezi sau nu , insa albastre sunt foarte multe si Dale Martens spunea ca nu ne sugereaza sa mai inregistram albastre decat daca canta si danseaza :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Nu ma omoara pe mine grija inregistratului. Seamana mult cu Al's Pal asa ca ... voi continua sa-i zic asa si sa stau cu ochii pe viitoarele floricele.
 
Sus