Streptocarpella

Fleur

Active Member
Nu-i nevoie sa fie mare sa faca floricele. :D
A mea n-a rezistat la temperatura mai mica asa ca acum tin puii ce-am recuperat din ea in dormitor. Ai grija si cu apa sa nu fie in exces :wink:
Succes si asteptam sa vedem floricele!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc de informatii.
sper sa creasca si a mea si sa isi revina ca a fost un pic afectata de frig.
:)
 

cory_helen

Active Member
se poate pufai pe ea? am primit de la albela un puiutz si o tot pufai cand trec pe langa ea... uneori nu chiar voit...

nu pare sa se supere... totusi... :D
 

michaela

Active Member
Din cate stiu eu plantele cu frunze "pufoase", nu trebuiesc stropite pe frunze pentru ca apa stagneaza, dar eu stiu :?
 

Fleur

Active Member
gradinar1 a spus:
Ce face cycoganul asta, draga mea???
E un inhibitor de crestere si ar trebui sa scurteze distanta intre noduri facand astfel planta mai compacta.
Am cumparat substanta asta dar inca n-am folosit-o insa o s-o fac curand.
 

Roxana

Active Member
Foarte frumoase Strepto voastre! sa va bucurati de ele! Si a mea este inflorita, dar am observat ca frunzele s-au ingalbenit si unele au cazut si au si niste pete albe si..."stralucitoare" (parca sunt de zahar)
 

Roxana

Active Member
Asa arata Streptocarpella mea. Am atasat niste poze, dar nu se vad prea bine. Poate stie cineva ce are:
 

Roxana

Active Member
Intre timp s-au innegrit si tulpinile la baza. Cred ca pana la urma o sa rup partea sanatoasa si o pun la inradacinat in pamant (?), sper sa mai pot salva ceva.
 

Fleur

Active Member
Rupe numai ce e sanatos ca face usor radacini. Cred ca de la apa multa i se trage ca am patit-o si eu vara trecuta.
 

Roxana

Active Member
da, asa o sa fac. si le pun direct in pamant?
cred ca si din cauza ingrasamantului este, cu toate ca celelalte plante nu au avut de suferit.
 

Fleur

Active Member
Eu le-am pus in perlit anul trecut dar poti sa le pui si-n apa si-n pamant, doar sa fie mai la racoare. In apa poti pune putin mangal ca se micsoreaza riscul de putrezire.
 

Roxana

Active Member
le-am pus pe toate in pamant, mie se pare mai sigura metoda. de acum o sa le ud mai rar si nici nu le mai pun ingrasamant. iti multumesc mult pentru sfaturi.
 

Roxana

Active Member
unii din butasi s-au innegrit si s-au inmuiat si a trebuit sa-i arunc :( din fericire au mai ramas doi butasi care sper din tot sufletul sa faca radacini. :rugaciune:

voi unde tineti streptocarpella? la soare, la lumina, la semi-umbra? ca vad ca butasilor mei nu le merge deloc bine. :(
 
Sus