Streptocarpella

A

Anonymous

Guest
Cred ca aceasta streptocarpella se inmulteste usor si prin seminte. Eu am avut in gazda o plantuta. Cind am returnat-o,nu mi-am luat pui (...Spatiul!!!! ..si sursa aproape,de aveam chef ). Dupa vreo doua luni am descoperit un puiut la o gloxinie in ghiveci. Acum,cind gloxi face nani( si intre timp mi-am dat seama ca e streptocarpella), are ghivecelul ei si infloreeeeesteee,de nu se mai opreste.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dya ma bucur ca te intelegi bine cu aceasta plantuta si mai ales ca o vedem inflorita.
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc ..multumesc. Miine pun o poza noua, caci a crescut numarul de flori :oops: Pare mult mai harnica decat cea blue :wink:
 

edwiwa

New Member
Hallo fetelor, cred ca m-am ales si eu cu o Streptocarpela, daca pun acum un butas direct in pamant (am vazut in poze turba), oare se prinde, sau sa astept pana la primavara?
Multumesc
Vio
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
edwiwa a spus:
am cumparat-o de la o batranica, ma ajutati voi poate sa o identific?
Merci, Vio
are si cateva floricele

rodica05 a spus:
Buna Edwiwa, cred ca-i o Streptocarpella.
edwiwa a spus:
Hallo Rodica, intr-adevar are florile ca ale unui streptocarpus, frunzele sunt insa grasute si paroase, uite ce interesant a crescut.
Sti cumva cum se inmulteste? poate daca tai o tulpina cu un cuib de frunze si o bag direct in pamant?
Merci
 
D

dyayzh

Guest
Se inmulteste deosebit de usor, direct in pamant. Eu nu i-am pus pet in cap. Atentie la udare pe perioada inradacinarii :wink:
 

ACHIMENES

Member
ce spuneti de frumusica mea :)
Acum este o tufa atat de mare incat ghiveciul se rastoarna. Are totusi o cerinta..... sa fie" frezata" primavara, ca altfel nu arata bine deloc.
 

daisy111

Active Member
Ma pot aseza si eu la rand sa primesc un lastarusi cand i se va face freza? :oops: contra cost/schimb cum doresti :rugaciune: Tare frumoasa e,sa-ti traiasca :hug:
 

edwiwa

New Member
Achimenes, e f. frumoasa si bogata!
A mea e cam sifonata, am observat ca are un fel de pamant lutos-nisipos, daca pun lastarul in pamant+perlite e in ordine?
Merci,
Vio
 

ACHIMENES

Member
Apropo de frumusetea asta, am sa va spun "povestea " ei.
Primavara trecuta a inflorit precum bine vedeti, eu super fericita si speriata sa nu pateasca ceva, nu am tunso, doar pe ici pe colo cand am dat niste lastari. Ei bine planta s-a uratit, au imbatranit lastarii care au inflorit si s-au defoliat. In schimb au inflorit lastarii proaspeti crescuti din locuri de unde taiasem. Asa ca la primavara am sa o tund nr.1-2....ha glumeam nici chiar asa drastic.
Asa ca la primavara ofer lastari cu cea mai mare placere, gratis, dar ce ne facem cu taxele astea postale???? Astea ne omoara :( :( :(
 

daisy111

Active Member
Multumesc ACHIMENES, pana la primavara astept cumuntica sa dai un zvon,iar taxa o platesc eu ,important e sa am si eu o streptocarpella:wink: :*
 
Sus