Streptocarpella

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare sa o pun si eu la mai mult soare?Nu soare direct dar parca e cam multa umbra pentru ea. Creste dar nu spectaculos........... :( iar de flori nici vorba :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Doina....surpriza ta asa e la culoare sau a modificat nuanta aparatul foto? Al meu e bleu deschis...
 

dorinas

Member
Fac parte din aceeasi familie - gesneriacee. Daca te iei dupa frunze n-as zice ca este sora cu streptocarpusul .
 
D

dyayzh

Guest
A mea a decedat...incetul cu incetul i s-au patat frunzele si s-a topit :cry:
Chiar nu inteleg motivul...dar imi pare tare rau.
 
D

dyayzh

Guest
Gabiuta...lasa planta la tine. Sarumana mult de gest...dar am salvat un puiut si sper sa se prinda si sa creasca mare..sa infloreasca...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai dati-ne vesti voi posesorii aestei plantute.Ce va face?V-a inflorit?Sau......... :cry:
Sunt chiar curioasa :D
 

ghia_don

Active Member
Flori a avut cind era mai mititea, in primavara....acum a crescuuuut si n-are nici o floare :( ..
 
D

dyayzh

Guest
Sunt o fericita...pftiu..pftiu sa nu ma laud inainte de vreme...streptocarpella mea albastru inchis are bobocei :D Sa vad o floricica si ma declar Gradinar clasa I :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Sa va arat superbitatea mea anul acesta inca nu a inflorit pt ca nu am tuns-o in primavara, dar acum dupa ce au trecut caldurile se pregateste sa infloreasca. Am tinut-o numai intr-o veranda, nu a atins-o nici o picatura de ploaie ca sa-i strice frunzele.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Dya....asta cand se tunde? :oops:
Eu te sfatuiesc sa o tunzi ca sa se ramifice cat mai frumos! :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Nu o tund deloc. Am tuns-o pe cealalta, bleu deschis si s-a suparat rau de tot. Am pierdut-o :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
eeiiii ca am uitat ieri de ea! :(
Ba da ,tre sa o tunzi draga,ca sa ramifice frumos!Cea bleu,tot de la tine,sa vezi ce frumoasa este!
 
Sus