Strelitzia reginae

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dea de citi ani aceasta planta?As zice ca esti o..."eroina" ca ai reusit sa o faci sa infloreasca ca e destul de dificil sa pastrezi aceasta planta citiva ani...Bravo :marfa:
 

Dea

Active Member
daisy, lelia, Gabiuta, va multumesc mult! :hug:
Este de trei, acum in primavara vor fi patru ani, de cand e la mine. Are, insa, o maturitate de 10 - 11 ani. Plantei in sine nu i-am oferit un tratament special. Vara a stat afara, dar nefiind expusa in soare direct ( totusi, cred ca nu ar fi o problema sa stea in plin soare). Nu i-am mai schimbat substratul in ultimii doi ani, desi ghiveciul e cam mic, comparativ cu inaltimea plantei ( din ce am citit despre ea, nu suporta sa i se umble la radacini, iar daca se va schimba ghiveciul, in acel an planta nu va inflori ). Udata cu moderatie, atunci cand substratul se usuca. In perioada sezonului rece, am tinut-o in cel mai luminos loc, la temperatura camerei, chiar in apropierea unui calorifer.
Fertilizatori: Epsom Salt ( ocazional ) si Vitaflora pentru stimularea inflorii si universal.
 

attila

Member
Buna ziua tuturori
Ei uite acum am ajuns acolo sa am un pic de timp si as vrea sa va arat pana unde am ajuns cu semintele primite de la Dyana dis Israel in 2007 din pacate doar in 2 poze va pot arat una dintre ele ca nu am cum sai fac poza in intregime

http://i102.photobucket.com/albums/m98/riverrriverrr/strelitzia nicolai/Nicolai1_zpsa9e5b8a6.jpg

http://i102.photobucket.com/albums/m98/riverrriverrr/strelitzia nicolai/Nicolai_zps6b2cc956.jpg

Din pacate la anul nu stiu unde voi reusi sa pun ca deja este peste 3 metri poate o voi proceda cum am facut si cu palmieri care deja sunt pe la 4 metri ;-)
 

attila

Member
Kati draga din pacate inca nu dar eu am rabdare ...inca :-)dar am vazut anul acesta una foarte frumoasa inflorita in natura la castelul lui SISI in Corfu am stat langa ea si tot am mangait era ceva fenomenal asta ea natura face minuni Agota zicea cas nebun la cap cei de acolo credeau ca vreu sa o rup apoi am lamurit treaba le am aratat pe tableta si pe a mea si pentru asta mau lasat si in gradina unde turisti nu aveau voie ce sa spun plangand am iesit dupa 5 ore dar si cu niste seminte in pantofi :-) cateva ore mi a trebuit sa pot umbla normal dar deja acele semte au si incoltit deja ;-)
 

Kati

Active Member
Si eu, care credeam ca de multa vreme a inflorit deja... Din cauza marimii plantei credeam acest lucru.
 

attila

Member
In sfarsit a facut mila de mine si asteptarea si a facut rodul de multi ani tot facea cap dar asa nu sa dsechis doar odata demult si de atunci nimic dar acum cred ca sa deschis complect voi cum vedeti ?
[/IMG][/URL]
[/URL]







 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari! Chiar frumoasa! DAr unde o tineti de a inflorit pe vremea asta? Este in sera?
 

Nicola

Member
Foarte frumoasa!!! Felicitari pentru reusita!
Pentru mine este inca o planta in categoria camelii, azalee, mednilla, etc, pe care mi le-am interzis din lipsa de curaj:)
Ps. Cu azaleea inca nu ma las..
 

attila

Member
Pai sa raspund tuturorii
Am o mica sera, era mare dar acum e mica :-)ca au crescut plantele Kati draga planta nu este mare cel putin varianta asta cam 1,5 metri maxim ce am dar sora sa mai mult de dulbu cu ea ma chinui cum am mai scris ca trebuie sa fac sera mai mare anul aceasta ca as vrea sa experimentez cu plante mai marisoare si chiar rare ca de obicei :-)
Nicola sa nu ti fie teama de aceste plante nu sunt pretentioase doar sa ai cineva tare in casa care sa le care vara in gradina si iarna intrun loc unde sa primeasca multa lumina si o poti tine si la 3 grade ca nu pateste nimic doar sa nu inghete .
 
Sus