Strelitzia reginae

Viovett

Member
Si eu am scos-o de vreo doua sapt si nu s-a suparat. In toamna am bagat-o tarziu ( pe la mijlocul lui oct.) ...caci am uitat-o in gradina si tot n-a fost nefericita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este vorba de reginae.
Vio,are deja 4 -5 ani dar nu misca neam :( .
I s-au tot uscat din frunze pe parte exterioara pe care acum i le-am taiat si arata sarmana jalnic.Am scos-o si eu afara.Anul trecut am tinut-o in soare si poate de aceea nu s-a comportat foarte bine.Acum este la semiumbra.Vad ca ii place mai mult.Frunzele ramase tot rasucite sunt :? .De ce?Numai ea stie.........Nici eu nu o mai ud asa des; de frica :mrgreen: .Trebuie sa ii gasesc chichita acestei plante de care nu prea m-am ocupat ce-i drept :wink: asa cum ar fi trebuit.
 

Timy

Member
Am cumparat o strelizie de 2-3ani, dar dupa ce am citit, trebuie sa am rabdare s-o vad inflorind...numai la 5-6 ani infloreste, si doar cand e stramt in ghiveci...
deci asteptam :fluierat: :astept:
 

attila

Member
Daca nu va deranjez si eu un pic
Ar fii pacat sa nu va arat este al 2 lea an de cand anfloreste

...........
...

nu este cea mai frumosa ca pana acum nici nu am observat ca anfloreste
 

sini

Well-Known Member
Da,da.E superba!
Poti sa ne deranjezi mai des cu asemenea poze.
Sa-ti traiasca!

Eu am pierdut-o fara nici o explicatie.Acum am o Str. Nicolai.Poate ea imi va face si floricele.
 

attila

Member
Va multumesc frumos in numele plantelor
Draga sini cu strelitzia nicolai este singura problema ca creste urias peste 6 metri este un fel de banan am vazut an realitae una era fenomenala am si eu din seminte de la o forumista din Israel ea are an gradina din fata casei este ceva splendid .

Parca eu asa am observat ca creste mai repede decat surioara sa.
Sa ai noroc la ea ca la plantele astea norocul este 90% si doar 10 este a noastra .
O zi placuta .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Atilla pentru frumusetea de Strelitzia!
Si eu am una dar pana sa infloreasca heee heee mai este mult!
In orice caz e superba!
 

sini

Well-Known Member
Multumesc pentru informatii,Attila.Si eu am obtinut-o tot din seminte.Deocamdata e mica,chiar daca are doi ani.Poate ca la noi,neavand conditiile din tara lor,nu va creste asa mare.Vom vedea.A mea are cam 20 cm.Ce-mi poti spune despre a ta?
 

sorina

Active Member
Eu am o strelitzia de vreo 3-4 ani , nu stiu ce sas-i mai fac sa-i mearga bine , frunzele se aduna si se pateaza cu maro pe marigini de fapt sunt doua plante in acelasi ghiveci si am tot taiat frunzele bolnave ca acum am doar 2 frunze sanatoase , o ud regulat sta fara la umbra , acum i-am schimbat si ghiveciu si i-am mai retusat putin radacinile ca arau Imense :( i-am adugat substrat nou si astept . A inceput sa ma cam enerveze :| :| :|
 

Kati

Active Member
Nu e bine sa-i tai radacinile. Strelitzia infloreste doar cand radacinile i-au ocupat tot spatiul din ghiveci si stau stranse. Fa o poza cu frunzele sa vedem care e baiul.
Apropo, ieri am vazut niste mini Strelitzia la expo de la noi - INFLORITE! Asa ceva in viata mea nu am vazut, o planta pitica de 30-40 cm sa infloreasca! Florile nu aratau ca la cele mari, erau mai ciudate, mici si de alta forma.
 

attila

Member
Deci ,ale mele cam 7 ani au, dar sunt la care nu-i stiu varsta,ca am cumparat planta mare si nu au iesit la mine din seminte ,

Cat despre conditii ,vara la semiumbra si protejat de vant ca se rupe frunza
Singura treaba ce nu-mi place la aceste plante ca nu infloresc vara sa faca placerea sa tine omul in gradina asa in sera poate nici nu observi .
 

George

Member
E musai sa-mi laud si eu planta, mi-a inflorit de multe ori pana acum dar niciodata nu a facut doua tije ca acum :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgicaaaaaaaaaa...........citi ani o avea oare???A mai crescut?Vad ca ii merge super :clap:
 
Sus