Stiati ca...?

A

Anonymous

Guest
Oxidul de cupru este un foarte bun remediu contra manei de rosii, struguri, etc.
Ce fac eu;
Iau un fir electric, ii dau plasticul jos, il ard pana devine rosu (este imbracat de o pelicula de protectie care poate fi arsa de foc) il tai sa fac bucati de 3/4 cm si ......traversez piciorul rosiei cu el.
O precizare; firul de cupru trebuie sa fie in contact permanent cu solul. De ce ? Pentru ca in contact cu oxigenul si cu solul care este umed, cuprul se oxideaza si produce oxid de cupru. Oxidul asta de cupru, trece in seva plantei si o apara foarte mult de mana. O alta metoda este da a pune araci din tub de cupru, are acelas rezultat.
 

v.cristina

Active Member
asta chiar ca este foarte interesant dar pare destul de riscant pentru planta
pacat ca eu nu am loc sa plantez rosii
:)
 

doina

Member
Foarte interesanta ideea Nevaci. O sa le spun parintilor mei sa incerce aceasta matoda pentru rosiile care mai sunt in viata acum in curte. De cati-va ani nu au mai avut recolta de rosii din cauza manei. Cred ca trebuie aplicata metoda pe plantele sanatoase , la cele manate cred ca e deja tarziu.
 

fixpix

Active Member
Nevaci a spus:
Oxidul de cupru este un foarte bun remediu contra manei de rosii, struguri, etc.
Ce fac eu;
Iau un fir electric, ii dau plasticul jos, il ard pana devine rosu (este imbracat de o pelicula de protectie care poate fi arsa de foc) il tai sa fac bucati de 3/4 cm si ......traversez piciorul rosiei cu el.
O precizare; firul de cupru trebuie sa fie in contact permanent cu solul. De ce ? Pentru ca in contact cu oxigenul si cu solul care este umed, cuprul se oxideaza si produce oxid de cupru. Oxidul asta de cupru, trece in seva plantei si o apara foarte mult de mana. O alta metoda este da a pune araci din tub de cupru, are acelas rezultat.
hmmm.... mersi de info. o sa le zic si eu parintilor. ei cultiva cam prea multe rosii in gradina... pentru consum, bulion, etc....
ce nu inteleg eu... este... cum faci ca firu sa fie in contact si cu pamantu si cu aeru. ca in poza ta, vad ca e mai mult cu aeru si mai putin cu pamantu. daca e pe orizontala, e fie cu aeru fie cu pamantu...
trebuie indoit firu la un capat ca sa ajunga in pamant ???
daca ai incercat metoda...poate imi poti spune ce si cum.
si inca ceva...cam cand trebuie introdusa tija asta? cat de mari sa fie plantele?
hmm... oricum... o sa le zic parintilor sa incerce la cateva plante si sa vedem diferenta!
mersi!!!
 
Sus