Stevia

Claudiavis

Active Member
Va rog sa nu rideti de mine, stiu ca stevia e aproape o buruiana, dar as vrea sa o am si eu in gradina, ca e tare buna la ciorbe. Imi spuneti si mie cum fac rost de ea? Se gasesc seminte de cumparat? Sau cum se inmulteste?
Multumesc frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: nu mai scapi de ea veci si se intindeeeeee..............Mai bine pui loboda .Pune-o pe linga gardul vecinului daca nu te ai bine cu el sau undeva mai departe de casa ta ca rasare si din seminte aduse de vint.Asa m-am pricopsit si eu cu ea prin gradina :x si eram fericita nevoie mare :mrgreen: si acum trebuie sa sap ca pentru o fintina ca sa o scot .Mai bine cumperi din piata decit sa te pricopsesti cu asa ceva in gradina in care banuiesc ca mai vrei si alte legume.Ca de ex. rosii cherii :wink:
 

mirela06

Active Member
Asa-i. Eu am avut in gradina, pe aici, pe acolo, loboda din semintele aduse de vint, de la vecina. Nici nu am nevoie sa pun. Are atit de multa printre unele runduri de la vie, ca ma aprovizioneaza cind am nevoie. Asa vecini mai da. :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Acum nu cred sa mai gasesti seminte,s-au scuturat de mult,cauta sa gasesti cateva rasarite acum,dupa ploaie si sa le transplantezi la tine in gradina,succes!
 
Desi pana acum am tot cules de prin alte locuri cand aveam nevoie,anul acesta am observat ca mi-au rasarit doua in gradina...asa ca de-acum merg doar pana in gradina sa culeg :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si o sa se intinda de o sa iti doresti sa scapi de ea.Intreaba-ma pe mine :)
 

victoria

Active Member
Daca ai grija sa ii tai tija care infloreste inainte sa inceapa sa se usuce semintele,ai scapat de grija
 
Sus