Stephanotis

iudit

Well-Known Member
Moderator
Super!Si bravo tie ca ai reusit sa-l tii in viata si mai ales sa si infloreasca!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine se tot invarte in jurul cozii , sper sa faca si altceva decat frunze :rofl:

frumos buchet Sini :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
se pregateste si-al meu de inflorit:

E cam batran si-a cam chelit, nu prea stiu ce sa-i fac. Are vreo 3 sau chiar 4 ani, infloreste in fiecare an dar nu-mi place ca nu e stufos :(
 

akhalteke

Member
Mada, tu unde il tii?
Felicitari fetelor pt floricele! Al meu nu vrea nicicum, ma enerveaza tare, dar pana traieste tot mai sper....
 

akhalteke

Member
Apai de ciuda ca nu mi-a inflorit inca l-am dat si eu afara in ploaie de cateva zile, poate se enerveaza si el pe mine si se apuca de inflorit. :rofl:
 

analori

New Member
Buna
Am vreo sansa sa inradacinez in apa o frunza de stephanotis ( luata :) cu tot cu nod de pe o planta mare) ?
 

Roxana Peled

Active Member
Eu ma indoiesc ca merge cu o simpla frunza pusa in apa, e o planta cam dificila ...
Eu am reusit sa prind doar un butas din doi (celalalt a murit) cu hormoni de inradacinare si pus in sera (sticla PET de 5 l). I-a luat mai bine de 1 luna si jumatate sa dea primele frunzulite in timp ce planta mama a murit de la simplul schimbat al ghiveciului :) .
 

analori

New Member
Ati avut dreptate...se ingalbeneste frunza, nu se poate inradacina asa...am sperat degeaba.
O sa trebuiasca sa-mi cumpar una, chiar daca e prea pretentioasa.
 

akhalteke

Member
Iaca cine a asteptat sa plec eu din Romania ca sa infloreasca :suparat:



Se pare ca totusi ii place afara vara, e al doilea an cand l-am scos si l=am lasat sa se catere pe balustrada. :D
 

ramona

Member
eu am inradacinat foarte usor in apa. dar am luat de la cineva un lastar foarte tanar si in apa a inradacinat usor. acum e atat: http://ramo.sunphoto.ro/Stephanotis/102820479
am si eu o nelamurire: nu reinfloreste ca si hoya pe aceeasi tija? sau care e treaba? ca al meu e cam mititel si a fost plin de boboci si unii s-au uscatcu tija cu tot. face alte tije la urmatoarea reinflorire?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geodezia, imi pare rau. De ce a murit? Unde ai mutat-o? Sau e vorba de transplatare?

Ramona, stai linistita. Va da noi tije cand infloreste din nou.
 

geodezia

Well-Known Member
da cred ca de transpalntare am mutat-o dintr-un vas mic intr-unul mare
na peste iarna ca mai toate plantele mele saracele au suferit
o mai astept inca nu am tait din ea poate poate
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Simtim, simtim! E splendid mirosul asemeni puiului. Bravo harnicutului si stapanei! Ale mele au iesit din iarna si tanjesc dupa sol proaspat. Sper sa ma pot apuca curand de transplantari. Am cam intarziat anul acesta!
 
Sus