Stephanotis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Miha , eu fac asa cu plantele care le primesc :

Daca solul nu mai permite schimb imediat , insa daca mai rabda atunci fac cateva zile adaptare la mediul din casa mea , doua socuri e prea mult pentru o planta :wink:
 

bibacj

Member
Si al meu a chelit peste iarna. Acum e plin de lastari dar nici gand de boboci. Ai vostri ce fac sau ce le faceti sa infloreasca?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dupa ce lastaresc trece o mica perioada de formare a mugurilor florali si depinde de noi sa i asiguram conditiile pentru asta :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
al meu e lin de flori, al treilea an la rand :), poate o sa-i fac si poze
am avut bafta cu el dar tot ce-i fac e sa-l ignor, in mod special iarna cand il ud rar, cand imi aduc aminte.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am prins doi pui din planta mama , mama murise si am reusit sa salvez, au stat bine mersi si cum au dat un pic de lastari am zis sa i bibilesc un pic si s-au suparat un pic si au aruncat varfurile....Daca stiam ca sunt asa de fitzosi ,..... :rofl:
 

anette_b

Member
unul din cei 3 stephanotis ai mei da coltul. imi pare tare rau . toate frunzele s-au ingalbenit si au cazut. tulpina e inca verde. nu l-am udat suficient si era in substrat care nu retine apa. :cry: .
ce sa ii fac? era foarte frumos.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine nu o duce rau , dar nu stiu cum sa l fac sa inflloreasca , se tot invarte , a dat lastar nou dar ...degeaba.

Niciodata nu l-am avut inflorit in casa dupa ce a fost luat :roll:

De fapt sunt doi :oops: dar se comporta la fel , in schimb aceiasi chestie , uscat la radacina.....
 

akhalteke

Member
Tot nu se indura sa infloreasca inca, dar l-am lasat sa isi faca de cap, macar bufnita se simte mai aproape de mediul natural :rofl:

 

anette_b

Member
am de 2 zile 2 stephanotis noi-nouti. ambii cu boboci si flori. unul l-am asezat in balcon , unul in dormitor. de frica paianjenului (e epidemie mare de asa ceva :oops: ) i-am pulverizat cu spray anti-acarian , fungi , insecte. preventiv.

rezultatul : cel din casa e vesel si deschide flori , cel din balcon are toti bobocii pleostiti. eu nu mai inteleg ce se intampla ! in balcon e caldutz...
o fi prea putina apa ?sau ce ?
 
Sus