Stephanotis

George

Member
Maia36 Trimis: Lun Mar 06, 2006 8:44 am Titlul subiectului: Stephanotis
Am citit ca la unele plante pot obtine o ramificare daca le ciupesc.Mai exact cum pot realiza aceasta ciupire?
 

George

Member
sonya Trimis: Mar Mar 07, 2006 1:00 pm Titlul subiectului: Stephanotis
Din cite stiu eu, planta aceasta e mare iubitoare de lumina si caldura, viguroasa, dar pretentioasa. Si a mea este relativ recent primita (<1an), dar florile au rezistat ~1,5luni. Trebuie stropita cu apa calduta (fara Clor). Iarna se uda mai rar! Dar, in conditii de apartament, trebuie sporita umiditatea (ex.pietricele ude in farfurie). Citi metri are planta ta? si de cit timp o ai?
 

George

Member
Maia36 Trimis: Mie Mar 15, 2006 9:57 am Titlul subiectului: Stephanotis
Sonya planta am primit-o cam de o luna si cele doua buchete de flori au cazut.Unul dintre cele doua nu a mai inflorit si bobocii existenti au cazut.O voi uda asa cum mi-ai spus caci eu am udat-o cu apa rece de la robinet.Locuind spre est deci am dimineata soare va pati ceva planta daca o pun pe pervazul ferestrei?Acum o am pe o etajera in balcon ferita de razele soarelui dar avand lumina.
 

George

Member
sonya Trimis: Mie Mar 15, 2006 7:37 pm Titlul subiectului: stephanotis
stephanotis
1. Planta nu se muta atunci cind are boboci; nici macar nu se roteste ghiveciul in geam. Rezultatul oricarei miscari este caderea bobocilor.
2. Lumina trebuie sa fie indirecta, dar puternica.
3. Poti sa-i pui niste fertilizator, poate a fost obisnuita asa (stii cum sunt plantele fortate pt. comert!!, pamintul este f.sarac.)
4. In perioada oct.-febr. se lasa in mod normal in repaus. Deci , a ta este o planta fortata si ai schimbat climatul.
 

George

Member
Maia36 Trimis: Lun Mar 20, 2006 8:54 am
Sonya tu ai desfacut planta de pe cercul de sarma care o sustine?M-ai intrebat cati metri are planta si cu aproximatie pot spune ca are 1,5m caci eu am lasat-o asa cum am primit-o pe sarma.Acum daca nu mai are flori o pot muta la geam ?Va pati oare ceva daca are dimineata soare?
 

George

Member
yrandreia Trimis: Mie Mar 22, 2006 10:57 am
Si pe mine ma intereseaza cum sa-l tund! Eu il am exact asa cum era anul trecut... infasurat pe suportul lui! Este verde, ok, nu are boboci... a ramas in acelasi stadiu de cand s-au trecut florile.
Trebuie sa-l tai? Daca da... de unde ?
 

George

Member
ani Trimis: Mie Iun 21, 2006 6:18 pm
Eu am omorat un stephanotis taind prea mult din lastari, asa ca daca au crescut prea mult, incearca un marcotaj: pui varful lastarului cu doua -trei noduri pe un alt ghiveci cu turba si-l fixezi cu o agrafa pe pamant. Poti sa faci cateva incizii fine cu o lama sub nodul respectiv. Speli cu apa calda seva care intarzie inradacinarea si pui putin agent rizogen (radistim). Va face radacini cam in patru saptamani. Atunci poti taia lastarul si ai si o planta noua
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce am cumparat planta la inceputul lui decembrie am citit mai multe despre ea si de asemenea tot ce ati scris voi.Ceea ce am observat eu pina acum urmarindu-i evolutia(deci NU ceea ce am citit) repausul care este necesar nu trebuie sa fie "uscat".Planta cere apa/eu ud florile numai cu apa de ploaie fiindca am din belsug deci nu se pune problema apei/fiindca am observat ca atunci cind am lasat-o citeva zile seaca au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele de la baza si sa cada.In momentul in care am udat-o si am stropit-o si pe frunze si-a revenit.Deci pamintul trebuie sa fie reavan si in perioada de odihna.Desi se spune ca pe perioada de iarna este bine sa stea la temperaturi scazute se pare ca plantei mele nu-i prea place frigul.Asa ca o tin la o temp.de cca.16-17 gr.pe pervazul unei ferestre orientate spre sud.
Sper ca aceste abateri de la regula scrisa sa nu influenteze negativ urmatoarea inflorire.Probabil si datorita faptului ca este o planta fortata sa se comporte asa.
Daca aveti si alte observatii referitoare la aceasta planta.......sunt curioasa.
 

Tina

Active Member
Gabiuta, eu am un stephanotis de vreo 2-3 ani.. in primul an habar nu am avut ca trebuie pus la frig, asa ca l-am tinut in casa... si evident ca primavara nu a inflorit, ba pierduse si o gramada de frunze.... iarna urmatoare l-am tinut la frig (pe holul de la servici care e neincalzit, dar a avut lumina) si l-am udat cum il udam si inainte (de 2 ori/saptamina) si primavara urmatoare chiar a inflorit.. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deci s-o pun unde tin cactusii ca sa-mi infloreasca.......OK.Chiar mai vreau flori ca sunt superbe.
 

bibacj

Member
Nici a mea nu a inflorit. Dar pana acum am tinut-o in camera la 23-24 grade. Sa incerc sa o mut acum la 16-17 grade?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu asa am citit ca trebuie tinuta la frig.Dar am avut senzatia ca nu-i merge bine.Acum am mutat-o din nou la frig cca.9-10 grade in camera cactusilor.Sper sa nu fac vreo prostie ......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine,bine si daca nu avem?
Bianca,cred ca trebuie mutata.Am mai citit pe inca doua site-uri si tot asa scrie.Mie mi s-a parut ca nu-i merge dar ma conformez fiindca vreau musai sa-mi mai infloreasca.Eu am luat-o cu flori,s-au trecut si se pare ca in primavara poate inflori din nou daca are conditiile necesare.Asa ca pune-o la racoare mai bine.......
 

ana popa

Member
Stephanotis-ul trebuie tinut iarna la o temperatura de 13-16 grade. Eu l-am primit pe al meu anul trecut in ianuarie, era plin de flori, dar in scurt timp toate florile au cazut din cauza temperaturii prea ridicate(20-22 grade).Frunzele au inceput sa ingalbeneasca pe rand si sa cada. Apoi l-am mutat in hol unde sunt 14-15 grade, i-a mers bine iar in vara a fost plin de flori.
Sub temperatura de 10 grade nu rezista.
 

Simina

Active Member
N-am stiut ca stephanotis-ului ii place la rece in acest sezon si uite ca am nimerit tinandu-l din octombrie pe un balcon inchis. Ce-i drept nu s-a suparat, dimpotriva - a dat frunze noi.
 

ani

Member
Trebuia sa intre in repaus, dar daca tot cresc lastari este bine sa-i tai si sa lasi 2,3 noduri la fiecare ramura.
 

mae

New Member
cred ca plantei mele nu-i prieste ceva...mie mi se pare ca are ghiveciul un pic cam mic...i se ingalbenesc frunzele si au inceput sa-i cada bobocii..ce ma sfatuiti sa-i fac?sa incerc o transplantare?
 

mae

New Member
da, aveai dreptate, trebuia sa dau mai multe detalii..il lassasem in ghiveciul cu care am luat-o ca mi s-a spus de la florarie ca nu este cazul pt o transplantare...dar i-am schimbat ghiveciul ieri si deja se vede pe ea ca si-a mai revenit un pic(am mutat-o si la racoare)
 
Sus