Stephanotis

giulia

Member
am si eu un stephanotis de anul trecut , a avut boboci , a tinut toate florile , dar in vara m-am gandit sa-l inmultesc prin marcotaj aerian dupa care nici n-a murit , dar nici bine nu i-a fost .prin iarna avea maxim 7 frunze .nu tocmai verzi . acum are 3 lastari lungi si o gramada de manunchiuri cu bobocei .
va dau aceste amanunte pentru ca eu il iau destul de des din locul lui , ii mai prind lastarii care cresc cum vor , sta la geam orientat s-e , asta iarna a stat tot acolo - balcon , ii pun apa mai des de 2 / saptamana , intr-adevar i se usuca pamantul la suprafata , acum o saptamana i-am schimbat ghiveciul ca avea radacini iesite si cred ca mi-e oarecum indiferent daca infloreste sau nu .in timpul asta el

isi vede de treburile lui .
 

ghia_don

Active Member
Tocmai i-am scos afara in gradina, si i-am asezat intr-un loc unde au soare doua -trei ore pe zi dimineata. Unul din ei are doua chestii pe un lastar care seamana cu un manunchi de bobocei...Voi vedea cum reactioneaza afara, dar indiferent de situatie acolo vor ramine pina la toamna.
 

giulia

Member
si la mine asta iarna a stat la aceeasi temperatura cu orhideele , violete , epiphillium , cam 15 - 18 grade .nu m-am gandit insa sa-l transfer afara .
 

ramona

Member
Stephanotis afara? Eu m-am gandit la asta dar nu am avut curajul. Al meu e in casa la racoare. A ramas cu 4 frunze dupa ce l-am cumparat si acum incepe sa dea frunze. Sunt tare multumita de el si ma bucur ca isi revine, credeam ca o sa-l pierd. Dar afara nu e cam cald pentru el? Eu stiu ca iubeste racoarea...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Al meu e afara de vreo luna.Are lastari noi.Il tin la umbra totala si-l pulverizez zilnic.
 

ghia_don

Active Member
Afara, sub cerul liber, dar la umbra intre doua thuia...acolo ii voi tine pina la toamna. Deocamdata nu se pling :wink: ...
 

giulia

Member
"afara " la mine inseamna pe un balcon deschis insa pe pervazul geamului de camera . nu-l bate soarele deloc , e la adapost . pare neschimbat .
 

ramona

Member
Oare sa incerc sa il scot afara?! ... Ma mai gandesc ca are deja noi lastari si ma tem ca daca il scot afara iar nu o sa-i placa mutarea... :?
 

giulia

Member
si al meu are lastari noi si multe buchetele cu boboci si l-am dat afara si vad ca nu-l deranjeaza . si daca-l deranjeaza tot acolo ramane .
 

ramona

Member
Gata! Mi-am facur curaj si mi-am scos si eu stephanotisul afara... :wink: dar se pare ca ii place tare mult... :) :) :)
 

angela draganoiu

Active Member
dupa un an de asteptare si al meu s-a hotarat sa ma onoreze cu flori. mi-a fost teama ca va scutura bobocii pt ca am luat ghiveciul din locul lui sa mai infasor un lastar si atunci am vazut ca urmeaza sa inflreasca. azi erau deja mari. Doamne ce bucurie. o a-i fac poze dupa ce infloreste.
 

angela draganoiu

Active Member
da Dya mai ales ca sint la al 2 lea. pe primul l-am dat pt ca nu se adapta la mine, sau asa mi s-a parut mie. pe asta l-am luat si nu l-am mai miscat din locul unde l-am pus initial, intr-un loc mai umbrit din balcon a avut rece peste iarna si cald vara dar nu soare direct, l-am udat rar si cu putina apa si, evident, cind si cind ingrasamint.
 
Sus