Stephanotis

ramona

Member
Nu vreau sa te dezamagesc dar eu am incercat sa prind un lastar si nu am reusit. Dar daca ii pui pe tulpina solutie pt inradacinare poate ai sanse.
Dar nu fi suparata ca ai unul foarte frumos care creste (eu sper sa nu il pierd pe al meu).
Multa bafta! :D
 

miki70

Active Member
Ramona dc ii pun sol de inradacinare mi-e ca afecteaza plata mama si mai bine il las asa. Stephy al tau nu mi se pare ca arata f rau, si al meu a pierdut cateva frunze pana sa inceapa sa-i dea lastarii.
 

ramona

Member
Da? Vai ce fericita m-ai facut! Inseamna ca de aia a pierdut frunzele pana s-a obisnuit la mine.
Eu am o parere: mai bine pierzi un lastar decat o planta intreaga.
Eu am tinut lastarul in pamant 2 sau 3 luni pana s-a uscat asa ca daca nu se usca sa nu iti faci iluzii, oricum ai planta mama. Bafta multa cu el! :D :D :D
 

miki70

Active Member
Eu sper sa-i mearga platutei dar mi-e tare frica ca am deranjat-o cand i-am schimbt pamantului de la suprafata. Cand am inlaturat pamantul am dat peste mici radacini f f dese :(
 

onix_mih

New Member
Buna ziua.Am si eu un Stephanotis de 1 an si jumatate. Frumos de altfel dar de cand am ramas gravida adica de 8 luni ia aparut si lui un fruct, care a crescut si acum este imens. De atunci nu a mai inflorit, nimic doar ii creste fructul. Ce stiti despre acest fruct?
 

AncaS

Member
Buna, am si eu un Stephanotis plin de boboci :D . Anul trecut cand l-am cumparat si-a pierdut toate florile ... dar de data asta ca sa fiu sigura nu l-am mai mutat nici un milimetru din loc. E intins pe un geam pe care nu am nevoie sa-l deschid si unde la vara va avea multa lumina dar fara soare direct... Abea astept sa-l vad cu flori :D am inteles ca are un miros foarte puternic
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si da si nu :roll: .Nu iti muta nasul din loc si nici nu iti parfumeaza incaperea daca la asta te astepti.Miroase .........frumos.Si atit!Sper sa iti inflorasca curind sa te convingi :D
 

ghia_don

Active Member
I-am schimbat si eu pamintul, dupa o iarna in care a stat cuminte...Am amestecat pamint Florimo si mranita, de acum am sa vad cum se comporta in substratul asta.
 

AncaS

Member
Mi-a inflorit !!!!!!! :D are 2 inflorescente complet inflorite, si alte 2 cu boboci, miroase frumos dar intradevar nu muta nasul :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari! Este o planta mofturoasa si daca a inflorit inseamna ca-i place cu adevarat la tine :wink: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tu ai salvat una eu am inecat una :x
Am uitat pur si simplu ghiveciul pus intr-o farfurie cu apa o noapte intreaga.Am fugit la telefon cind am pus-o si.........dimineata nu mai aveam ce alege din el :cry: :cry: :cry:
Tocmai facuse lastari noi.Multi si frumosi :(
Riscurile aiurelii :mrgreen: .Nu-s rea de paguba.Altul la rind :D
 

AncaS

Member
:( imi pare rau Gabiuta, dar nu ai incercat s-o inmultesti din lastarii respectivi? Stepha e o planta super frumoasa dar extrem de sensibila la chestii noi ...

Ca tot zic de lastar.. ce fac cu el cand se trec florile... sa-l tund sau mai face tot pe el flori (ca si hoya) ???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum sa nu incerc?Evident.Nu stiu insa ce voi reusi :) .
Iti spun insa sincer ca stiind ca se gaseste de cumparat (si nu foarte scump :) ) planta marisoara, nu mai am rabdarea necesara sa scot plantuta din lastar.Oricit de mare satisfactia ai avea :mrgreen:
 

albela

Active Member
Trebuie sa ai grija mare sa nu il muti deloc sa nu il uzi nici prea mult nici prea putin, etc, ca e tare senibilos :) . Si la meu a avut cativa bobocei acum vreo 2 luni dar i-a pierdut pe toti :cry: .
 

albela

Active Member
La mine a fost de la mutare. A cam fost foit si nu i-a placut deloc. Eu il ud de cate ori ii vad pamantul uscat. Cam de 2 ori pe saptaman. Nu l-am pulverizat niciodata pe frunze. Cred ca e necesar doar daca e foarte cald. Dar al meu sta mai la racoare. Nu l-am scos afara si nici nu il scot deloc il las in aceeasi pozitie cat mai nemiscat.
 

angela draganoiu

Active Member
al meu sta nemiscat de anul trecut cind l-am luat. de udat il ud rar si putin. la mine in balcon e foarte cald deja de aceea il pufui pe frunze cu apa. pina acum nu a inflorit eu tot mai sper ca daca nu il voi da si nu mai iau altul, sint la al 2 lea.
 
Sus