Stephanotis

nutilepadat

Active Member
:eek: se pare ca stpha al meu nu prea ma indrageste :cry: a inceput sa i se usuce si sa se ingalbeneasca cateva frunze :cry: i-am facut toata siesta....nu mai inteleg.... :cry: dupa ce am cicit toate paginile legate de stepha,sper sa nu decedeze :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Atentie la udare. In perioada asta are nevoie de racoare si udare superficiala. Ar trebui sa fie in repaus, nu?
 

miki70

Active Member
Am si eu un Stephy din aug 2008 si pana acum m-a chinuit cu mofturile lui, dupa ce i-au cazut florile i-au cazut vre-o 5-6 frunze pana acum, i s-a uscat complet un lastar , dar.... vad ca a prins viata :D . Ii dau mugurasi noi de lastari :dans: . L-am tinut in ghiveciul de la florarie pana acum si mi-e frica sa umblu la el , voi ce ziceti? Sa astept pana lastarii sunt mai vigurosi si abia apoi sa-i schimb ghiveciul?

 

lelia

Well-Known Member
Acel muguras este o viitoare inflorescenta,eu zic ,ca poti sa-l muti intru-n ghiveci cu doua dagete mai mare decit cel de acum fara ai deranja radacinile iar pamantul adaugat sa fie la temperatura camerei daca il ti in casa,daca nu-i vei deranja radacinile si vei continua sa-l ingrijesti ca si pina acum ,nici nu-si va da seama de schimbare .Bafta si speram sa ne incanti cu poze fiind inflorit :D
 

angela draganoiu

Active Member
Lelia esti sigura ca e muguras ? si al meu a avut aceeasi reactie ca al lui Mikisor, dupa ce l-am adus acasa. eu l-am mutat de mult in alt ghiveci si a reinceput sa creasca dar nu indraznesc sa-l iau din locul lui de frica sa nu se supere, ca e tare mosfturos, dar diseara ma uit la el sa vad poate are si al meu asa ceva.
 

lelia

Well-Known Member
Angela eu asa cred ,pt ca mugurasii ies la sobsoara frunzelor si ramin asa chiar si doua luni, iar lastari cresc relativ repede.Nu ii plac plimbarile si nici curenti de aer.Sper sa ai mugurasi si sa te bucuri de superbele lui flori :D
 

nutilepadat

Active Member
Al meu stepha nu ma mai vrea :cry: a chelit de tot,dar am o mica speranta are o frunzulita mica de tot,poate se indura ea de mine :oops:
 

miki70

Active Member
Lelia pai dc e muguras de floricica nu ma indur sa-i schimb ghiveciul acum. Nu cred ca i se schimba prea usor pt ca are sarma ac bagata in pamant si cine stie cum e prinsa de ghiveci. Cand ii schimb pamantul vreau sa-i schimb si sarma, sa-i pun o scarita.
Vreau sa va spun ca nu-i place caldura, tb sa fie cat mai departe de calorifer. Eu l-am tinut in vre-o 3 locuri si numai aici a inceput sa-i mearga. Caloriferul in cam ac sta deschis f putin .Il ud aproape zilnic cu f f putina apa, cateodata si plata :) .
 

miki70

Active Member
Al meu creste-creste si iar creste :D , numai un muguras nu creste, o fi floricica cum zice Lelia. Inca nu i-am schimbat giveciul pt ca nu am reusit sa cumpar pamant pana acum. Ii pun apa cu vitaflora f putin la 2 zile si vad ca-i place.
 

claudia_s

Member
nu e mofturos isabella, iti spun eu :rofl: dupa ce l-am chinuit 3 ani . Are cateva cerinte de la care nu face nici o abatere dar in rest e foarte simplu de ingrijit. Dupa 3 ani de chin i-am descoperit pretentiile intamplator iar de 2 ani incoace in fiecare an e plin de flori si nu mai cheleste peste iarna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este.Claudia are dreptate.Daca reusesti sa ii satisfaci dorintele chiar nu e greu de mentinut in viata :) .Racoare,racoare,racoare iarna..... vara umbra,umbra,umbra si mai ales umiditate in ambele cazuri :rofl:
 

ramona

Member
Stephanotisul meu face pe incapatanatul. prima data cand l-am cumparat i-au cazut florile, apoi unele frunze se patraza, se ingalbenesc si cad.
Sa incep sa ma ingrijorez? :? :? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ramona,cu parere de rau da.Cam ar trebui.Nu cumva l-ai udat prea mult?L-ai pulverizat ?L-ai mutat des?
 

ramona

Member
L-am pulverizat, nu l-am udat prea des (parerea mea, doar cand am vazut ca i s-a uscat substratul) si abia l-am luat, de atunci l-am mutat o data.
Chiriasi pe dosul frunzelor nu are. Oare e asa pana se obisnuieste la mine? Si transportul de la magazin acasa? Sa nu ii fi placut plimbarea, daca ziceti ca nu ii place sa fie mutat?
 

lelia

Well-Known Member
Ramona este sensibil la curenti de aer ,nu-i place sa-l plimbi prin casa nici prea multa caldura nu vrea ,daca nu-i vor putrezi radacinile ,chiar daca ii cad frunzele va regenera ,bafta :rose:
 

miki70

Active Member
Eu am vrut sa-i arat lui Stephy al meu pe unde sa se incolaceasca si am ramas cu lastarul in mana :cry:
L-am pus in pamant langa planta mama dar nu cred ca se va prinde. Frunzele proaspete de la lastarii tineri sunt cam galbene , una chiar a cazut astazi. :( I-am inlocuit pamantul de la suprafata in WE si cred ca nu i-a placut ca am umblat la ea.
 
Sus