Stephanotis

D

dyayzh

Guest
Nuti..ce-ti face lastarul de stephanotis? Da semne de prindere?
 

nutilepadat

Active Member
Nuuuuuuuuu Dya a pierit de mult ,si se pare ca si cei primiti de la TinaM la Sibiu cam tot aceeasi soarta au,de ce nu stiu se ingalbenesc frunzele si planta moare? :cry: .Cred ca imi iau gandul de la el :(
 

manuela

Member
Si la mine s-au ingalbenit frunzele si lastarii oferiti cu atat drag de Sorina si-au dat obstescul sfarsit...ca si lastarii de dafin. Cred ca nu le place aerul de Bucuresti... :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici nu stii Nuti draga cind o sa apara un stepha la tine in casa.Unul ditamai copacul :rofl: :rofl: :rofl: .
Abia acum incepe Romstalul sa aduca :) .O sa faca la un moment dat si reduceri,se mai deschide Baumaxul sau mai faci tu un drum pe la ei..........in Sibiu.Solutii exista nenumarate pentru plantele pe care le doresti din inima :D
 

albela

Active Member
Am cumparat ieri un stephanotis cu trei buchete de flori. Il mai tin la caldura pana trec florile si apoi la racoare? Sfaturi ceva despre ingrijirea lui, va rog..., ca am citit ca e tare pretentios.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cat de cald e unde il tii? Si cat de cald e la ... racoare?
Daca il tii la racoare florile vor tine mai mult.
 
D

dyayzh

Guest
Il tii mai la racoare, lumina buna dar nu soare direct. Udarea doar cand s-a uscat pamantul deasupra. Incearca sa-l muti fff putin spre deloc :wink:
 

albela

Active Member
Acum l-am pus in bucatarie unde sunt intre 21 si 23 grade. La racoare inseamna la mansarda unde sunt intre 12 si 18 grade in functie de cat bate soarele. Acum sunt cam 18 grade dar pe masura ce se scurteaza ziua si se raceste afara acolo scad temperaturile pana spre 12-13 grade.
 
D

dyayzh

Guest
Lasa-l unde este acum pana trec florile. In mansarda e prea frig pentru flori..zic eu...
 

albela

Active Member
In concluzie il las acolo unde e, nu il mut deloc, il ud cand i se usuca pamantul si probabil nu ii schimb ghiveciul pana la primavara.
 
D

dyayzh

Guest
Eu asa spun...Depinde acuma si in ce conditii a crescut si dezvoltat el si cum se va adapta la noile conditii. iti urez multa bafta :D
 

nutilepadat

Active Member
:eek: Tina sper sa am noroc si eu sa va incant ochii cu el,si pe aceasta cale vreau sa ii multumes unei persoane dragi mie care mi-i l-a trimis :*
 

tinaM

Member
Tina, il tii pe balcon? Ar merge si pe un pervaz estic, chiar de e un pic de vant? Cum l-ai descantat?
 

Tina

Active Member
Il tin afara, pe NV, il bate vintul, ploaia, etc si vad ca ii place..in afara de apa, nu i-am dat nimic.. o fi norocul incepatorului.. :rofl: :rofl:
Acum ar trebui sa il bag in casa, totusi, ca s-a facut frig.. :mrgreen:
 

tinaM

Member
Cum nu zisesi mai devreme? Ma gandeam c-o fi o planta din aia simandicoasa si alintata si cand colo... Bun pont pentru la anul si simplu de realizat
 
Sus