Stephanotis

Kati

Active Member
Ai mutat sau invartit cumva planta? Nu-i place sa-l misti cand ii apar bobocii. Cu toate ca... a mea cand am vazut-o cu boboci am transferat-o in casa. Era pe terasa, fiindca m-am enervat pe ea, ca tot anul nu s-a miscat deloc (nici frunze nici flori), doar prin august.
Asa ca TinaM, ai rabdare muuuulta! :evil: :)
 

tinaM

Member
Dar trei ani de rabdare nu-i destul? E in acelasi loc tot de atata timp. Singura schimbare a fost ca i-am pus ingrasamant de orhidee.
Ok, m-am calmat, o s-o iau cu rabdarea de la capat, ca parca n-as renunta la ea; aman bilantul firelor albe.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea a fost afara la semiumbra,acum e in casa si vad ca in varful lastarilor noi,are boboci.Va zic eu pe parcurs cum se comporta.
 

miki70

Active Member
Am primit si eu un stephi pe 21 aug . L-am pus in balconul inchis care e spre nord si vreo 10 zile l-am lasat in grija mamei pt ca am fost plecata in concediu. Cand m-am intors nu mai avea floricele dar a ramas verde . Am nevoie de ajutorul vostru.
- ii schimb acum ghiveciul? Este inca in ghiveciul de la florarie.
-il las peste iarna in balcon? mentionez ca nu am nici o sursa de caldura acolo dar mi-au supravietuit peste iarna: Craciunelul, ficusul Benjamin si o feriga. Dc il bag in casa tb sa-l tin pe un pervaz spre Sud si stiu ca nu-i place iar cand o sa bage caldura in calorifere o sa se usuce de tot.
 

Roxana

Active Member
cel mai recomandat este sa-l transplantezi primavara, iar temperatura minima trebuie sa fie de 8-9 grade, deci nu cred ca rezista pe un balcon neincalzit.
 

simona2

Member
La al meu au aparut lastari noi....dar ma intrebam cand apar si floricele ?
Cam la cat timp reinfloreste ?
 
D

dyayzh

Guest
Stephanotisul infloreste cand vrea el :rofl: Serios, e o planta absolut surprinzatoare, nu stii niciodata daca ii place sau nu :(
 

nutilepadat

Active Member
Fetelor am primit si eu un lastar de stephanotissi l-am pus direct in pamant il am de la intalnirea de la Bv dar de ieri am observat ca are frunzele cam "blegite" si nu da semn ca i-ar merge bine cum trebuia sa il pun in apa?HELPPPPPPPPPPPPPP ,nu vreau sa il pierd mai ales ca este amintire de la ANI :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Stiu doar ca se prinde greu si ca sa ai sanse mai bune, lastarul ar fi trebuit sa fie semilemnificat. Eu tot in apa as fi incercat inradacinarea. Daca nu-ti merge, promit sa rezolvam noi cumva :wink:
 

Tina

Active Member
Eu am prins, mai de mult, un lastar de stephanotis in pamint cu pet-ul in cap.. dar cred ca a fost norocul incepatorului, de fapt.. :wink: :wink: .. ce imi aduc aminte e ca a durat foooooarte mult.. :x
Nuti, daca nu reusesti, cred ca am si eu lastari disponibili..
 

miki70

Active Member
Stephanotisul primit de ziua mea in august e tot in ghiveciul de la florarie si e tare inghesuit saracul. Ce ziceti? Pot sa-l schimb acum sau sa astept pana in primavara?
 

miki70

Active Member
Eu i-as lua un ghiveci putin mai mare , il mut cu grija si ii completez cu putin pamant pe margine. Cred ca o sa iasa f usor pt ca are radacinile inghesuite si pt ca nu are flori il pot muta . In primavara dc incepe sa faca flori ce ma fac? Mi-e ca moare de inghesuit ce e.
 

angela draganoiu

Active Member
Mikisor eu l-am mutat cam acum o luna si jumatate in urma intr-un ghiveci un pic mai mare, l-am scos usor fara sa-i deranjez radacinile si am adauga doar putin pamint pe linga cel initial. nu s-a suparat insa a stagnat putin cresterea. dar acum a reinceput sa creasca. e o planta mofturoasa dar daca te strecori printre mofturile ei ajunge o planta minunata.
 

miki70

Active Member
Stiu ca e tare mofturoasa :( , asa zic si eu ca va iesi usor ghiveciul dar ce te faci cu sarma aia incolacita care nu se va mai potrivi cu noul ghiveci. Operatia tot tb sa o fac si cred ca dc tot o fac o sa-i iau o scarita frumoasa pe care sa-l reancolacesc . Imi tb 4 maini pt operatia asta :(
 

angela draganoiu

Active Member
pai nu. scoate-l mai intii cu sirma cu tot fara sa-l deranjezi si dupa ce l-ai instalat in noua "locuinta" il reincolacesti pe scarita. eu asa am facut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Miki cu multa rabdare si perseverenta te descurci numai cu cele din dotare :rofl:
Succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In momentul in care o sa bag planta in casa si ii voi gasi locul definitiv pe perioada iernii voi pune la inmultit cu metoda lui Ani :D .Asa ca Nuti,nu dispera.Sper din inima sa se prinda fiindca va fi si pentru mine un test caci nu am incercat niciodata inmultirea in felul asta :oops: .Asa ca..........ureaza-mi succes. :mrgreen:
 
Sus