Stejar

DracuMic

Member
Citat din "Bonsai pentru gradini si terase" de Wolfgang Kohlhepp:
"Bonsaii de stejar nu se obtin din deminte ci din plante gasite in natura"
Au nevoie de o inaltime de cel putin70 cm pentru ca frunzele sa apara mici si delicate iar marginea sa fie armonioasa.

Acum o luna jumatate am luat o ghinda incoltita de sub un stejar dintr-o parcare de prin Austria,am puso intr-un pahar de plastic cu un pamant amestecat cu nisip si de vreo 3-4 zile a ghinda sa crapat si incepe sa dea o tulpinita din ea.!
http://i259.photobucket.com/albums/hh29 ... ghinda.jpg

De ce nu s-ar putea ceva din ghinda mea?
 

Hariclea

Member
Mult succes!
Te admir pentru rabdarea de a incerca un bonsai dintr-o ghinda! :mrgreen: Tot respectul!
 
Ovidiu, cu acel stejar ai oportunitatea de-a incepe totul de la zero cu el.
Nu pierde aceasta oportunitate...
Succes si ai grija de el... o merita.
Vasile
 

vali

Active Member
Moderator
Eu n-am curaj sa ma inham la asa ceva... Poate doar dac-as observa ca fii-mea are oarece chemare, sa duca steagul mai departe. :)
Vorbim totusi de aprox. 20 de ani pentru a ajunge de la o ghinda la ceva de genul http://www.dkimages.com/discover/Home/G ... Oak-1.html

Asta nu inseamna ca toti trebuie sa gandeasca la fel.
Eu insa, prefer "sa vanez" ceva inceput deja de natura... :)
 

DracuMic

Member
La 30 ai mei+20 ai lui o sa fie 50 cand ma voi bucura si poate va vedea lumea si stejarul meu pe cine stie ce sait important.!
La cat a crescut in 3 zile parca-mi da curaj,si hai sa fim seriosi,traiasca fertilizarea; am citit despre el ca are cresterea destul de grea dar am tot timpul din lume.!
va tin la curent(nu 220) cu evolutia lui.! :)
 

Aurelian

Member
Salutare DM-ule ...felicitari pentru curajul de a incerca. Si eu in locul tau as proceda la fel, dar daca imi permiti un sfat..incearca (daca ai posibilitatea) sa il plantezi undeva direct in pamant. Cu siguranta cresterea ar fi mult mai viguroasa daca ai proceda asa si nu l-ai lasa intr-un ghiveci... Astfel, cred eu, ai avea posibilitatea sa te bucuri de el ceva mai repede.
Deci daca ai aceasta posibilitate sfatul meu este sa nu eziti sa-l plantezi afara direct in pamant...dar incearca sa pui o tigla pe fundul gropii in care il vei planta pentru ca radacinile ce vor creste din ce in ce mai puternice sa se duca prea adanc in pamant si astfel cand vei vrea sa il scoti o vei putea face mult mai usor.
Succes.
 

Aurelian

Member
Salutare DM-ule ...felicitari pentru curajul de a incerca. Si eu in locul tau as proceda la fel, dar daca imi permiti un sfat..incearca (daca ai posibilitatea) sa il plantezi undeva direct in pamant. Cu siguranta cresterea ar fi mult mai viguroasa daca ai proceda asa si nu l-ai lasa intr-un ghiveci... Astfel, cred eu, ai avea posibilitatea sa te bucuri de el ceva mai repede.
Deci daca ai aceasta posibilitate sfatul meu este sa nu eziti sa-l plantezi afara direct in pamant...dar incearca sa pui o tigla pe fundul gropii in care il vei planta pentru ca radacinile ce vor creste din ce in ce mai puternice sa NU se duca prea adanc in pamant si astfel cand vei vrea sa il scoti o vei putea face mult mai usor.
Succes.

edit: din graba mai devreme am mancat un "NU"...am corectat acum. Scuze
 

DracuMic

Member
Hmmm..stau la etajul 10 Aurelian.....acu este intr-un pahar,sambata am ceva timp liber si am sal pun intr-un ghiveci.
in pamant nam unde sa-l pun ca de il las in fata blocului ma astept ca in cel mai scurt timp sa dispara sau sa-l rupa vre-un ciudat sau sal rupa cainii vagabonzi.
Asa ca ramane ghiveciul cu fertilizator...si alte cele....la vara il scot pe bloc sa povesteasca si el cu soarele ca am numai geamuri inspre nord :( .
eu sunt un optimist din fire asa ca sunt sigur ca va creste mare si frumos foarte repede :)
 

Aurelian

Member
Faptul ca stai la etajul 10 si ca ai ferestrele catre nord este intradevar o problema... dar sa stii ca solutii exista intodeauna. Ma indoiesc ca dintre toate rudele si cunostintele tale nu gasesti macar o singura persoana care sa stea la curte sau chiar la tara...si chiar daca nu ai gasi si gradinita din fata blocului poate fi o solutie atata timp cat il vei proteja, printr-un mic tarc, impotriva ruperii accidentale, pentru ca de furat nu cred ca se va gandi cineva la asta cel putin cativa ani de acum incolo pana va capata o oarecare forma.
In concluzie, cosider ca mai intai trebuie sa intelegi aceasta necesitate si mai apoi sa cauti o solutie de amplasare direct in pamant...pentru ca solutii sunt convins ca vei gasi.
Eu unul in locul tau asa as proceda, dar ghinda asta este a ta ...si pana la urma tu esti singurul in masura sa decida ce trebuie facut cu ea.
 

Floria

Active Member
DracuMic,
Am reusit sa fac fotografii butasilor de stejar, pusi la stratificat in noiembrie anul trecut. Maine ii plantez in sera pentru inradacinare. Ai aici doua fotografii
 
Salut Ovidiu :)

Sa-ti traiasca stejarul, va trebuii sa aflii mai tarziu carei subspecii ii apartine. Vreau sa te intreb doar un singur lucru... paharul acela are capac sau nu?
Numai bine si sa ai grija de el... il merita.
Vasile
 

DracuMic

Member
Nu a avut capac de la inceputut sadirii,acum 3 saptamani am zgandarit putin pamantul deasupra ghindei si am tras-0 mai in sus,restul se vede...
 

DracuMic

Member
Sambata i-am schimbat pamantul,sa ales cu 2 feluri de lut galber+negru,se pare ca-i merge foarte bine crste ca nebunul :)

poate nu vi se pare ceva foarte interesant dar felul cum a crescut pina acum ma face sa ma simt extraordinar de bine......si sunt sigur ca nu trebuie sa astept 20 de ani sa scot o minunatie :)
 

vali

Active Member
Moderator
Sa dea Dumnezeu s-o tina tot asa!
Totusi, vei vedea ca la un moment dat ritmul cresterii va scadea. Deocamdata e pui. Si orice pui creste repede.

Spor.
 
Sus