Stejar din ghinda

ilinil

Member
Probabil ca in primii 5 6 ani de viata cresc mai lent dar porma recupereaza ei doar sunt asa inalti la padure ( as fi vrut sa zic codru in loc de padure dar nu cred ca mai avem codrii in tara noastra :( ) .
 
tatal meu a prins niste stejari din ghinda. Nu toate ghindele fac plante. Sunt si ele pe sexe :D . da !!! si eu m-am mirat cand am auzit dar pe el l-a invatat un sivicultor. O sa intreb cum diferentieaza ghindele. A pus 4 ghinde si au iesit toate. N-au rezistat decat un an, dar nu din vina lui, ci din a noastra, caci erau in ghiveci iar pisicile mele au udat sistematic acel ghiveci pana ne-am prins noi de poanta. Era prea tarziu. Creste greu, nu stiu daca se merita asteptarea, la fel ca si teiul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
tatal meu a prins niste stejari din ghinda. Nu toate ghindele fac plante. Sunt si ele pe sexe :D . da !!! si eu m-am mirat cand am auzit dar pe el l-a invatat un sivicultor. O sa intreb cum diferentieaza ghindele. A pus 4 ghinde si au iesit toate. N-au rezistat decat un an, dar nu din vina lui, ci din a noastra, caci erau in ghiveci iar pisicile mele au udat sistematic acel ghiveci pana ne-am prins noi de poanta. Era prea tarziu. Creste greu, nu stiu daca se merita asteptarea, la fel ca si teiul.
Probabil ca nu merita asteptarea, iar eu nici nu intentionam sa devin cultivator de stejari :) :) , dar ghinda mi-a iesit in cale intamplator, avea deja varful crapat, asa ca m-a pocnit curiozitatea...si tare vreau sa vad cum arata tulpinita cu ghinda-n cap
 

happy

Well-Known Member
Ce fel de ghinda este?Eu am adunat cam 30 ghinde(sunt mai mari ca cele de stejar normal) de stejar rosu din curte spital Fundeni ,si le-am plantat la Amara pe toate.Toate aveau 'motul'iesit .Le trebuie apa multa sa creasca ! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Ce fel de ghinda este?Eu am adunat cam 30 ghinde(sunt mai mari ca cele de stejar normal) de stejar rosu din curte spital Fundeni ,si le-am plantat la Amara pe toate.Toate aveau 'motul'iesit .Le trebuie apa multa sa creasca ! :D
Cred ca e stejar normal, arata ca toate ghindele care le-am vazut pana acum! Intre timp, ghinda mea s-a tot sucit si invartit de a iesit din pamant de tot si au rasarit din ea doua tulpinite, una are cam 3 cm iar cealalta e pe jumatate :? Sunt cam nedumerita, ca nu prea au cum sa creasca 2 plante dintr-o ghinda, nu? Tot incerc sa incarc poza si nu reusesc, ca pe langa faptul ca aici am net-ul la viteza Edge, mai si pica tot la 10 minute :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa arata ghinda mea mutanta...Scuze pentru calitatea pozei, e cam neclara, dar cred ca se vede ca sunt DOUA plante rasarite din ghinda!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acestia sunt stejarii mei gemeni. Oare ce-ar trebui sa fac, sa-l tai unul? Cred ca saptamana asta il plantez undeva in gradina si ma gandeam ca atunci as putea sa vad daca sunt crescuti dintr-o radacina unica sau fiecare e pe cont propriu...Doar ca imi e teama ca daca-i rascolesc radacinile ca sa controlez, poate se supara si nu se mai prinde...Voi ce ma sfatuiti sa fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Mnina, asa cred ca voi face si voi vedea pe masura ce cresc ce se mai intampla
 

ovi0808

Member
Plimbandu-ma prin parc am vazut si eu o multime de ghinde incoltite.
Am ales cateva...iata rezultatul:




Au rasarit foarte usor. Doar ca radacina pivotanta a iesit deja prin gaura de scurgere a apei din ghiveci; probabil ar trebui mutat afara.
 

happy

Well-Known Member
Ovi incearca sa-l faci bonsai,nu prea stiu bine cum se face.Incerc si eu cu stejar ,vezi ca este pe forum special pt. bonsai! :D
 

ovi0808

Member
happy a spus:
Ovi incearca sa-l faci bonsai,nu prea stiu bine cum se face.Incerc si eu cu stejar ,vezi ca este pe forum special pt. bonsai! :D
Voi citii. Dar unul din ei are alta destinatie...in capatul gradinii are un loc rezervat.
 

happy

Well-Known Member
Iti recomand sa plantezi un stejar rosu,este extraordinar de frumos! Eu am plantat 50 ghinde din acest soi!:D
 

Radu_cluj

New Member
Am fost si eu destul de norocos sa ajung prin Suedia, in toamna anului trecut, si am luat cu mine de la umbra unui stejar 20 de ghinde, pe alese, pe care le-am pus la germinat in servetele ude si in punga.
Rezultatul a fost putin peste asteptari, au germinat 19 din 20, si momentan sunt in proces de crestere.
Mai trebuie doar sa ma gandesc unde sa ii plantez.IMG-20170314-WA0006.jpeg 20170314_144008.jpg
 
Sus