Stejar din ghinda

claude

Well-Known Member
Moderator
:) Da, ati auzit bine! Azi am gasit o ghinda de stejar, are varful crapat si se vede ca ceva vrea sa iasa pe-acolo. Presupun ca n-o fi un martian :) Asa ca m-am trezit cu o problema: ca sa fiu sigura ca iese un stejar si nu un martian, vreau s-o pun in pamant. Problema e pozitia...ca nu stiu cum rasar stejarii, prin crapatura aia iese radacina ? Pun ghinda cu varful in jos, in sus sau...culcata? :? Daca aveti stiinta despre asta, luminati-ma si pe mine, va rog! :D
 

elmo

Member
claude a spus:
:) Da, ati auzit bine! Azi am gasit o ghinda de stejar, are varful crapat si se vede ca ceva vrea sa iasa pe-acolo. Presupun ca n-o fi un martian :) Asa ca m-am trezit cu o problema: ca sa fiu sigura ca iese un stejar si nu un martian, vreau s-o pun in pamant. Problema e pozitia...ca nu stiu cum rasar stejarii, prin crapatura aia iese radacina ? Pun ghinda cu varful in jos, in sus sau...culcata? :? Daca aveti stiinta despre asta, luminati-ma si pe mine, va rog! :D
o pui cu crapatura in sus sau o poti pune culcata. Problema este ca stejarul creste greu . Mai bine cauti un puiut si-l plantezi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elmo a spus:
claude a spus:
:) Da, ati auzit bine! Azi am gasit o ghinda de stejar, are varful crapat si se vede ca ceva vrea sa iasa pe-acolo. Presupun ca n-o fi un martian :) Asa ca m-am trezit cu o problema: ca sa fiu sigura ca iese un stejar si nu un martian, vreau s-o pun in pamant. Problema e pozitia...ca nu stiu cum rasar stejarii, prin crapatura aia iese radacina ? Pun ghinda cu varful in jos, in sus sau...culcata? :? Daca aveti stiinta despre asta, luminati-ma si pe mine, va rog! :D
o pui cu crapatura in sus sau o poti pune culcata. Problema este ca stejarul creste greu . Mai bine cauti un puiut si-l plantezi.
Multumesc, Elmo! Drept sa-ti spun nici nu ma gandeam eu sa-mi fac rost de stejari,ca prin gradina mea nu am unde sa pun asa ceva, dar ghinda mi s-a nimerit pur si simplu in drum si acum sunt curioasa... :) Stejarul e asa ceva...nobil, parca si ma incanta ideea sa vad cum creste unul
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
planteaza-l Clau si poate faci din el un bonsai
s-o crezi tu ca ma pricep la bonsai! :) Si pe urma mi se pare putin si o metoda de tortura pentru plante :oops: Da' daca creste il plantez in padurea din apropiere! :)
 

gabiee

Active Member
la castan am intrebat eu in toamna , cum trebuia sa pun samburele , si atunci mi-a raspuns , fabian cred , ca se pune pe partea laterala , deci culcat pe o parte
cred ca si la tine cu ghinda , asa ar trebui :D
 

elmo

Member
adevarul este ca e minunat ca dupa o vreme sa poti spune'' uite, stejarul asta e plantat de mine, cu manuta mea''. E o minune sa vezi cum creste, cat creste. Am si eu cateva experiente de genul asta si sunt foarte mandra de ele. Imi fac viata mai frumoasa
 

alfa

Active Member
Claude si eu cred ca trebuie pe o parte. Gandeste-te cum sta dupa ce cade din copac pe pamant. Daca din pozitia aia se inmulteste in natura, asa trebuie si plantat. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa mi s-a parut si mie logic, sa-l pun pe-o parte, da' am zis ca poate logica mea nu-i valabila la tot ce misca...ma rog, rasare :) Multumesc pentru sfaturi. Sper sa va pot arata la un moment dat stejarul peronal :) Atunci ma apuc sa-mi caut stramosii prin..neamul Soimarestilor, poate? :D
 

pupu

Member
iti spun din experienta proprie, creste ffff greu, am unul in gradina de 5 ani, primit de la un vecin care a vrut sa-l arunce/taie si mie mi-a fost mila de el asa ca l-am plantat la mine..... 5 ani parca nici n-au trecut peste el i-au crescut varfurile cu 5 cm...atat.

poate, nu stiu sigur, ar fi mai bine sa-l ti in casa (sau pe balcon/terasa) pana se face macar o vergea mai maricuta, altfel risti sa-l tai cu sapa prin gradina
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa incet??? :( Ei, asta e, poate creste destul cat sa-mi rezem spinarea de trunchiul lui cand oi fi batrana :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iti dai seama cite bastoane faci dintr-un pom??? :rofl: :rofl: :rofl: de sprijin nu de dat la gioale :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca fi-mea va beneficia sigur :) nu zic mai multe ca ma incriminez :oops: si ma dau de gol .Tu sa ma tii minte oricum :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Cred ca fi-mea va beneficia sigur :) nu zic mai multe ca ma incriminez :oops: si ma dau de gol .Tu sa ma tii minte oricum :rofl:
Pai la ce viata sanatoasa duci, cu laptic cu miere si mers devreme la somnic... :) s-ar putea tu sa apuci la baston din stejarul ala si eu nu :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acu' ma si invidiezi ai?? :rofl: :rofl: :rofl:
Dupa o viata tumultoasa na, acum sunt mai......... "retrasa" :mrgreen: si cu poezia scoasa :)
 

ilinil

Member
Am avut si eu problema asta cu ghinda de stejar . Le-am gasit pe la baza pomilor cand a fost vremea frumoasa . Ma tot intrebam daca are vreo importanta cum asej ghinda in pamant vertical sau cum am gasito la orizontala . Daca o sa prinda ii plantez ori la tara ori la bloc pe undeva sa faca vara umbra . Chiar daca umbra o sa apara peste vreo 30 de ani asta e :) .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca in viata se poate intampla orice, mi-am zis sa verific eu ce se intampla cu ghinda semanata, asa, sa nu raman cu nedumerirea... :)
ghinda o asezasem culcata si nu am acoperit-o complet cu pamant, cam un sfert a ramas afara. Ei, mugurelul ce a crescut s-a incovoiat urgent in jos, deci presupun ca e radacina...Il vizitez in fiecare zi in asteptarea momentului cand se va ridica stejarelul cu ghinda-n cap :) Oi vedea eu cat va trebui sa astept...
 
Sus