Stapeliade - varietati

angela draganoiu

Active Member
e minunata.
draga Tzepisor cred ca ii trebuie si soare nu numai caldura. am si eu o huernia schneideriana care a facut tocmai acum primul boboc maare cat un dovlecel dar nu sint sigura ca-l va mai deschide pt ca soarele e cam scump la vedere in ultima vreme. bobocul sta nedeschis de citeva zile. la baza lui se mai vede inca unul dar ............. nu cred ca va mai inflori anul asta.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Asa este, ii trebuie si soare ca doar vin din Africa.
Eu am vazut pozele si-mi pare ca daca e soare afara, are si plantuta, de aceea am scris ce am scris. :gandit: Acum om vedea ce-o face. :D :astept:
 

adite

Active Member
Si eu am crezut ca nu se va mai deschide,mai ales ca doua zile n-a prea fost soare si bobocul se subtiase putin. O tin in uscatorul dintre etaje ca sa aiba soare cat mai mult timp.
 

angela draganoiu

Active Member
cand nu mai speram sa se deschida bobocul huerniei schneideriana iata ca minunea s-a implinit, a inflorit azi.
(as vrea sa v-o arat insa photobucket a facut modificari si nu stiu sa umblu pe el.)
floarea e frumoasa, e imensa (cred ca are mai mult de 15 cm in diametru) insa "parfumul" intrece orice asteptari. au navalit mustele si nu pot sa scap de ele, mi-au intrat in casa, au navalit peste tot. nu am mai vazut asa ceva pana acum.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Stapelia grandiflora

Iudit, super floarea! :roll: :D
Daca mustele au rezolvat treaba e de bine :dans: , daca numai au vizitat-o :rusine: .
 

doina

Member
Re: Stapelia grandiflora

Ce mult imi place :clap:
Se pregateste si a mea si sper sa infloreasca acolo unde e, pe balcon, pana sa se raceasca vremea prea rau si sa fie nevoie sa aduc ghiveciul la locul lui in casa.
 

fixpix

Active Member
Re: Stapelia leendertziae

Am vazut aseara mesajul... dar era prea tarziu sa ii fac o poza. E maricica, as zice.
Poate chiar la varsta infloritului... da inca nu da semne.
Ii fac o poza azi.
Aaa, am gasit poza in album.



Un nene avea suculente in piata Obor de aici (de vechituri) si printre ele cateva S. gigantea, cu boboci mari cat pumnul... primul impuls era sa iau una, dar apoi mi-am zis "Vine iarna, Calin... iar colectionezi plante la ghiveci" si n-am mai luat.

Olecutza imi pare rau...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Stapelia leendertziae

Hai sa-ti traiasca. Cunoastem toti problema cu spatiul peste iarna. Sa vezi ce nebunie o sa fie si la mine in iarna asta.
 

gino

Member
Re: Stapelia leendertziae

Buna seara

De unde ai avut semintele ?
Planta din fotografie arata excelent, dar nu cred ca este Stapelia leendertziae .
Sper sa ma insel si sa fie totusi S. leendertziae .
Flori va face probabil abia anul urmator, abia atunci te vei lamuri ce este cu adevarat.
 

fixpix

Active Member
Re: Stapelia leendertziae

Pff... ar fi nasol.
Cred ca semintele le am de la un tip din Africa de Sud... el mi-a dat si Ceropegia.
CRED!
O sa incerc sa caut sursa :)
 

gomez99

Well-Known Member
ma ajuta cineva cu o lamurire? stapelia mea a facut acest "mot" de vreo doua luni si ceva. nu e boboc, da are la baza ceva care seamana a pistil. nu se desface, nu se mareste, nu cinta nu fluiera. ce ar putea fi?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Motul acela e o baca, in interiorul careia se formeaza semintele. Dureaza un an de la polenizare pana la "spargerea" bacei, dar in lunile iulie-august se produce evenimentul.
Uite un colaj cu Stapelia mea in 2008.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, e de bine. Ai grija cand se desface baca ca vor zbura in toate directiile. Daca doresti sa aduni semintele pune in ciorap de dama peste baca sa opreasca lansarea.:think:
 
Sus